in

Kötüden İyiye Mortal Kombat Oyunları!

Şiddetin nirvanaya çıktığı seridir Mortal Kombat serisi. Street Fighter ile beraber dövüş oyunlarının atası sayılabilecek olan Mortal Kombat, ilk gün yüzüne çıktığı 1992 yılından bu yana çok sevildi. Hatta serinin filmleri bile çıktı, bunlar da sevildi bir nebze. Oyunlar kadar olmasa da film evreninde de adından bahsettiren Mortal Kombat’ın hayran kitlesi çok geniş. Midway Games ile başlayan ve Netherrealm Stüdyoları ile devam eden Mortal Kombat serüveninde çok da güzel oyunlar karşımıza çıktı. Kimileri çok güzeldi, kimileri de unutmak istediğimiz cinstendi. Serileri kötüden iyiye sıralamaya çalıştığımız listemize hoşgeldiniz:

14-) MORTAL KOMBAT: SPECIAL FORCES

Mortal Kombat Special Forces. İğrenç…

Kısa ve öz, bu oyun kesinlikle seriye bir hakaret. Başka söze de gerek yok. Bitmemiş bir oyun bile değil bence. Bu nedenle oyunun hikayesini bile anlatmaya yeltenmeyeceğim. Google’dan bakabilirsiniz ama yapmayın bence.

13-) MORTAL KOMBAT: MYTHOLOGIES

Mortal Kombat Mythologies

Seriye farklı bir oynanış kazandırma amacıyla bu oyunun geliştirilmesine başlanmıştı. İlk Sub-Zero’ya odaklanan Mortal Kombat Mythologies, aynı zamanda Mortal Kombat 4 ile karşımıza gelen Shinnok hakkında da bize daha fazla bilgi sundu. Sareena’yı da ilk kez bu oyunda gördük. Platformer oynanışa sahip olan Mortal Kombat Mythologies, seride farklılık kazandırma girişiminde bulunsa da başarısız oldu. Bir kavga oyununun platform oyununa dönüştürülmesi çabasının yersiz olduğu da kanıtlanmış oldu. Güzel haber, oyunun devamı gelmedi. Çok muazzam kötülükte değildi ama beklentilerin çok aşağısında kaldığı da gerçek bu oyunun.

12-) MORTAL KOMBAT 4 

Mortal Kombat 4

Mortal Kombat serisi, 3 boyutlu oynanışa geçtiğinde de heyecan vardı. O şiddeti nihayetinde insanlar 3 boyutlu bir şekilde görebilecekti. Mortal Kombat üçlemesinden sonra da dördüncü oyun biraz değişik olmalıydı çünkü o dönemde bazı kavga oyunları da 3 boyutlu dizayna geçmeye başlamıştı. Belki de bunun acelesindendir bilinmez ama bu oyun büyük bir hayal kırıklığı oldu ve hayranlarını üzdü.

Oyundaki absürt grafiklerden bahsetmeye kalkarsak konu iyice uzar. Bir sürü geometrik şeklin üzerinde düzeltme yapılmadan karakterleri oluşturmak amacıyla bir araya getirilip karakter olarak adlandırıldığını düşündüğümüz bu oyun, inanılmaz ötesi berbatlık taşıyan ses aktörlüğü ve animasyonlarıyla da seride berbat bir izlenim bıraktı. Şirketin bir geçiş dönemi yaşamasının da büyük bir payı vardı bunda ama sonuç olarak hayranları üzen bir oyun olduğu gerçeği de mevcut.

11-) MORTAL KOMBAT VS DC UNIVERSE

Mortal Kombat vs DC Universe

Midway Games’in son dönemlerinde çıkan bir oyun Mortal Kombat vs DC Universe. Yanlış anlamayın, fikir güzel. DC karakterleriyle Mortal Kombat karakterlerini dövüştürmek? Ölümüne kavga ettirmek? Fikir baya güzel. Ama uygulama o kadar berbat ki bu oyun, ses aktörlüğünden trajikomik yüz ifadeleri ve animasyonlara kadar çok fazla şeyi yanlış yaptı. Video oyunları tarihine bir kara leke olarak geçen Mortal Kombat vs DC Universe, senaryosunun saçmalığı ile de kendini kurtarabilme opsiyonunu da otomatik elemiş oldu. Oyundaki tek teselli ise gelişmiş karakter kombolarının önünü açan bir dövüş sistemine sahip olması. Karakterlerin karışık komboları uygulayabilmesi ve diğer Mortal Kombat oyunlarından ziyade daha detaylı bir dövüş sisteminin uygulanabilmesi ufak bir teselli olsa da yeterli değil. 100 puan silsek bu oyundan bu sadece 10 puanı geri kazandırır. Kalan 90 eksi puan da akıllarda kalmaya devam eder.

10-) MORTAL KOMBAT

Mortal Kombat

Serinin başladığı oyun. Bütün olayın başladığı yer. Aslında oyun, Street Fighter’ın sektörde yakaladığı hızlı çıkışa bir cevaptı. Midway Games, kendi dövüş sistemini de kullanarak bir kavga oyunu çıkardı. Tuş kombinasyonları açısından da Street Fighter’dan farklıydı. Oyun aslında kötü değil, iyi bir klasik. Ama serideki diğer oyunlarla karşılaştırıldığında maalesef çok ön sıralara geçemiyor. Çünkü diğer oyunlara göre sunduğu özellik sayısı çok az. Karakterler az, karakterlerin sahip olduğu özel hareketler az. Bitirişler çok sade. Yani bunlar kötü değil, zamanın şartlarına göre çok da kötü değildi bu eksiklikler ve göze batmıyordu bile. Ama listedeki diğer oyunların arkasında kalıyor maalesef. Buna rağmen de efsane bir serinin başlangıcı olduğundan dolayı da bu oyuna saygı sonsuz. Bir nesli arcade başından ayırmayan oyunlardan birisi olan Mortal Kombat’ın listede 11.sırada olduğuna bakmayın, sevilen bir oyun.

9-) MORTAL KOMBAT: SHAOLIN MONKS

Mortal Kombat Shaolin Monks

Bu oyun hakkında söylenecek çok şey var. Deception ile gelen ve fena da olmayan bir açık dünya oynanışı vardı. Genel olarak olumlu tepki aldı bu oynanış ve bu sefer komple bu oynanışa geçen bir oyun çıktı. Mortal Kombat: Shaolin Monks oyunu gün yüzüne çıktığında ise o dönemde pek göze batmadı ama korkunç yüz modellemelerine ve animasyonlarına sahipti. Bitirişleri biraz dramatikleştirme ve daha efektif gösterme çabası var bu oyunda ki bir düzeyde başarılı da olmuş. Farklı isimlerle de açık dünya oynanışını tecrübe edebilmek iyi bir detay aslında. Boss fightlar başarısız olursa da basit bir game over ekranı vermek yerine detaylı bir bitiriş sahnesi eklenmiş. Tabi, o dönemin şartlarında detaylı demek daha doğru. Yine de Shaolin Monks oyunu tam olarak bir başarı diyemiyorum çünkü oyunda yanlış ve eksik yapılan şeyler iyi noktaları nötrlüyor. Felaket bir oyun diyemem de orta şeker diyelim biz en iyisi, bulalım ortasını.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Oyun Konsolu!

😎 MORTAL KOMBAT 3

Mortal Kombat 3

Tam da Mortal Kombat serisinin büyük ses getirdiği bir dönemde çıkan bir üçüncü oyun da vardı. Motaro yüzünden arcadelere kafa attıran Mortal Kombat 3, çıktığında da iyi benimsendi. Hatta oyundan sonra da iki edition daha çıktı piyasaya. Birisi Mortal Kombat Trilogy ve diğeri de Ultimate Mortal Kombat 3 oldu. Oyun genel anlamda güzel olmasına ve siber ninjaları da bize tanıtmasından dolayı ayrı bir yere sahip olmasına rağmen Mortal Kombat 2’nin üzerine çok muazzam değişiklikler ekleyemedi. Yeni karakterler tabii ki de var ama karakter komboları olsun dövüş sistemi olsun çok dramatik değişiklikler görmedi. Bu oyun sanki biraz hayranlardan para aklama gibi bir amaç taşıyor gizliden. Oyunun kötü olduğunu söylemiyorum, oyun iyi. Arcade üzerinde oynama fırsatı da buldum ve eski oyuncu neslin yaşadığı o sinir krizlerini ben de yaşadım böylece. Ama ikincinin üzerine çok basit kaldığı için listede daha ilerleyemiyor maalesef. Oyun hakkında söylenecek güzel şeyler varsa bunlar da soundtrack ve oyundaki bölümler olur muhtemelen.

7-) MORTAL KOMBAT: ARMAGEDDON

Mortal Kombat Armageddon

Geldik serinin sonuna, yani eski evrenin sonuna. Mortal Kombat serisinde tanımlı tüm karakterlerin yer aldığı oyun olan Mortal Kombat: Armageddon, toplamda 62 karakter bulunduruyor. Geri dönen karakterlerde, özellikle Fujin ve Jarek için, özenle yapılmış bir karakter dizaynı dikkatimi çekmedi değil. Ama diğer karakterler zaten Deadly Alliance ve Deception’dan direkt geldiği için bu karakterler direkt kopyala yapıştır yapılarak oyuna eklenmiş ve bu Midway Games tarafında bir tembellik, bizim tarafımızda da bir hayal kırıklığı oldu. Movesetler bile kopyala yapıştır yapılmış ve az sayıda değişiklik var sadece. Kendi karakterinizi yaratabiliyor olmanız ve yarış oyunu modu gibi modların da bulunması oyunu kurtarmaya yetmiyor. Final oyununun daha özenle yapılmasını dilerdik ama maalesef dilemekle kaldık ki son sürüm bir kopyala yapıştır olarak geri döndü bize. Hikaye modu ilginç ve Taven-Daegon arasındaki mücadele de fena değil aslında. Ama ısınamadım bu oyuna. Para tuzağı olarak gördüğüm bir diğer oyun. Öyle ki oyunda bitirişleri bile kendiniz yapıyorsunuz yani yeni bitirişler ekleme girişimi bile yok Midway Games tarafında.

6-) MORTAL KOMBAT: DEADLY ALLIANCE

Mortal Kombat Deadly Alliance

Mortal Kombat 4 ile beraber seride 3D oynanışa geçildi ama Mortal Kombat 4 çok zor şartlarda geliştirildiği için Midway Games tarafında zorlanmalar yaşandı. Special Forces gibi rezalet bir oyunun da bu zorlukların yaşandığı bir döneme denk gelmesi de büyük talihsizlik oldu. Bunun üzerine de hazır bir oyun motorunun kullanılmasına karar verildi ve RenderWare oyun motoru kullanılarak devam oyunu geliştirilmeye başlandı. Alınan bu karar ise çok olumlu geri dönüşlere neden oldu ve Mortal Kombat 4 ile yaşanan hayal kırıklığı unutulmuş oldu. Seriden çok farklı bir Mortal Kombat oyunu gördük ama kesinlikle bu değişimin olumlu olduğunu söylemek gerek. Ancak oyunda çok derin bir oynanış yok ki tek sorun da bu aslında. Bitirişler genel anlamda iyi ve oyun size birinin boynunu bir insan boyu kadar uzatıp elastik hale getirmenize bile imkan veriyor, yani siz düşünün. 3D’ye düzgün bir giriş yapmakta biraz geç kalan Midway Games, yine de girişini güzel yaptı.

5-) MORTAL KOMBAT 2

Mortal Kombat 2

İlk Mortal Kombat gün yüzüne çıktığında medyada çok ses getirmişti. İkincisi de bekleniyordu ve ikinci oyunu da çok geçmeden oynama şansı buldu oyunun sevenleri. Peki, bu oyunda farklı olan neydi? İlk oyunun başarısına güvenip bu oyunu ihmal etmek gibi bir hatayı yapmayan Midway Games, bu oyunda güzel eklemeler de yaptı. Baraka, Kitana, Mileena gibi karakterlerin oyuna katılmasının yanı sıra babality ve friendshipler de eklendi ve oyunda sadelik bu şekilde azaltılarak biraz daha yaratıcılık ve farklı eğlence yöntemleri oyuncuya sunulmuş oldu. İlk oyunda çok fazla opsiyon yoktu, bu oyun bu sorunu biraz olsun ortadan kaldırdı ve Mortal Kombat 3’e gelen güncellemeler ile oyun daha güzel bir şekle büründü.

4-) MORTAL KOMBAT (2011)

Mortal Kombat 2011

Mortal Kombat Armageddon ile birlikte hayal kırıklığı olarak biten bir Mortal Kombat serisi vardı. He bir de Mortal Kombat vs DC Universe oyunu var. Özür dilerim, bu oyun maalesef resmen oyun evreninde geçerli bir oyun ve hatırlatmam gerekiyordu. Neyse…. Bu adını vermek istemediğim oyundan sonra da bir reboot geldi. Beklentiler pek yüksek değildi fakat trailer geldikten sonra beklentiler değişti ve Netherrealm Stüdyoları tarafından ilk Mortal Kombat üçlemesinin rebootu karşımıza geldi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mortal Kombat 11 DLC Karakterleri Sızdırıldı!

Unreal Engine oyun motorunu da tıpkı o adını vermek istemediğim oyunda yaptıkları gibi kullanmayı tercih eden Netherrealm, motorun nimetlerinden de faydalanmayı unutmadı. Seride bir ilk olan takım dövüşünü de ekleyen Netherrealm, oyuna farklı bir oynanış getirdi ve satış rakamlarına da bunun etkisi büyük oldu. Cringe içeren sinematik kavgalar dışında karakter kombolarında çeşitliliğin fazla olmaması da biraz üzdü fakat iflas eden bir şirketin yeni yapılanmasından çıkan bir oyun olduğunu düşünürsek fena bir reboot olmadı. Hikayedeki değişiklikler de yeni evrende uygun görüldü ve orjinal evrenden kopyala yapıştır olmaması için de bir çaba konuldu ortaya. Fakat bu çaba, yeni evreni daha kötü bir hale getirdi.

3-) MORTAL KOMBAT: DECEPTION

Mortal Kombat Deception

Şahsımca eski evrenin en mükemmel oyunu Mortal Kombat Deception. Deadly Alliance ile beraber seriye girişimi yapmama vesile olan Mortal Kombat Deception, oyuncuya çok çeşitlilik sunan bir oyun olarak çıktı karşımıza. Oynanabilen bir hikaye modu, ki yaklaşık 2 saate yakın bir oynanışı var hikaye modunun, satranç ve tetris kombat modları da bu oyunla karşımıza geldi ve çok eğlenceli bir Mortal Kombat deneyimi yaşadık. Serideki ilk açık dünya oynanışını da bu oyunla tattık. Shujinko gibi karakterler de aramıza ilk kez katıldı ve yeni katılan karakterlerin yanı sıra dövüş sisteminde yapılan değişiklikler de Deadly Alliance’ın bıraktığı yerden devam olarak nitelendirilebilir. Bu oyunda bir dönem tetris ve satrancı o kadar çok oynadım ki normal tetris ve satrancı bu kadar oynamadım heralde.

2-) MORTAL KOMBAT X

Mortal Kombat X

Mortal Kombat serisi reboot edilirken hayal kırıklığı yaşamadık neyse ki. Çünkü gelişen grafik standartları, seride çok güzel bir artıya sahip olabilecekken üstüne Netherrealm Stüdyolarının karakterlere daha fazla kombo ekleyerek ve görsel efektlerden ve animasyonlardan da kaçınmayarak çok da güzel bir dövüş sistemi ortaya çıkarması beğenileri toplamıştı. Mortal Kombat X oyunu da istisna değildi ve bu etkilerden kendi payını aldı.

Şirket, Mortal Kombat X için sunduğu gameplay videosunda ümit verdi. Bu oyunla ilgili tek hayal kırıklığı ise yeni jenerasyon karakterlerin bir anda eklenip Rain, Noob Saibot gibi karakterlerin 2. hatta 3.planda kalması oldu. Takeda, Cassie Cage gibi karakterler kesinlikle ilgi çekiyor ama serinin asıl ruhunu yaşadığımız karakterlerin de en azından oyunda oynanabilir olması bizler için çok önemliydi.Mortal Kombat 11 ile birlikte bu hatadan biraz olsun vazgeçen Netherrealm Stüdyoları, video oyunlarında değişen standartlar ile kavga oyunlarının sahip olduğu o eski ruhu bir araya getirerek harika bir kombinasyon ortaya çıkardı. Hataları tabiki de var, ama yaptıklarını da göz ardı edemeyiz. Çevre dizaynı ve karakter modellemelerindeki detayların yanı sıra animasyonlardaki dikkat ise Mortal Kombat X bünyesinde yaşanan büyük değişimin bir kanıtıydı. Trailerda söz verilenleri yerine getiren Ed Boon ve ekibi, 23 Nisan’da piyasaya çıkan Mortal Kombat 11‘de kullanılan grafik kalitesinin de ilk yapıtaşlarını inşa etmeyi başardı.

1-) MORTAL KOMBAT 11

Mortal Kombat 11

Yeni oyunları bu tarz listelendirmelerde ön sıralara koyma taraftarı değilim pek. Çünkü adil bir karşılaştırma sayılmıyor aslında. O dönemin şartlarına rağmen harika işler başarılan Mortal Kombat oyunları da yok değil. Ama teknolojinin nimetlerini adeta tabak sıyırırcasına kullanan bir Mortal Kombat oyunu karşımıza geldi Nisan ayında. Öyle ki Injustice 2 ile tanıtılan o detaylı yüz animasyonları ve çevre dizaynının bu oyunda 1-2 tık fazlasını gördük. Oyuna eklenen haritaların güzelliği ve arkaplandaki detay ise çok güzel bir gelişme olmuş seride. Bitirişlerdeki o muazzam kamera açıları ve yaratıcılık da oyunun yıllar sonunda geldiği noktayı işaret ediyor aslında. Envanter sistemi de biraz geç kalınmış bir detay olsa da oyunun artılarından birisi. Karakterinizi istediğiniz gibi şekillendirebiliyor olmanız güzeldir her zaman. Karakterlerin movesetlerini kendinizin de ayarlayabiliyor olması zaten başlı başına bir artı ve yıllardır istenen bir özellikti. Karakter introlarında bile detaylara değinilmesi güzel olmuş. Bunların dışında, Mortal Kombat ruhunu unutmayan Netherrealm Stüdyoları, eski bitirişleri de brutality olarak seriye eklemeyi ihmal etmemiş. Yani, o Mortal Kombat ruhunun son teknolojiyle neredeyse harika bir birleşimi olarak Mortal Kombat 11’i nitelendirebiliriz. Performans sorunları da şu an yaşanıyor ama bu sorunlar halledilebilecek detaylar.

Siz kötüden iyiye Mortal Kombat oyunları listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

Euro Truck Simulator 2 İçin Türkiye Haritası Geliyor!

Keçili Call Of Duty Geliyor!