in

Kulakların Pasını Silecek 10 Aşırı Kalite Oyun Müziği #6

Ellilik koca listemizden sonra uzun bir ara alıp üstüne konuştuğumuz şarkılarla biraz vakit geçirdik. Ama artık geri dönme zamanı da geldi… Kalp atışımızı değiştiren, hissimize his katan, maceramızı 10 kat daha güzel yapan 10 aşırı kaliteli oyun müziği daha getiriyoruz bugün karşınıza.

Kulaklıklarınızı takın, sesi fulleyin ve hep beraber 10 muazzam şarkıya hep beraber kulak verelim!

10- DOOM Eternal – Slayer Gates

Şarkı açıldığı milisaniyeden vitesi yükseltip şiddeti köklüyor. Motorlu testereyle düşmanları ne kadar hızlı bir şekilde ortadan ikiye bölebileceğinizi test eden bir mod içi daha uygun bir şarkı olamazdı gerçekten.

Slayer Gate’den içeri girdiğiniz an ortadan ikiye parçalanan düşmanların kemik sesleri, acı dolu çığlıkları adeta şarkıya ritim tutuyor. Slayer Gates için müzik değil de “duyulabilir şiddet” desek pek yanlış olmaz.

9- Mount and Blade II: Bannerlord – Battania Theme

Saatler süren savaşların ardından puslu dağları geçip Batanya topraklarına ulaşınca suratınıza serin rüzgar gibi çarpan bir şarkı bu. Bannerlord’daki en ince ve sakin şey olan Battania Theme, cidden orta çağ kafasına girmek istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey.

Rule Battania!

8- Red Dead Redemption 2 – Cruel World

Willie Nelson müzik dünyasının yaşayan efsanelerinden biri, 87 yaşındaki country sanatçısı hala yeni şarkılar yazıyor, hala üretiyor. Tüm dostlarını tek tek kaybetmiş bir adamın huzur ararken sesini duyuyoruz burda.

Belirtmekte fayda var, oyunun hikayesinden değil direkt olarak Willie Nelson’ın hikayesinden bahsediyorum. Oyundaki karakterimiz Arthur’un hayatı ile kendi hayatının kesiştiği noktaları çok ince bir şairanelikle harmanlayan sanatçı cidden ölümsüz bir eser ortaya çıkarmış.

7- Ace Combat 7 – Daredevil

Göklerde yer alan bir kovalamacanın müziğe dönüştüğünde nasıl bir şey olacağını hayal edince aşağı yukarı böyle bir şey düşünmüştüm. Bulutların arasında, göğün mavisinde yaylı çalgılara layık bir güzellik ve sakinlik, bu sakinliği ise sürekli daha ileri iten ve heyecanı yükselten bir tempo.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En İyi Geliştiricilerin Yaptığı En Kötü 6 Oyun

Güneş bulutların arasından kırılıp yere doğru süzülürken yükselen epik kadın soprano sesi enstrümanları ihya ediyor, nabızlar yükseliyor ve kovalamaca tam gaz devam ediyor!

6- Metal Gear Solid V – The Man Who Sold The World

Bir oyunda, bir filmde, bir dizide veyahut sokakta dümdüz çalsın hiç fark etmez, David Bowie’nin ustalık eserlerinden biri olan The Man Who Sold The World ciddi anlamda bir başyapıttır. Kojima’nın bizi duygusal olarak komaya soktuğu Metal Gear Solid V için muazzam üzeri bir seçim olan şarkı adeta bir duygu bombası.

Hafif bir huzur ile beraber geleceğe karşı yeisle bakmak istiyorsanız tam aradığınız şarkı The Man Whole Sold The World.

5- Ori and the Will of the Wisps – Main Menu Theme

Sakin enstrümanlarını hüzünlü vokaliyle taçlandıran Main Menu Theme, Ori’nin büyülü dünyasında başımıza gelenleri çok güzel özetliyor aslında. Baktıkça bakmak istediğimiz epik, inanılmaz güzel dünyaları enstrümanlarıyla aktarırken bu dünyanın içinde başımıza gelebilecek üzücü şeyleri ise vokaliyle aktarıyor dinleyiciye.

Ori and the Blind Forest ile sanat tarzının kalitesini ortaya koyan yapımcı ekip, Will of the Wisps’te ise bu şahane eserini kendine yakışır kalitede müziklerle taçlandırmış.

4- Spec Ops: The Line – Truth Revealed

“Gerçeğin açığa çıkışı” adının hakkını veren bir eser. İçinden geçtiğiniz, tozun, kumun, kanın ve kaybın tek sorumlusu oyuncu bu oyunda. Kafanızdan aşağı kaynar sular dökülürcesine dökülen suçlamalar ve size tekrar tekrar gösterilen tüm hatalarınızın bir tokat gibi suratınıza indiği anda çalan şarkı, ciddi anlamda gece uykuları kaçıracak cinsten.

+Bizi dinlemedi.
-Başka bir yolu yoktu, başka şansımız yoktu.
+Katil etti lan hepimizi! Masumları, sivilleri öldürdük!

3- Command and Conquer 3: Red Alert – Soviet March

Şarkı çalmaya başladığı an doğudan kızıl bir dalga geliyor önüne çıkan her şeyi boğarak. Karlı dağın zirvesinde kükreyen güçlü bir ayı gibi düşmanlarını ezen Sovyet Rusya’nın dönem içinde geliştirdiği propagandanın her hattını taşıyan başarılı bir eser Soviet March.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Kitapları Olan 12 Oyun

Müziği dinlediğinizde rengi kızıl olan her şey şanlı, şerefli, haklı ve saldırıya hazır hale geçiyor.

2- The Lord of the Rings: Battle for Middle Earth 2 – Joining Forces

Umudun bitmiş, savaş kaybedilmiş, tecrübesiz askerler tam kaçacakken ormanın içinden bir boru sesi geliyor. Boruya eşlik eden binlerce sancak, ufukta dostlar var! Orclara, uruklara karşı birleşip savaş alanını biçip geçecek cesaret geliyor bir anda.

İşte o cesaret, tam olarak bu şarkı… Strateji oyunlarının underrated hazinelerinden biri olan LotR: BFME, mekaniği, dünyası ve müzikleriyle sizi orta dünyanın içine alıyor adeta.

Bonus – Brütal Legend – Kickstart My Heart

Biraz hile olduğu için bu şarkıyı bonus kategorisine almayı tercih ettim. Kickstart My Heart, Brütal Legend için özellikle yapılmış bir şarkı değildi, Mötley Crüe’nin oyundan yaklaşık 6 ay sonra çıkacak olan albümününden bir parçaydı.

AMA evet büyük bir AMA, şarkı Brütal Legend’ın aşırı abartı metal dünyasına o kadar güzel uyuyor ki özellikle bu oyun için bestelenmiş olduğunu söylesem muhtemelen aksini iddia etmezdiniz. “Burnundan” alev üfleyip düşmanlarını yakan arabanızın içinde drift atıp büyülü gitarınızdan solo atarak düşmanlarınızı yok ettiğiniz bir oyunda kesinlikle böyle bir şarkıya ihtiyaç duyuyorsunuz.

1- Morrowind – Theme Song

Eski The Elder Scrolls hayranlarının favorisi olan Morrowind, efsanevi bestenin en saldırgan hali olmayabilir ama kesinlikle en güçlü hali. Muazzam orkestral melodi oyunun büyülü dünyasında harika eriyor. Bulduğunuz her dağın başına çıkıp bu şarkıyı dinleyerek dünyayı izlemek istiyorsunuz dinledikçe!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOOM: Eternal’ın Son Güncellemesi Hayranları Sinirlendirdi

Overwatch Yıldönümü Etkinlikleri Başladı!