League of Legends evreni geçtiğimiz yama dönemiyle beraber sezon öncesi döneme resmi olarak giriş yapmıştı. Bu yamayla beraber oyunun genel temposu zayıflamış, bazı rünlerde de önemli işlev değişiklikleri yapılmıştı. Özellikle Kara Hasat rününün işleyişi değiştiğinden beri Vadi’de enteresan dakikalar yaşanıyor ve bu durum etkisini uzun bir süre devam ettirecek gibi. Aslında 8.23 yamasının getirdiği değişikliği büyük bir avantaja dönüştürmek mümkün. Birazdan vereceğimiz 5 garip ama etkili rün dizilimiyle birlikte Vadi’yi rakiplerinize dar edebileceksiniz.

1Arakçı Lucian


8. Sezonun acımadan yıkıp geçtiği nişancıları düşündüğümüzde bu rün dizilimi kulağa eğlenceli geliyor. Bildiğiniz gibi Lucian’ın pasifi herhangi bir yetenek atışı sonrası art arda iki normal saldırı birden yapmasına olanak sağlıyor. 8.23 yamasında değişen Arakçı rünü de tam olarak Lucian pasifi için dizayn edilmiş. Yani Arakçı rünü de yetenek kullanımından sonra yapılan iki normal saldırıda etki edecek şekilde düzenlenmiş durumda. Lucian ve Arakçı rünü bir araya geldiğinde rakiplerinden daha seri bir şekilde kasılarak karşımıza çıkan güçlü nişancı görüyoruz. Arakçı rünüyle girmiş rakipleriniz henüz 1-2 eşya düşürebilmişken Lucian’la birden fazla eşya düşürmeniz mümkün. Rakibe saç baş yoldurabilecek bu rün+karakter uyumunun daha ne kadar süreceği ise belirsiz.

2Kara Hasat Karthus

Önceleri Avcı rünü ile rakiplerini yakıp yıkan Karthus, şimdilerde Kara Hasat rünüyle anılıyor. Aslında Avcı rünü hala Karthus için ideal ancak daha ağır bir rün dizilimi olan Kara Hasat sayesinde Karthus, kelimenin tam anlamıyla durdurulamıyor. Kara Hasat rününün artık yetenek atışlarıyla tetiklenebilir olması bu şampiyonu daha da tehlikeli kılmaya yetti. Özetle bahsetmek gerekirse Kara Hasat Karthus, Q ve R yetenekleri ile ruhlarınızı bir bir hasat etmeye geliyor.

3Artçı Şok Annie

Normalde tank ve destek şampiyonlarında etkili olan Artçı Şok rünü Annie ile buluştuğunda ortaya esrarengiz bir hasar çıkıyor. Bu rün+karakter uyumu yukardaki rün dizilimleri kadar etkili olamasa da aslında baya stratejik ve hayat kurtaran cinsten. Ölüm riskini azaltıp ani hasar açığa çıkaran bu rün dizilimi orta koridorda ve alt koridorda “tabii ki destek rolünde” oldukça işe yarıyor.

4Yenilmez Mundo

Mundo, şüphesiz 8. sezonun en sağlam üst koridor şampiyonlarından biri. Genelde tank odaklı bir dizilimi olan bu şampiyonumuza Yenilmez rünü ilk bakışta biraz tuhaf kaçabilir ancak dizilimin hasar takaslarında etkili olması Yenilmez Mundo’yu ortaya çıkarmaya yetiyor. Şampiyonun temel özelliklerinin yanında aldığınız sağlam tank eşyaları ile hasarları savuştururken bu rün dizilimi sayesinde de hasar takasına girmiş rakiplerinizi pişman edebilirsiniz.

5Buzul Takviyesi Garen

Garen’in Q yeteneğindeki susturma özelliğine ek olarak yavaşlatma etkisi veren Buzul Takviyesi rünü güncel metada oldukça işe yarıyor. Hasar takasında ekstra hasarın yanında kitle kontrolüyle de rakibini alt edebilen Buzul Takviyesi Garen şu sıralar epey can yakıyor.

Son olarak, önümüzdeki haftalarda yayınlanacak 8.24 yaması detaylarının henüz bilinmediğini belirtelim. Vadi’de iyi şanslar!


Düşüncelerin bizler ve okuyucular için değerli olacaktır.