in

Mizahı Sağlam 10 Oyun | Kahkaha Simülatörleri!

Birçok duyguyu, deneyimi bize tattıran oyunların genelde çok göz önünde bulundurulmayan özelliklerinden biridir mizah. Zekice hazırlanıp, ince ince işlenen mizahlarıyla öne çıkan 10 oyuna bakacağımız yazımıza hoş geldiniz!

10- Worms:

worms world party ile ilgili görsel sonucu

“Durum mizahı” deyince akla gelen ilk oyunlardan biri olan Worms. Bir grup solucanın roketlerle, bombalarla, biyolojik silahlarla, patlayan eşek heykelleriyle ve uçan süper koyunlarla taktik bir savaşa girmesini temel alıyor. Daha bu kadar uzaktan bakarken bile absürt duran bu yapımda buz dağının altında kalan kısım ise replikler. Yaşadıkları saçma durumlara garip garip tepki veren solucanlar insanı gerçekten güldürüyor.

9- South Park: Stıck of Truth

stick of truth ile ilgili görsel sonucu

Biraz ofansif mizah, biraz daha ofansif mizah ve biraz daha ofansif mizah… 22 yıllık bir külliyat olan South Park dizi olarak rüştünü ispatlamanın da ötesine geçmiş bir yapım. Zamanın ruhunu kavramayı ve kavradığı bu ruhla dalga geçmeyi gerçekten harika beceriyor. Öte yandan bir “rol yapma oyunu” olmanın ne olduğunu iyi çözmüş bir oyun olan Stick of Truth ise bu 22 yıllık tarifin en tatlı yanlarını oyuncuya sunmuş. Arkadaşlar oyun tadından yenmiyor

8- Grand Theft Auto V (GTA V):

trevor gta v ile ilgili görsel sonucu

Sekiz numarada ise beklenmedik bir misafir var. Açık dünya oyunu dendiğinde akla gelen ilk seri GTA daha çok haritaları, görevleri ve hikayeleriyle anılır. Üstüne binlerce inceleme yazılmış, 6. yaşına yaklaşan oyunu incelemek yerine buyrun direkt mizaha dalalım. Hyperbolic mizah (aşırı abartılı ve savurgan) türünü çok iyi içselleştiren oyunda dünyada gezerken karşılaştığımız hemen hemen her şeyin mizahi bir yanı var. En bariz örnek ise oyun içerisinde bulunan radyo istasyonları. Mesela halk müziği radyosu olan Rebel Radio‘nun sloganı “Çünkü halk müziği avratlaştı. Rebel Radio.”. 

7- Saınts Row: The Thırd:

saints row the third ile ilgili görsel sonucu

Yine bir Hyperbolic mizah timsali olan Saints Row, aşırı abartıyı türdaşı GTA gibi sosyoljik unsurlara değil direkt absürtlüğe daldırıyor. Absürtün de abartısı olan bu oyunda dubstep silahları, dildo kılıçlar ve bir ton saçmalığın içinde kalıyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Piyasadaki En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

6- Portal 1&2:

portal 2 ile ilgili görsel sonucu

Açık dünyalardan keskin bir U dönüşüyle çıkarken beklenmedik bir seri daha çıkıyor önümüze: Portal. Bu serinin, önceki iki liste üyesinden sadece oyun türü olarak değil mizah türü olarak da bambaşka bir yerde. Testlere girmeden önce sizden önce parçalanan, yok olan robotçukları şok içinde izlerken bir de üstüne GlaDOS’un aşırı sofistike cümleler kurması komedik unsur olarak gerçekten aşırı kaliteli. Wheatley’in komik salak halleri de işin tuzu biberi oluyor adeta.

5- Goat Sımulator:

goat simulator ile ilgili görsel sonucu

“Abi komik, keçi işte ama simülasyon da bi yandan, hoplamalı falan salak ama fena eğlenceli.” repliğiyle tüm oyunu özetleyebiliriz sanırım. Öte yandan daha büyük mizah ise geliştiricilerin oyunu kendi aralarında şaka olarak tasarlaması ve asla satmayı düşünmemiş olmaları. Koca bir şaka olan Goat Simulator yaklaşık 2,5 milyon oyuncuya ulaşmayı başardı!

4- Postal:

postal 2 ile ilgili görsel sonucu

Postal serisi de South Park gibi ölçeğin ofansif tarafında kalıyor. Öte yandan Postal sadece ofansif olmakla da kalmıyor, her türlü bariyeri yıkan bu absürlükler bütünü sizi rahatsız ederek güldürüyor. Öte yandan oyunda olan bazı şeylere güldüğünüz için kendinizi kötü hissetmeli misiniz bilemiyorum.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  2018 Yılının En İyi 10 Video Oyunu

3- Conker’s Bad Fur Day:

conkers bad fur day ile ilgili görsel sonucu

Kocaman bir dışkı dağıyla dövüşürken size dışkısını nasıl fırlatacağını anlatması gibi aşırı absürt komedik unsurlar bulunduran Conker’s Bad Fur Day absürt komedi sevenlerin kalbini çalıyor!

2-Deadpool:

deadpool video game ile ilgili görsel sonucu

2016’daki film ile herkesin karşısına çıkan özverili, iyi kalpli ve ahlak timsali(!) süper kahramanımızın aslında ilk solo ekran macerası filmi değildi. 2013 yılında çıkan Deadpool oyunu, Nolan North’un harika seslendirmesi ve sürekli yıkılan 4. duvarı ile ciddi anlamda eğlenceli dakikalar vaat ediyor. Aşırı şahsi fikrimi belirtmem gerekirse bence Nolan North’un Deadpool seslendirmesi Ryan Reynolds’tan daha başarılı.

1-Brütal Legend:

brütal legend ile ilgili görsel sonucu

Adından metal kokan bu yapım cidden şu ana kadar oynadığım oyunlar arasında en kaliteli mizaha sahip olanı. Oyun; Lemmy Kilmister, Ozzy Osbourne gibi metal tanrılarının yanında Jack Black gibi müzik ve mizahı çok iyi birleştiren bir insanla çıkıyor. Brütal Legend aşırı kaliteli seslendirmeler, iyi yazılmış karakterler ve 1981 çıkışlı Heavy Metal filminin aşırı abartılı dünyasından bir parça içeren bir oyun. Kaliteli sololarak atarak mürit/asker kazanmak, aşırı seksi kadınları köle olarak kullanan bir tirandan kurtarmak ve en önemlisi Ophelia’ya aşık olmak istiyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken bir oyun!

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bahçeşehir Üniversitesi Espor Dersleri Vermeye Başladı!

PUBG Mobile İle Resident Evil 2’nin Ortak Oyun Modu Geliyor!