in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Mortal Kombat Serisinin En İyi 10 Karakteri

Dört Kollu Canavar

Mortal Kombat 11’in kapalı betadan çıktığı şu günlerde biz hayranların heyecanlı bekleyişi de sürüyor. Armageddon oyununun sonunda seri bitti diye üzülürken MKvsDC oyunu ile beraber iyiki de bitti demiştik. 2011’deki ilk 3 MK oyununun tek oyunda reboot edilmesinin ardından ise başarılı bir reboot olması nedeniyle iyiki tekrardan bu seri başladı dedik. Ed Boon çok troll bir insan olsa da seri hakkında çok ciddi bir duruşu olan birisi ve yeni evreni de çok güzel bir şekilde reboot ettirmeyi başararak bizleri memnun etti. Street Fighter ve Tekken serileri gibi dövüş oyunu serileri de harika seriler olsa da Mortal Kombat serisinin yeri biraz daha ayrı. O iğrenç bitirişler, mide kaldıran ve bir o kadar da mantıksız olan şiddetiyle kimi zaman güldürüp kimi zaman korkutan Mortal Kombat serisinin içerisinde de sempati duyulası çok karakter var. Bu kadar şiddetin arasında nasıl sempati duyuyorsunuz demeyin. 10 tanesini seçmek kolay olmadı ama nihayetinde seçebildik. BURAYA GELİN ve serimizi incelemeye başlayalım:

GORO

Dört Kollu Canavar Goro

Mortal Kombat’ın korkulu rüyası olan Goro, ilk oyunda kendi mağarasında sürekli inleyip durması ile rahatsız etmek ile korkutmak arasında tuhaf hisler yaşatmıştı oyunu oynayanlara. Seride Motaro’dan sonra belki de en kanser sub-boss olan Goro, sürekli oyuncuyu alt iki koluyla tutup üst iki koluyla da kafasına kafasına vurması ile ve bunu sürekli tekrar etmesi ile bir nesle sinir krizleri yaşatmıştı. Johnny Cage, aslında bel altı yumruğu ile filmde oyuncuların yerine kendisinden intikam almış olsa da arcade başında harcanan o saatler geri gelmiyor maalesef.

MK1’den sonra da seride popüler bir karakter olmaya devam eden Goro, daha masumlaştırılmış kombolarıyla oynanabilir hale de gelen bir karakter oldu. Daireler etrafında dönerek dört koluyla salladığı yumruklar, o kanser eden gökten atlayış(Shokan karakterlerin en kanser özel hareketidir bu arada) ve karakteri yumruk torbasına çeviren o özel hareketi ile MK tarihinin en ikonik karakterlerinden biri de olmayı başardı. Hem cinsi Kintaro da kendisi kadar ilginç bir karaterdi ama Goro’nun serideki yeri bir başka. Video oyunu tarihinin en başarılı sub-bosslarından biri demek sanki yanlış olmaz. Onlar 500 dolarlık gözlüklerdi, Goro!

SEKTOR

Sektor

Mortal Kombat 3 piyasaya çıktığında ise Midway Games’in aklında sanırız şöyle bir plan-program vardı:

Kadın dövüşçüler TAMAM, ninjalar TAMAM. Ne kaldı geriye? ROBOT NİNJALAR!

Bu düşünce sonunda ortaya çıkan robot ninjalardan ilki ise Sektor adlı karakterdi. Roket atakları ile ünlü olan Sektor, serideki bazı karakterlerin aksine push-over bir karakter olmamayı da başardı. Armageddon oyununda da Özel Kuvvetler ile versus atmasına rağmen kaybeden Sektor, Sonya’nın zehir öpücüğünü tatmış olmasına rağmen kendisine olan sempatimizi kaybetmedi. Yeni evrende de biraz daha derin bir hikayeye kavuşan Sektor, serinin en ilginç karakterlerinden biri olmayı da başardı.

CYRAX

Cyrax

Geldik robotların diğerine… MK3’te bu robotlar tanıtıldığında hepsinin arasında özel olan bir robot vardı. Sonradan Kuai Liang’in yazılımında yaptığı değişiklik dolayısıyla taraf değiştiren ve iyi tarafa geçen Cyrax, belki de bu yüzdendir, hep diğer robotlardan farklı bir konumda oldu bizler için. Sektor ve Smoke kesinlikle harika karakterlerdi, bunun da altını çizelim.

Ağ atmasıyla meşhur olan, aman Spiderman görmesin, ve MK4’te fatality olarak Dünya’yı havaya uçuracak kadar agresif bir robot olan Cyrax, saf değiştirdiğinde ise iyi tarafa geçtiğinde Özel Kuvvetler’e katılır ve Dış Dünya ile savaşta dünyamızın safında mücadele eder. Dış Dünya’ya sızan ve ordan bilgi kaçıran Cyrax, asıl evrende öldüyse de alternatif evrende de biraz farklı bir hikaye ile karşımıza çıktı. Lin Kuei kafayı yediğinde ise ilk ayaklananlardan biri olan Cyrax, daha sonra robotlaştırılıp zorla kötü tarafa itilse de daha sonra yazılımındaki bir hatadan dolayı olayları fark edip siber Lin-Kuei karşısında tek başına sürdürdüğü ayaklanmada üstün tarafta bulunan Sub-Zero ile aynı safa geçer. Sub-Zero’nun hayatını kurtarmak için ise kendini feda eden Cyrax, binayı havaya uçurarak siber Lin Kuei’yi yok eder. Bu asil davranışından dolayı da #TeamCyrax diyoruz ve kendisini saygıyla anıyoruz.

Ayrıca Boba Fett flashbackleri gören Star Wars hayranları varsa gelin sarılalım.

SHAO KAHN

Bir neslin kanseri Shao Kahn

Dış Dünya’nın imparatoru, ruh hırsızı, hatta ruh hastası demek doğru olur kendisi için. Teknik olarak ruh çalarak gücüne güç katan ve evrenin en güçlü karakterlerinden biri olan Shao Kahn için ruh hırsızı tabirimiz doğru. Kendisinden önceki imparator Onaga’yı ince bir planla zehirleyip tahtına çöken Shao Kahn, Edenia gibi güllük gülistanlık bir boyutu mahvetmiş ve herkesi ya öldürtmüş ya da kölesi yapmıştır. Kaçmayı başaranlar ise kendisine duydukları korku ile yüz yıllardır gizli saklı yaşadılar. Ölümcül İttifak kurulana kadar da kendisinin emrinde tek bir isyan çıkmamıştır.

Dünyamıza karşı açtığı savaşı da az daha kazanan Shao Kahn’ı ise Raiden bile durduramamıştır. Liu Kang dışında hiç bir insanın da yenemediği Shao Kahn’ı anca Elder God konseyi öldürmeyi başarmıştır. Evrenlerin en korku salan ve en güçlü karakterlerinden birisi olan Shao Kahn’ın da MK11 oyununda geri dönecek olması harika bir haber! Özellikle Ed Boon tarafından yayınlattırılan videoda da yeni lider Kotal Kahn ile yaşayacakları taht mücadelesi ise, şu ana kadar Mortal Kombat oyunlarının en sürükleyici bölümleri olan Dış Dünya ayaklanmalarının zevkini bize fazlasıyla tattıracaktır diye düşünüyorum. Kendisini yenemeyen oyuncu ile de sürekli dalga geçen ve kafa bulan Shao Kahn ise yine bir sürü kişiyi sinir edeceğe benziyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mortal Kombat 11 The Game Awards'ta Duyurulabilir!

NOOB SAIBOT

Çiğ köfteni nasıl istersin gölge adam?

Mortal Kombat tarihinin en mide kaldıran ve en iğrenç fatalitylerinin sahibi, klonu ile yargı dağıtan, Netherrealm’in şekil bulan Grim Reaper’ı olarak Noob Saibot’ı tanımlamak mümkün. Serinin ana yaratıcılarından olan Ed Boon ve John Tobias’ın soyadlarının tersinin birleştirilmesi ile adlandırılmak istenmesi gibi tuhaf bir tercihin sonucu isimlendirilen bu karakter ise bir dönemin en gizemli Mortal Kombat karakteriydi. Ne olduğu çok tartışıldı ve en sonunda MK3 ile birlikte kendisi şekil buldu.

Scorpion çakması hareketleri ve kanser bir gameplay ile bir neslin karşısına çıkan Noob, teknik olarak bir hayalet. Listenin daha da ilerisinde olan Scorpion tarafından diri diri yakılarak öldürülen büyük Sub-Zero Bi-Han’dır kendisi aslında. Öldükten sonra Quan Chi tarafından diriltilen ve kendisi için çalışması karşılığında belirli güçlere sahip olan Noob Saibot, emrinde spamlayabileceğiniz en rahat karakterlerden birisi. Teknik olarak Mortal Kombat 9 online modunda Noob Saibot ile win kasan o kadar çok insan vardı ki teleportunu muazzam bir azim ve inanç ile spamlayanlar yüzünden 2011 sonrası bu oyunla tanışanlar hayatlarının en berbat online tecrübelerinden birini de yaşamış oldular. Kombolarının spam dolu olmasına rağmen Mortal Kombat 11 ile beraber daha özelleştirilmiş ve daha da üzerinde çalışılmış kombolarla kendisi geri dönecek. XRay ve fatality açısından serinin en şiddet içerikli özelliklerine sahip olan Noob ise bizlerin en çok sevdiği karakterlerden birisi. Kendisi duyurulduğunda ise hayran kitlesinde harika bir heyecan belirdi. Ses karakteri seçimi daha da iyi olabilirdi ama yeni dizaynının harikalığı ve yeni bitirişinin muazzam olması nedeniyle ben de dahil hayran kitlesinin merakla beklediği karakterlerden birisi olan Noob Saibot, listemizde yer edindi bile.

LIU KANG

Liu Kang

Mortal Kombat serisinin kahramanı, oyunun belki de ana karakteri olan Liu Kang ise Ed Boon’un en nefret ettiği karakterlerden birisi. Halbuki Bruce Lee esinlenerek dizayn edilen bir karakter olan Liu Kang neden sevilmez inanın bilmiyorum. O bisiklet tekmelerini atarken 10 farklı dil konuşarak kombolarını uygulamış şekilde oyun dünyasında hafızalara kazınan bir karakter olan Liu Kang, evrenlerin en güçlü liderlerinden biri olan Shao Kahn ve onun sağ kolu Shang Tsung’u da yenmeyi başarmış ve Quan Chi ile Scorpion’ı aynı anda dövebilmiştir.

Ed Boon sağolsun, eski evrende boynu sağlam kırılan Liu Kang ise zombi olarak da oyunda yer almaya devam etmişti. Ama o eski Liu Kang havasını alamadığımız bu zombiden neyseki yeni evrende kurtulduk. Bu evrende de Raiden tarafından kazara öldürülen Liu Kang ise sonrasında Quan Chi tarafından yeniden dirilmişti ve beyni yıkanarak Raiden ve takımına karşı Netherrealm ordularını yönetmesi sağlanmıştı. Raiden ile vs atan ama kaybeden Liu Kang ise rövanş için can atıyor. Trailerlarda Raiden’ın karnına sağlam bir tekme atan Liu Kang’in yeni dizaynı ise kendisinin zombi dizaynından çok daha iyi. Revenant formunda kesinlikle zombi halinden daha iyi olan Liu Kang ise bu sefer Netherrealm gibi korkunç bir boyutun liderliğini yapıyor ve Kitana ile beraber o çok nefret ettiği Raiden karşısında nasıl bir sona ulaşacak bunu da hep beraber göreceğiz.

JOHNNY CAGE

Onlar 500 dolarlık güneş gözlükleriydi, adi herif.

Ağzı çok boş laf yapan insanları gördüğümüzde bazen onları boğazlama hissiyatı yaşamak istediğimiz olmuştur illaki. Johnny Cage aslında o boş insanlardan çok da farklı değil, evet ama serinin en mizahşör karakterlerinden biri olmayı da aynı anda başarması ile Hollywood’un gülü ve dünyamızın da koruyucusu olmasıyla gönüllerin en favori savaşçısı listelerinde de yer almıyor değil.

Yeşil tekmesi ile Mortal Kombat tarihinin en ikonik karakterlerinden birisi olmayı başaran Johnny, Mortal Kombat 3 oyununda at adam Motaro tarafından öldürülse de hayranların isteği nedeniyle Mortal Kombat 4 oyunu çıktığında geri geldi ve o dönemin en komik karakter sonlarından birisinin de sahibi olmayı başardı. Shinnok’ı yenmesine rağmen suratına domates yiyerek hayal kırıklığını en zirvelerde yaşayan Johnny Cage, gönlümüzü kazandı ve bu ona yeter de artar bile. Bir meşhur hareketi daha var ama nut-punch diyoruz ve Türkçe’sini sizlerin içinden çevirisini yapıp bulmanızı istiyoruz. Shaolin Monk’ta uyguladığı bitiriş ise tarif edilemez gariplikte komikti. Mortal Kombat 11’de de yerini ayıran Johnny ise yeniden tasarlanmış komboları ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Seviyoruz seni, Johnny. 

SUB ZERO(KUAI LIANG)

Buz gibi adamsın Sub.

Buz şeytanı diye geçen Cryomancer ırkının son hayatta kalanlarından biri olan Kuai Liang ise aslında Noob Saibot’un kardeşi. Lin Kuei tarihinin en mükemmel savaşçılarından birisi olan ve Tundra adını taşıyan Kuai ise abisi öldüğünde onun ismini alarak mirasını yaşatma kararı aldı. Daha sonrasında da Lin Kuei liderliğine kadar yükselen ve Lin Kuei madalyonunu takarak daha da güçlenen Sub Zero, muazzam bir disipline sahip bir savaşçı. Uzak doğunun en mükemmel savaşçılarından birisi olan Kuai Liang, buz güçleri ile de çok daha güçlü bir hale bürünüyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En İyi 10 Dövüş Oyunu!

Klanının yaptığı yanlışları geç de olsa fark eden Sub Zero, klanına karşı tek başına başlattığı ayaklanma sonucu onlarca siber Lin-Kuei savaşçısını tek başına bozguna uğratmayı başararak Sektor’u bulmayı başardı ve Cyrax’in de yardımıyla yoldan çıkmış klanını çökertti ve yenisini kurdu. Klanının yaptığı yanlışları ise düzeltme üzerine yemin eden Sub Zero, dünyamızın korunması için hayatını adamış durumda. Son oyunda ise Dış Dünya ordusunu klanı ile yenmeyi başaran ve Erron Black, Kotal Kahn, Ferra Torr gibi savaşçılara rağmen orduyu bastıran ve geri çekilmeye zorlayan Sub Zero ise Mortal Kombat tarihinin en harika karakterlerinden birisi. Mortal Kombat 11 oyununda ise barıştığı Scorpion ile ittifak kuran Sub Zero ise hayranların hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başardı.

RAIDEN

Yıldırım Tanrısı Raiden.

Dünyamızın asıl koruyucusu, yıldırım tanrısı Raiden ise serinin en eski karakterlerinden birisi. Yıldırım güçleri ve uçarak rakibini ekranın öbür ucuna fırlatması ile akıllarımızda kaldı. Serinin en özel karakterlerinden birisi olmasının yanı sıra hayranların inatla oyundan silinmesine izin vermemesi de kendisinin Mortal Kombat Deception oyununda son anda eklenmesine sebep oldu. Hayranlar tarafından oldukça sevilen Raiden ise Injustice 2 oyununda da yer aldı ve en çok oynanan karakterlerden birisi oldu.

Shao Kahn ve Dış Dünya’ya karşı dünyamızı savunan Raiden ise aslında çok savaş yanlısı bir yıldırım tanrısı değil. Gözlere çok farklı gözüken Raiden, işleri barışçıl yollarla çözme taraftarı. Bir yıldırım tanrısının bu kadar usul olmasını beklemezsiniz tabi. Alternatif evrenin de başlamasına sebep olan Raiden, aynı zamanda alternatif versiyonuna da mesaj iletmeyi bile başaramamış olmasından dolayı da tepkimizi çekti. Kendisinin bir mesaj iletememesi Liu Kang, Kabal, Nightwolf gibi güçlü karakter öldü ve karşı tarafa geçmeye zorlandılar. Hatalarının ardı arkası kesilmeyen Raiden ise sonunda Shinnok ile mücadeleyi kazandıktan sonra kendisinin saldığı karanlık enerjiyi, dünyayı korumak adına, bünyesine aldı ve ruhu bundan olumsuz etkilendi. Daha agresifleşen ve gözü dönen yıldırım tanrısı ise Shinnok’ın kafasını keserek öfkesini Liu Kang ve Kitana’ya belli etti ve Shinnok’ın kafasını bu ikisinin önüne fırlatarak kendilerini açık açık uyardı. Tam görmek istediğimiz Raiden aslında buydu. Seride çok güzel bitirişlere sahip Raiden ise bakalım bu öfkesini hikaye modunda da kullanacak mı?

SCORPION(HANZO HASASHI)

GEL BURAYA!!!

Ed Boon’un kendisini çok sevdiğindendir belki, bu karakter serinin ne olursa olsun en çok öne çıkan karakteri olarak görülüyor çoğunluk arasında. İlk oyundan beri de aramızda olan Scorpion ise oyun kaçırmayarak serinin her ana oyununda bulunmayı başardı. Alev güçlerinin yanı sıra zincirini öne sallayıp rakibine saplayarak “GEL BURAYA!” diye bağırması ile video oyunları tarihinin en harika repliklerinden birinin de sahibi olmayı başardı. Onlarca video oyunu ve filmde de kendisine referanslar ve göndermeler yapıldı. Her seride de kendisinin dikkatlice tasarlanmış komboları ve hareketleri ile oyunda en çok oynanan karakter olması ise kendisinin popülerliğini kanıtlıyor. Mortal Kombat 9 ve Mortal Kombat X oyunlarında online platformda en çok oynanan karakter olan Scorpion, kombolarının diğer karakterlere göre daha uzun ama daha kolay olmasıyla ve spamsız bir şekilde sade bir düzende kombolara sahip olmasıyla da çok cazip bir karakter.

Hikaye açısından bakarsak da hep intikam peşinde olan bir hayalet şeklinde karşımıza çıkan Scorpion, meşhur alev nefesi bitirişi ile biliniyor. Eski hikayede çok saçma sapan hatalar yapan Scorpion ise yeni evrende daha geniş bir karakter gelişimine uğruyor ve klasik intikam peşinde hayalet olmaktan çıkarak acısını hissettiğimiz bir karaktere dönüşüyor. Ailesini ve klanını bir katliamda kaybeden Scorpion ise Lin Kuei klanının bunu yaptığını düşünerek klana saldırsa da Bi-Han tarafından korkunç bir şekilde katlediliyor. Sonrasında ise Quan Chi tarafından hayata getiriliyor ve kendisinin ayak işlerini yapmaya başlıyor. Raiden tarafından Quan Chi’nin büyüsünden kurtarılan Hanzo, sonunda Kuai Liang sayesinde doğruları öğreniyor. Quan Chi’yi katlederek intikamını alan Hanzo ise dünyamızın diğer koruyucularının geri kurtarılma şansını ise acı bir şekilde harcıyor. Hatalarından öğrenen Hanzo ise artık daha kontrollü bir savaşçıya dönüşüyor ve Sub-Zero ile iş birliği yaparak Raiden önderliğinde dünyamızı korumaya yemin ediyor. Mortal Kombat 11 ise yeni Scorpion’ı bize tanıtacak ve bu nedenle oyunun hikaye modu ayrı bir zevki bizlere yaşatacak.

Siz Mortal Kombat serisinin en iyi 10 karakteri listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken başka karakterler de var mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pet Sematary / Hayvan Mezarlığı İnceleme

Çin’de Gabe Newell’in Fotoğrafı İle İç Çamaşırı Sattılar!