Oyun oynamanın birçok amacı mevcuttur. Kimi sadece keyif almak için oynar, kimi kafasını dağıtmak için oynar, kimisi ise zorluğunu sevdiği için oynar. Ne kadar zor olsa da o zorlayıcılık oyuncuya keyif verir fakat bu herkes için geçerli değil. Birçok oyuncu halk arasında “kanser olmak“, deyimiyle adlandırdığımız duyguyu ilk elden tadıyor. Bu da insanların sinirlerinin oldukça gerilmesine sebebiyet veriyor. Biz de sizler için oynarken insanı kanser yapan, çıldırtan oyunları listeledik.

Dark Souls

Dark Souls, halk arasında zorluğuyla bilinen oyunlar arasında sıra başını çeker durumda.
Fakat şu da bir gerçek ki Dark Souls ne kadar oynaması ve öğrenmesi insanı çıldırtan ve oyunu bıraktırma konumuna getirecek seviyede olsa da Dark Souls’u bilen bir kişi oyunu çok da zorlanmadan bitirebiliyor. Burada değinmek istediğim nokta oyunun çok zor olduğu fakat öğrenme sürecini atlattıktan sonra, zorluğu bir tık da olsa hafifletip daha rahat ilerlemenize imkan sağlıyor.

Bloody Trapland

Bloody Trapland, genel olarak co-op oynarsanız keyif alacağınız oyunlardan bir tanesi. Çünkü ne kadar çok kişi olursa o kadar çok eğlence oluyor fakat bir o kadar bölümleri geçmeniz zorlaşıyor. Bölümlerin yeterince insanı zora sokmasının yanı sıra oynadığınız arkadaşınız yanlışlıkla üstünüze basarsa (evet üstünüze) ölümünüze sebebiyet verebiliyor. Fakat neredeyse her oyunda olduğu gibi tuzakların orasından burasından nasıl atlamanız gerektiğine alışınca (1 bölümü geçmek için 100 kere ölünce tabi) uzun bir süre işiniz rahatlıyor fakat ilerleyen zamanlarda maalesef oyun size yine üstün geliyor.

Super Meat Boy

Bir erkek sevdiği kadın için neleri göze alır? Bunun en iyi cevabını Super Meat Boy veriyor galiba. Bu cengaver et dostumuz sevdiği kadını kurtarmak için yüzlerce tuzağa meydan okuyup hem kendisini hem de oynayan kişiyi çıldırtan bir macera ilk elden dalıyor. Oynanışın oldukça hızlı olduğu Super Meat Boy, bir anlık dikkatsizliğinizi kesinlikle affetmiyor. Hem hızınızı hem de dikkatinizi ölçen hem keyifli hem de sinir bozucu maceraya siz de dahil olun.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Oyun Dünyasını Değiştiren En İyi 10 Oyun!

ClusterTruck

Tek amacınızın kamyonların üzerinden atlayarak bitiş çizgisine ulaşmak olduğu bu oyunda, nedendir bilinmez kamyondan kamyona uçmanın verdiği heyecanı her oyunda yaşamıyorum. Tabii ki bir zaman sonra ulaşmaya çalıştığınız mesafeler adeta kilometrelere çıkıyor ve ayağınız kayıp düştüğünüzde bile bölümün en başından başlamanız yeterince sinir bozucu değilmiş gibi ilerleyen bölümlerde kafanıza gelen roketler adeta sinir kat sayılarınız ile dans ediyor. Tabii ki oyunun size sağladığı bazı güzellikler de yok değil. Örneğin 2 kere zıplama şansı veya ilerideki kamyonlara bir kanca fırlatarak tutunmak gibi işinizi kolaylaştıran yetenekler de mevcut.

Necropolis

Kendi tanımımla Dark Souls‘un co-op versiyonu olan Necropolis, gerçekten mekanikleriyle Dark Souls’a oldukça benzer özellikler taşıyor. Bir harita içerisinde arkadaşınızla sırt sırta verip savaşarak ilerlediğiniz oyunumuzda dikkatli olmazsanız arkadaşınızla birbirinizle kesmeniz de mümkün. Toplayabildiğiniz eşyalar yaratıkların ellerinden düşen silahlar ve kalkanlardan ibaret olsa da oyunun ilerleyen safhalarında durum tamamen arkadaşınız ile olan kombinasyonunuzun ne kadar iyi olup olmadığına bağlı. Birbirinize zarar vermeden ve düşen dostunuzu güvenli bir şekilde kaldırarak ilerlemek sizi bu acımasız oyunda zafere götüren yol olacaktır.

Geometry Dash


Birçok kişi sırf müziklerinin verdiği keyif için bile Geometry Dash oynasa bile bu oyun düşündüğünüz kadar masum bir oyun değil. Makul bir miktar göz koordinasyonu ve el becerisi ile Geometry Dash oldukça keyifli bir hale gelebilir. Fakat bir zaman sonra hızın sinir bozucu derecede artması ve bazen kendinizi yerde değil de bir anda tavanda hareket ederken buluyor olmanız bir zaman sonra oldukça siniri bozucu bir hal almaya başlıyor.

Devil may Cry 3

Devil may Cry 3, kendi döneminin en iyi oyunlarından bir tanesi ve oynanış mekanikleri bakımından alışma süreci dışında can alıcı çok fazla savaş mevcut değil bu bir gerçek fakat bu aynı zamanda buz dağının sadece görünen yüzü. Döneminin verdiği imkanlardan ötürü kamera açısı Devil May Cry gibi aksiyon dozajının sürekli tavanda olduğu bir oyunda savaşına ortasında bazen sorun çıkartabiliyor. Genel olarak dediğim gibi mekaniklere alıştıktan sonra makul miktar canınızı doldurabileceğiniz eşyanız varsa birçok savaştan sağ çıkabilirsiniz ama aynı şey oyunun son savaşı için geçerli olamıyor. Birçok Devil May Cry 3 hayranı, kardeşimiz ile yaptığımız son savaşın zorluğundan muzdarip. Son savaştaki düşmanın hızı ve saldırı teknikleri savaştığımız diğer düşmanlara göre daha değişik ve daha hızlı olduğu için herkes den biraz ter döktürmeyi başarıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Samurai RPG Oyunu Nioh PC'ye Geliyor!

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Şu an herkesin kafasından çıkan soru işaretlerini görür gibiyim. PlayerUnknown’s Battlegrounds yani PUBG; mekaniklerinde, çatışmalarda vb. şeylerde çok da sorun yaşamayan bir oyun. Genel olarak bahsedeceğim buglar dışında bir çok oyuncunun RNG faktöründen oldukça sinirleri geriliyor (birilerinin sizden önce silah bulması ve sizin tavayla başbaşa kalmanız vs.). Fakat paraşütle atlarken yerin dibine kadar girmek ve özellikle hareket halindeki bir araçtan yanlış bir tuşa basarak inmeniz durumunda anında ölmeniz birçok oyuncuyu oldukça sinir eden durumlar arasında en başta geliyor.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, son dönemlerde en başarılı FPS oyunlardan bir tanesi. Fakat yeni başlayan oyunculara çok cömert davranıldığı söylenemez. Aslında bu biraz göreceli bir tanım olacak çünkü herkesin sabrı başkalarınkiyle eş değerde değil. Six Siege’in sorunu ise oyunun öğrenim sürecinin oldukça uzun olması. Birçok yeni oyuncu öğrenene kadar kafasına mermi yemekten başka pek bir şey yapamıyor. Mekaniklere alışmak, karakterlere alışmak vb. daha bir çok şey Six Siege’i zor kılan ve yeni başlayanları kanser eden bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Secret Neighbor’ın 10 Dakikalık Oynanış Videosu Yayınlandı

Call of Duty: Modern Warfare Serisine Ne Kadar Hakimsin?