in

Oyun Dünyasını Değiştiren En İyi 10 Oyun!

Half Life Opposing Force

Oyun dünyası ne kadar da geniş, değil mi? Siz bu yazıyı okurken bile, bazıları ya yeni bir oyun yapıp yayınlamaya hazırlanıyor ya da hali hazırda yaptıkları oyunlarına güncellemeler getiriyor. Oyun oynamak, muhteşem bir hobi ama bazıları için de o oyunları yapmak çok muhteşem bir hobi. Oyun yapmanın müthiş bir hobi olduğunu düşünenler arasında da o kadar yetenekli insanlar var ki, yaptıkları oyunlar adeta oyun dünyasına müthiş bir yön verdi ve resmen oyun dünyasında kartların yeniden dağıtılmasına sebep oldu. Bu sefer, bütün oyun dünyasına odaklanarak bir liste yapmaya karar verdik ve oyun dünyasını değiştiren en iyi 10 oyunu kendimizce seçip liste haline getirmeye çalıştık. Ancak şunu da belirtmemiz gerekiyor ki, bu listede oyun dünyasını değiştiren oyunlar yer almakta. Yani, çok sevdiğimiz bazı güzel oyunları bu listede göremeyebilirsiniz ama bunun sebebi bu oyunların kötü olmalarından değil, kendilerinden önce başka oyunlardan ilham alarak yaptıkları harika oyunların ortaya çıkmasına ön ayak olan oyunlara listemizde yer vermemiz. Bunu söyleme ihtiyacı duyduk, sonra yorumlarda bizlere kızmak yok. Daha ne bekliyoruz o zaman? Başlasak mı acaba?

10-) POKEMON GO

Pokemon Go

Evet, yanlış okumadınız. Pokemon Go. Evet, bizler de mobil oyun oynuyoruz. Özellikle oyun dünyasında iz bırakan oyunlardan bahsetmemiz gerekiyorsa, Pokemon Go’da bu oyunların arasında yer almalı. Yadırganamayacak şekilde, bu oyunun Arttırılmış Gerçeklik teknolojisini oyun dünyasına adeta altın tepside sunması da birçok Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinin aramıza katılmasına ve böylesine harika bir teknolojinin hayatımızda daha çok yer almasına sebep oldu.

Muhtemelen bu oyunu artık duymamış olma ihtimaliniz çok ama çok düşük. Yine de, bu oyunun resmen sokakta gezerek Pokemon arama üzerine bir oyun olduğunu belirtmiş olayım. Ama, denildiği kadar basit değil kesinlikle. Kullanılan Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi, hiç şüphesiz oyuncu kitlesini çok yakından kendine bağladı ve insanlar bir anda sokakta Pikachu aramaya başladı.

Özellikle casual oyuncu dediğimiz oyun dünyasına yabancı olan insanları bile bu oyun kendisine çekti ve ilgi topladı. Çoğu insanın zaten Pokemon hayranı olduğunu düşünürsek, oyunun reklamı için çok da fazla efor harcanmadı diyebiliriz. Oyun zaten kendini kullanıcı kitlesine sattı ve ortaya müthiş bir çılgınlık geldi. Bizleri Ash yapıp sokakta Pikachu aratan oyun dünyası, size neler yaptırır bir düşünün derim ben.

9-) HALF LIFE: ALYX

Half Life: Ayx

Pokemon Go, arttırılmış gerçeklik teknolojisini bizlere altın tepsi de sundu da sanal gerçekliği kim bu şekilde sundu? Half Life: Alyx demek istiyorum ama, çok sayıda sanal gerçeklik oyunu bizlere sunuldu bugüne kadar. Bunun da farkındayım, fakat Half Life: Alyx kadar hiçbir oyun sanal gerçeklik teknolojisini böylesine güzel bir şekilde oyun dünyasına tanıtamadı(Ekibimizin değerli üyelerinden Berk’in üzerinde çalıştığı Buried Alive VR oyununu saymazsak).

Dediğimiz gibi, çok güzel ve başarılı sanal gerçeklik oyunlarının olduğunu kimse inkar edemez. Ama Valve, sonuna kadar inandığı VR teknolojisine bağlı kalarak çok büyük bir risk aldı ve Half Life gibi çok sevilen ve takip edilen bir serinin devam oyununu VR platformuna çıkardı. Buna rağmen, çok olumlu geri dönüşler geldi ve insanlara sanal gerçekliği harika bir şekilde tanıtmayı başardılar. Valve’ın bu başarısı, oyun dünyasının geleceğinde çok büyük değişimlere sebep olacak ve daha fazla stüdyonun sanal gerçekliğe yönelmesini sağlayacak. Bu nedenle, Valve’ın levyesi tekrardan oyun dünyasını değiştirmiş oldu.

8) CANDY CRUSH SAGA

Candy Crush Saga

Yeniden bir mobil oyunla devam ediyoruz. Bu sefer de listemizde Candy Crush Saga var. King ekibinin elinden çıkan bu oyun, oyun dünyasını adeta 9 şiddetinde depremle salladı. Mobil oyunlara ilgi arttı ve mobil oyun dünyasının gücü de bu oyunla birlikte kanıtlanmış oldu. Oyunun en büyük iki başarısı, 3’lü eşitleme mekaniğini oyun dünyasına tanıtıp Peak Games gibi firmaların milyon dolarlık projelere girmesini sağlamak ve şirin grafiklerin yanı sıra doğru pazarlama stratejisi ile nasıl insanların oyun dünyasına ilgisinin arttırılabileceğini dış dünyaya kanıtlamak oldu.

Mobil oyun dünyasının bugünlerde oyun sektöründe çok büyük bir kar payına sahip olduğunu düşünürsek, Candy Crush ile beraber hem oyun geliştiricilerinin hem de genel olarak tüm insanların mobil oyunlara bakış açısı değişti ve insanların oyun dünyasına yönelmesinin önü açılmış oldu. Böylesine büyük bir etki yaratması ve hala canlı istatistiklere sahip olmasıyla Candy Crush Saga’nın oyun dünyasında büyük bir değişim yarattığından bahsetmek mümkün.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL 10.16 Yama Notları Özeti | Yeni Şampiyon: Yone!

7-) THE LAST OF US

The Last Of Us

Naughty Dog, bundan tam 7 yıl önce oyun dünyasına öyle bir oyun sundu ki bizlerin aklını aldı. The Last Of Us oynarken, güldük ama daha çok üzüldük ve hislerimizin içinde kaybolduk. Oyuncusunu böylesine derin duygusal düşüncelere yönlendirebilen oyun sayısı çok azdır ve The Last Of Us’ın bunu başardığını söylemek mümkün. Ellie ve Joel arasındaki bağ, oyunlardaki hikaye aktarımının nasıl olması gerektiğini bizlere başarıyla göstermiş oldu. Oyunun hikayesinde, hayattan ümidini kesmiş 50 yaşını devirmek üzere olan bir adamın hayata nasıl yeniden bağlandığını ve geçmişinin kendisini nasıl ve neye göre yönlendirdiğini gördük. Bu oyunun elbette hikayesinde problemler vardı. Ama bu oyunun oyun dünyasında bıraktığı etki, hikaye odaklı oyunların hikaye aktarımında nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda çok güzel dersler içeriyordu ve çoğu insan da bu oyundan etkilendi. Fakat bu oyunun kötü bir etkisinden bahsetmek gerekirse de, çok fazla baba kız odaklı hikaye aktarımına sahip oyunun gün yüzüne çıkmasına neden olmasından bahsedebiliriz. Ama, The Last Of Us’a gücenmek yok.

6-) PUBG

PUBG

Evet, PUBG. Daha önce listelerimizde çok sık bahsetmediğimiz bir oyun kendisi. Biliyorum, çoğunuz bu oyuna sinirli ve öfkelisiniz. Anlıyorum, ama bu oyunun iyi olduğu zamanları hatırlayın bir de. İlk çıktığı anda bu oyun da 9 şiddetinde olmasa da 8 şiddetinde falan oyun sektörünü sallamayı başardı.

Battle Royale teması daha önce de vardı ama adı tam şekillenmemişdi bu şekilde. Bu oyunla beraber, Battle Royale çılgınlığı başladı ve çok sayıda Battle Royale yapımı görmeye başladık. Bunlardan en belirgini de Fortnite(Pardon, Fortnite hakkında konuşmuyorduk.). Pek çok da Battle Royale oyunu gün yüzüne çıktı ve 2017’den beri böylesine sektörü derinden etkileyen bir oyun olması nedeniyle PUBG, listemize girmeye hak kazandı.

PUBG’nin bıraktığı etki çok iyiydi aslında. Battle Royale teması, masabaşı aksiyonunu çok sık yaşatan bir oyun teması. Bu nedenle, tam da gamer kitlenin oldukça bayılacağı bir oyun teması olduğu gerçeği de mevcut. Shooter oyunlar zaten popülerdi, bu oyunla beraber daha da popülerleşti. Öyle ki, bu oyunun kullandığı Unreal Engine oyun motorunun sahibi olan Epic Games kendi Battle Royale oyununu yaptı ve PUBG’yi yapan ekiple de mahkemelik oldular. Oyun sektörünü bir dönem meşgul eden ve şu an bile devam eden Fortnite-PUBG kapışmasının mahkemelere taşınmasına neden olan Battle Royale teması, oyun sektörünü bir güzel karıştırdı ve milleti boğaz boğaza getirdi. Buna rağmen, PUBG’ye bizlere sundukları için teşekkür etmekte fayda var. Indie bir oyun olmasından dolayı kesinlikle mükemmel bir başlangıç yapmadı ve berbat bir optimizasyonla karşımıza geldi. Şu an bile bu sorunlardan bahsetmek mümkün ama oynanış açısından çıktığı ilk dönemde çok ses getirmesinden dolayı, oyun dünyasına güzel bir imza attığını söylemeden geçemeyiz. O hileciler olmasa var ya, tavuk falan bırakmazdık ortada.

5-) RESIDENT EVIL

Resident Evil HD

Korku oyunlarının da artık oyun sektörünün büyük bir parçası olduğunu düşünürsek, Capcom’un korku oyunlarının yükselişini başlatmasından da bahsetmemiz gerek. İlk Resident Evil oyunu da, bunu gerçekleştirerek korku oyunları için yeni bir bar belirledi ve standardı yükseltti. Daha önce de korku oyunları vardı tabii ki, ama Resident Evil’den önce hiçbir oyun korku temasını oyun dünyasında bir ikon haline getiremedi.

Hayatta kalma hissiyatını oyun sadece atmosferiyle değil, oynanışıyla da bizlere hissettirdi. Cephanenizin limitinin yanı sıra sahip olduğunuz envanteri harcarken oyununun size iki defa kendini düşündürtmesi de, kendisinden sonraki tüm oyunların kendisinden ilham almasına sebep oldu. Resident Evil serisi, büyük bir övgüyle yoluna devam ederken başka oyunlar da bu seriye eşlik etti ve korku temasını oyun dünyasında başarıyla canlı tuttu.

4-) HALF LIFE

Half Life

FPS oyunlarının yükselmeye başladığı bir dönemde Half Life ile tanıştı oyunseverler. Doom ve Wolfenstein gibi retro FPS oyunları, o dönemin oyuncularını meşgul ederken bir de Half Life geldi karşımıza. Half Life, Valve’ın uzun çabaları sonrası piyasaya sürmeyi başardığı bir oyunuydu ve medyada büyük ses getirmesinin yanı sıra o dönemlerde daha az kapitalizm düşünen Gabe Newell’ın da ustalık eseri olarak bu oyunu gösterebiliriz. Çok başarılı bir senaryo moduna sahip olmasının yanı sıra, Half Life’ın sunduğu multiplayer tecrübesi de kayda değerdi ve kendisinden sonra da birçok FPS oyununun çıkışında ilham kaynağı oldu. Half Life, kendisinin başarısının yanı sıra oyun sektöründeki birçok başarılı FPS oyununun da ilham kaynağı olmasından dolayı oyun dünyasına büyük bir hizmet verdi. Şu an bile Steam’de yüzlerce kişiyi kendine oynatabiliyorsa ve bu oyun 22 yaşındaysa, bu oyunun oldukça başarılı bir oyun olduğunu söylemek mümkün. Sektörde bıraktığı etki ve ilham kaynağı olduğu FPS oyunlar da cabası, Counter Strike serisi gibi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  League of Legends Dünya Şampiyonası Çeyrek Finalistleri Belli Oluyor!

3-) THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM

The Elder Scrolls V: Skyrim

Açık dünya oyunlarının şanı, Skyrim ile boyut değiştirdi dersek yanılmayız. Skyrim’den önce de çok başarılı açık dünya oyunları yapıldı. Hepsi de çok iyi oyunlardı. Ama Skyrim’in bu açıdan bir standart belirleyen oyuna dönüşmesini de inkar etmemek lazım. Skyrim, onlarca saat süren oynanışının yanı sıra içeriği ile de açık dünya oyunları için yeni bir skala oldu ve Bethesda’nın da sektörde bu yönde bir fark yaratmasına ön ayak oldu.

Oyundaki açık dünyayı sonuna kadar gezip tecrübe edebiliyor olmamız ve random bir şekilde oyunun açık dünyasının bizlerle etkileşime girmesi oldukça etkileyiciydi. Özellikle bu oyunun çıktığı ilk dönemde, açık dünyasındaki özgürlük ve hikayesindeki özen büyük beğeni toplamıştı. Tabii ki oyunun anormal ve kafası güzel NPC’lerinden de bahsetmek gerekiyor ama 2011 şartlarını düşünürsek bunlar önemli değildi bile. Böylesine geniş bir içeriğe sahip bir oyun olmasından dolayı, Skyrim’in açık dünya oyunlarına çok şey öğrettiğini söylemek doğru olur.

2-) MINECRAFT

Minecraft

Minecraft için ne derseniz diyin, çocuk oyunu da diyebilirsiniz ya da saçma sapan bir oyun olduğunu da belirtebilirsiniz. Ama bu oyunun oyun dünyasında çok şey değiştirdiğini ve hem oyunculuk hem de iş tarafında çok önemli değişikliklere öncelik ettiğini belirtmekte fayda var.

Markus Persson tarafından Java programlama diliyle yazılarak yapımına başlanan ve erken erişim şeklinde aramıza katılan Minecraft, ilk başlarda çok fazla içeriğe sahip değildi. Bitmemiş bir oyundu ve çok fazla şey yapamıyordunuz. Sadece bilgisayarlarda oynanabiliyordu. Ancak, konsept ilginçti. Taş kırmak gibi basit bir işlemi oldukça ilginç bir şekilde kullancıya tanıtan Minecraft, bir anda popülerlik kazanmaya başladı ve sadece bu versiyonunu milyonlarca kişi oynadı.

Oyun 2014 yılında 2.5 milyar dolara satın alındığında da oyun dünyası adeta şaşkına dönmüştü. Ama Microsoft, genel anlamda kötü yatırım yapmayan bir firmaydı ve Minecraft’ın başarısını 6 yıl boyunca da devam ettirdiler. Hala da oyunun popülerliği sürmekte ve Microsoft’un başarısı ile bu oyun fenomenliğini sürdürmekte. Ama bu oyunu bu kadar ilgi çekici yapan neydi?

Var olan birkaç objeyi bir araya getirip birşey ortaya çıkarma fikri, güzeldi ve oyuncuya başarı hissiyatı veriyordu. Bu hissiyat sayesinde, oyuncu kitlesinin oyuna bağımlılığı arttı ve kullanıcı sayısına da etkisi oldu. Basit bir oynanışa sahipti ve bu nedenle herkesin ilgisini çekmeye başladı. Oynanışın basitliği, insanları oyuna çekiyordu ve oyunun kitlesi de bu nedenle çok genişti. Böylece Minecraft, kısa sürede fenomen haline geldi ve oyun dünyasında isim yaptı. Yüzlerce stüdyoya da oyun dizaynı konusunda çok şey öğreten bir oyun olarak tarihe geçti.

1-) LEAGUE OF LEGENDS

League Of Legends’

Tam 8 milyon kullanıcının günde bir oyuna bağlandığını düşünün. Efsanevi League Of Legends’ın, yani LoL’ün, başarısı da tam olarak bu. Şu an bile siz bu yazıyı okurken günde yaklaşık 8 milyon kişi League Of Legends oynamakta. Bu oyun sadece oynanışıyla başarılı olmadı, e-spor alanını da adeta besleyerek bu sektörün büyümesine de öncülük etti.

Bu oyun, aynı zamanda Free-To-Play oynanışını da çok önemli bir katkı yaptı ve bu oyun modelinin gelişmesinin önünü açtı. Ücretsiz bir şekilde bu oyunu indirip oynayabilmek, oyuna erişimi herkes için mümkün bir hale getirdi. Böylece insanları kendisine çekmeyi başaran League Of Legends, sahip olduğu oynanışı da bu vesileyle çok fazla insana tanıtma imkanı buldu. Riot Games’ın takip ettiği bu iş modeli, onların hızlıca büyüyüp sektörün en güçlü oyun firmalarından biri olmasının da önünü açtı. Takip ettikleri iş modelinin yanı sıra oyun dünyasına tanıttıkları oyunlarındaki dizayn da birçok stüdyoyu etkiledi. Oyun sektörüne hem iş modeli açısından, hem de multiplayer oyun dizaynı açısından çok şey öğreten League Of Legends’ı kesinlikle listemize dahil etmeliydik.

Siz Oyun Dünyasını Değiştiren En İyi 10 Oyun! listemizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu listede olmayı hak etmeyen ya da olmasını istediğiniz oyunları da yorum kısmında paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mansur Yavaş’tan Espor Atılımı!

STEAM’DE 15 OYUN ÜCRETSİZ OLDU!