in

WTFWTF

Oyun Dünyasının Uyuşturucuları: En Çok Bağımlılık Yapan 7 Oyun

Evlere kapalıp kaldığımız bugünlerde oyunlar çoğumuzun en büyük yoldaşı haline geldi. Günün büyük bir kısmını alan yapımların bazıları hoş hikayeler, bazıları ise eğlenceli mekaniklerle ilgimizi alıyor. Yalnız bazı oyunlar var ki…Ne kadar aptal, ne kadar kaliteli olursa olsun bağımlılık yaratan oyunar… işte asıl tehlikeli olan onlar.

Hazırsanız kör olana kadar ekrana bakalım, gecenin dördünde uyanıp istediğimiz şey olmuş mu diye kontrol edelim, elektrik faturasını kökleyelim ve listeye geçelim!

1- Knight Online

Knight’tan bahsetmeden önce hemen söylemem gereken bir şey var. Aranızda mutlaka Knight yerine Silkroad, Metin 2, Ultima, WoW oynayanlar olmuştur zamanında. Knight, ben oynadığım için listede var tamamen torpil meselesi.

MMO çılgınlığının dünyayı ele geçirdiği yıllarda Türkiye’yi kasıp kavuran Knight’ı yaklaşık 9 sene oynadıktan sonra gönül rahatlığıyla söyleyebilirim: Arkadaşlar oyun bağımlılık yapıyor. Zamanın ruhunu kavramış bir oyun olarak kendisinden beklenen her şeyi veren oyun sizleri sabahtan akşama kadar bilgisayarda tutacak güce sahip.

2- Football Manager

Bir excel tablosuna kaç saat bakabilirsiniz? Ya da vazgeçtim soruyu biraz daha zorlaştırayım: Bir excel tablosuna kaç saat boyunca eğlenerek bakabilirsiniz? Normal bir insansanız cevabınız çok kısıtlı bir süreyi kapsayacaktır. Football Manager oyuncusu iseniz ise durum vahim… Tüm gameplayin bir tablodan isim seçip başka bir tabloya sürüklemek olduğu bu oyunu nasıl binlerce saat oynadım ben de bilmiyorum nolur sormayın…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Post Apokaliptik Atmosfere Sahip 10 Oyun

3- Europa Universalis 4

Hazır excel tablolarından bahsetmişken Paradox oyunlarından bahsetmezsek büyük ayıp olur. Tüm amacı excel’i “eğlenceli” hale getirmek olan Paradox, Europa Universalis 4 ile internetteki en büyük bağımlılık makinelerinden birini yaratmış.

1444 yılından 1821 yılına kadar giden oyunda gözleriniz klavyeye düşene kadar imparatorluğunuzu yönetiyor, düşmanlara korku salıyorsunuz.

4- Counter Strike

İçimden bir ses sene 69420 olsa dahi Counter Strike’ın popülaritesini kaybetmeyeceğini söylüyor. Sadece Dust2’de dahi binlerce saat öldürebileceğiniz oyun yıllar içinde arkadaşlarla toplanıp halı sahaya gitmek gibi hayatın bir parçası haline gelebiliyor ve ne yaparsanız yapın bir noktadan sonra Counter Strike’ı hayatınızdan çıkaramıyorsunuz.

5- Civilization 5

Saat 21:45: Bi tur daha, oyunu sonra kapatacağım

Saat 00:30: Bi tur daha, sonra uyuyacağım

Saat 03:15 Bi tur daha, sonra uyuyacağım

Saat 06:45 Bi tur daha…

Döngü bitiyor diye söylemeyi bırakmadım bu arada, söylemekten yorulduğum için bıraktım. Yoksa Civilization’ın “bi tur daha sonra bırakıyorum” döngüsü en azından 32 saat sürüyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mizahı Sağlam 10 Oyun | Kahkaha Simülatörleri!

6- League of Legends

2012 yılında, daha ortada bir Türkiye sunucusu yokken başladığım League of Legends’ı bugün oynuyor olmam oyun hakkında gerçekten çok şey söylüyor. Asla olduğu yerde kalmayan, bazen iyi bazen kötü yönde değişen League of Legends, hakkında fikriniz ne olursa olsun yıllar boyunca her türlü trendin üstesinden gelip oyuncu sayısını koruyabilmiş bir yapım olan LoL yıllar boyunca oynanabilen bir oyun.

NOT: Lol dediğim her yeri kesip Dota 2 derseniz maddeyi Dota 2 maddesi olarak değerlendirebilirsiniz.

7- Skyrim

Skyrim benim şahsen pek oynadığım bir oyun değil ama oyunun 2011deki çıkışından bu yana kesintisiz oynayan bir arkadaşım var. Onun yanında dura dura oyunun epey bağımlılık yapan bir şey olduğunu fark ettim. Skyrim’i çok oynamama sebebim bu dahi olabilir.

B.E adlı bu arkadaşım 10 yıldır Skyrim’de her türlü mod ve settingle oynadı, denemediği şey kalmadı desem muhtemelen yanlış olmaz. Ve eminim ki iki ay sonra “Skyrim indirdim yine.” diye mesaj atacak bana…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rtük spotify

RTÜK, Spotify’a Yayın Lisansı İçin 72 Saat Verdi!

Spotify yayın lisansı

Spotify, Yayın Lisansı Alacak ve Temsilcilik Açacak!