in

Oyun Oynamanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Yararı

Video oyunları hiçbir zaman eski nesiller tarafından onaylanmamıştır. Özellikle ”Oğlum sen kaç yaşına geldin, oyun oynama artık!”, ”Oğlum oyunlar çocuklar içindir’.” gibi sözleri sıkça duyuyoruz. Oyun oynamanın zararları yok değil ancak bilimsel olarak kanıtlanmış yararları da var mutlaka. Bu yazımızda oyun oynamanın bilimsel olarak kanıtlanmış 5 yararına değineceğiz.

1-SORUN ÇÖZME BECERİSİ

Oyunlarda çoğu zaman bir sorunla karşılaşırız. Karakterimize o sorunu çözdürmek için sürekli düşünürüz, çeşitli bulmacalar bulunan oyunlar en iyi örneğidir bu olayın. 2015 yılında Amerika’da yapılan bir araştırma gösterdi ki; video oyunları oynayan kişiler gerçek hayatta bir sorunla karşılaştığında, zihinleri oynamayan insanlara göre daha farklı çalışmakta ve sorunları sağlam bir şekilde düşünüp, değerlendirip, çözebilmekte.

 

2-SOSYALLEŞME-DAYANIŞMA

Sosyalleşme ne alaka, oyun oynayan insanlar asosyal değil miydi? Bu soruyu sormanız olası bir durum ama cevabımız herkes için değil. Genellikle takımla oynanan oyunlarda takımınızla iletişim halinde olmanız gerekmekte. Buda ister istemez yeni arkadaşlar edinip ne kadar sanal ortamda da olsa sosyal olmamıza imkan sağlıyor. Arkadaşlarımıza mesajlar atıp oyuna çağırıyor, takım dayanışması gereken oyunlarda dayanışma birlik ve beraberlik duygularını çoğaltıyoruz. Bu hususlar da gerçek hayatta aynen işliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Kulakların Pasını Silen 10 Aşırı Kaliteli Oyun Şarkısı #5

 

3-MEKAN ALGISI

Mekan algısı bir mekanda bulunan nesnelerin teker teker algılanması ve değerlendirilip çözümlenmesidir.

Örnek: Araba yolun karşısında, sağ tarafımda bina var vb.

Oyunlarda özellikle bu planlama çok fazla var. Örneğin bir görevde bir mağarada  eşya bulmamız istendiğinde, her yeri arayıp kaybolmamak için nerden geldiğimizi bile planlıyoruz ve mekanı tam olarak tanımlıyoruz. Bu nedenlerden dolayı oyun oynayan kişilerin mekan algısı yeteneği oynamayan kişilere göre daha az olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Video Oyunları Hakkında 10 İlginç Gerçek! #2

4-DİKKAT TOPLAMA-KONSANTRASYON

Kimi zaman bazı oyunlarda bir bölümü geçmek için çok fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Dikkatimizi en iyi şekilde toplayıp konsantrasyonumuzu arttırırsak oyunlarda daha fazla başarı elde ediyoruz. Oyunlarda başarılı olmayı kim istemez ki? Normal yaşantımızda da konsantrasyon çok önemli bir husus ve oyunlar da bunun gelişmesini sağlıyor.

 

5-STRES VE ACI

East Carolina Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre stresli ve acı çeken insanlar oyun oynadıklarında stresleri ve ağrıları azalmakta. Buda gerçekten güzel bir yarar.

Oyunların tabikide zararları var ancak yararları da yok değil. Doğru kullanmayı ne kadar iyi bilirsek oyunlardan o kadar verim alabiliriz. Daha fazla liste, inceleme ve haber için Only A Gamer’ı takip etmeyi bırakmayın, sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Overwatch’ta 6. Sezon Başlıyor

Overwatch İçin Yeni Harita: Junkertown