in

Oyunlardaki Yapılmaması Gereken Altyazı Hataları

Çoğumuz oyunlarda altyazıyı açarak oynarız. Ama bazı oyunlar vardır ki “Kardeşim, altyazıyı ekranın ortasına döşeseydin!” dedirtir. Kimi altyazı ise ne yazdığını anlayamayacağımız biçimde kötüdür. İşte bu listede, yapılan hataları derliyoruz.

ÇOK KÜÇÜK FONT BOYUTU

Altazıyı mikroskopla okutacak derece küçük yazmaya ne gerek var kardeşim. Hepimiz evimizde mikroskop bulundurmuyoruz sonuçta. Wolfenstein II buna en güzel örnek olan oyunlardan biri. Karınca duası gibi altyazıyla hikaye anlatılmaz ki!

AŞIRI DERECEDE UZUN SATIRLAR

Öğrendiğimize göre, film altyazılarında genellikle satır başına 42 karakter girilirmiş. Bunun sebeplerinden biri de metnin ekranın kenarlarına yayılmadan rahat bir şekilde okunması içinmiş. Peki oyun yapımcıları için bu dert mi? Hayır. 32″ ekranda okuyun bakayım uzunca bir satırı.

Conarium bu hatayı yapan oyunlardan bir tanesi.

SADECE BİR ALTYAZIDA ÇOK FAZLA METİN

Adam tek altyazıya paragraf sığdırmış paragraf. Utanmasa tüm hikayeyi yazacak.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Oynanışıyla Kanser Eden 9 Oyun

Altyazı ile dolu olan sahnede oyuncu, görselleri atlar. Böylece keyif alamaz. Parça parça yazsan ne olur sanki yapımcı!

Hellblade buna en iyi örneklerden birisi.

ZAYIF KONTRAST DEĞERİ

Bazen oyunda konuşma geçiyor ama “Altyazı nerede?” diye arıyorsunuz. Nerede mi? Ekrana yapışın da bir bakın.

Need for Speed: Payback en iyi örnek olabilir. Resimdeki altyazıyı bulabileni yorumlara bekleriz.

KEYFİ SATIR SONLARI

Cümle ortasında atlanan satırlar yazıyı böler. Okumayı güçleştirir. Sebebi nedir? Programlama esnasında geliştiriciler altyazıyı kutu dolduktan sonra alta geçecek şekilde ayarlamıştır. Yani dilsel olarak düşünmezler. Bazı dillerde altyazı düzgün gözükse de diğer dillerde yanlış yerden bölünmüş ve bir alt satıra geçilmiştir. Dil farklılıklarından dolayı bölünme ancak kod bölümünde ekstra uğraşla giderilebilir. Peki geliştiricilerin umrunda mı? Hayır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  CS:GO Ücretsiz Kasa Açma Siteleri 2

ÇOK HIZLI GEÇEN ALTYAZILAR

Daha ilk cümleyi okumadan ikincisine geçen altyazılar var ya, işte onlar. Rap mi yapıyor bu karakter de bu kadar hızlı geçiyorsun be geliştirici!

Hepsini okuyabildiniz mi? Okuyabildiyseniz sizi tebrik ediyorum. Büyük bir iş başardınız.

İŞİTME ENGELLİLER İÇİN EKLENMEYEN DETAYLAR

Bazı durumlar vardır ki (telefon çalması gibi) oyunda görsel olarak gösterilmese de bu durumdan sonra yapılması gereken bir hamle vardır. Ama işitme engelli arkadaşlarımız bu sahneleri kaçırıp ne yapması gerektiğini bulamayabilir. Aşağıdaki videoda, Resident Evil Biohazard oyununda motorlu testere olan adamı öldürdükten sonra eve giriyorsunuz. Daha sonra telefon çalıyor ve oyuna devam etmek için telefonu açmanız gerekiyor. Ancak altyazıda telefonun çaldığına dair bir bilgi yok. Bu da işitme engelli arkadaşlarımızı zor duruma düşürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

House of Gamers Dünya Sıralamasında 1 Numara!

PUBG’nin Satış Miktarı, Oynanma Süresi Ve Diğer İstatistikleri