in

Peak Games Hakkındaki 4 İlginç Gerçek

Peak Games

Video oyunu sektörü, çok büyük bir yatırım alanı haline geldi. Video oyunlarının potansiyellerini fark edenler ise bu alana yatırım yapmaya veya bu alanda bir kariyer inşa etmeye başladı. Milenyumun tartışmasız en büyük sektörlerinden biri olan oyun sektöründe Türkiye, son yıllarda sessiz kalmadı ve bu sektöre biraz geç de olsa giriş yapmış oldu. Geç giriş yapılsa bile Türkiye’de bir kaç oyun firması, çok geniş bir ciroya sahip olmayı başardı. Bir çok oyun stüdyosu da gelişme uğruna güzel bir gidişat gösteriyor ya da güçlü bir oluşum haline gelebilmek adına sıkı çalışıyor. Türkiye’de bu sektörün en güçlü firmalarından biri ise Peak Games. Geçtiğimiz günlerde yaptığı reklam ile Türkiye gündemine düşen ve bu reklamla bazılarında iş ilanından çok darbe girişimi izlenimi yaratan bu firma, dünya çapında da adını duyurmayı yaptığı işler sayesinde duyurmayı başardı. Yapılan reklam ile ilgili detayları ve sonrasında yaşananları site yazarlarımızdan Efe Külhan’ın yazdığı Peak Games Tüm Reklamlarını Durdurdu! adlı yazıda bulabilirsiniz. Toy-Toon Blast ve Okey 101 başta olmak üzere bir çok mobil oyunun yapımcısı olan Peak Games hakkında oldukça ilginç bilgiler de elimize ulaştı. Gelin hep beraber Peak Games hakkında 5 ilginç gerçeği beraber inceleyelim:

DEADPOOL İLE REKLAM FİLMİ

Ryan Reynolds

Sektörde hızlı bir çıkış yakalayan Peak Games, pazarlama konusunda da güzel bir karar aldı ve geliştirdikleri oyun Toon Blast’in tanıtılması konusunda daha çok Deadpool filmleri ile tanınan ve bir çok farklı filmde de başarılı performanslar gösteren Ryan Reynolds ile anlaşmaya vardı. Peak Games Strateji Direktörü Ömer İnönü, yaptığı açıklamada Ryan Reynolds’ın mizah anlayışı ve kişiliğinin bu reklam için tam olarak uyduğunu ve bu faktörleri de reklam filminde kullanarak başarılı bir pazarlama stratejisi yaratabildikleri için çok şanslı olduklarını belirtti. Bu çalışma ise, aynı zamanda Peak Games’in 2018 yılı için ayırdığı 400 milyon dolarlık pazarlama bütçesi kapsamında gerçekleşti. Reklam filmi için ise tam 30 farklı versiyon planlandı ve bu versiyonlar ise 9 farklı reklam senaryosu sonucu ortaya çıktı. Oyuncu kitlesinin istekleri doğrusunda bir reklam hamlesi uygulandı. Ryan Reynolds ise ekiple çok güzel zaman geçirdiğini belirterek kendisi için de güzel bir deneyim olduğunu belirtti. Bu hamlenin ise Toon Blast’in pazarlanması konusunda çok güzel bir geri dönüşü oldu ve oyun nerdeyse 100 milyon indirmeye sahip.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Steam Yaz İndirimlerinde Kaçırmamanız Gereken 10 AAA Oyun

HASBRO DAVASI

Hasbro’nun söz konusu oyunu.

Peak Games, Toy Blast ile çıkışa geçtiğinde sektördeki bu başarıları ise gözden kaçmadı. Hasbro firması ise bunu kaçırmamış olacak ki bu başarılarından etkilenerek aynı konseptte bir oyun yapmaya karar verdiler ve My Little Pony: Puzzle Party adlı oyunu piyasaya sürdüler. Ancak Hasbro, ilham alma ile kopyalamayı birbiri ile karıştırmış olacak ki oyunun girişindeki ilk seviyeyi bile kopyala yapıştır yapan bu oyundaki kopyalama ise fark edilmedi değil. Peak Games bu kopyalamayı fark etti ve 2016 yılında Hasbro’ya dava açtı. Açılan davada rüzgar Peak Games’in yönünde esince Hasbro mecburen şirket ile anlaşma sağlayarak oyunu piyasadan kaldırdı. 2017 yılında ise oyun piyasadan kaldırıldı.

ZYNGA’YLA ANLAŞMA

Peak Games’in en büyük başarılarından biri: Okey 101

Peak Games için 2017 güzel bir yıl oldu. Hasbro davasından sonra adını iyice duyuran Peak Games’in başarısı ise dikkatlerden kaçmadı. ABD pazarında da yükselişe geçen Peak Games, Zynga’nın da dikkatini çekti. Peak Games’e bağlı olan ve Okey 101 başta olmak üzere Gin Rummy Plus ve Spades Plus oyunlarının da yapımından sorumlu olan stüdyonun projelerini beğenen Zynga ise Peak Games ile anlaşmaya vararak 100 milyon dolar karşılığında bu stüdyoyu Zynga’ya sattı. Kart oyunları konusunda daha da genişlemeyi planlayan bu şirket ise Peak Games ile sağladığı antlaşma sayesinde bu oyunlar konusundaki portfolyosunu genişletmiş oldu. Bu başarıdan sonra da aynı yılda Peak Games, App Annie 2017 listesine(en çok gelir kazanan mobil oyun firmalarının yayınlandığı liste) 52 firma arasına 37.sıradan girdi ve Türk oyun firmaları arasında bir ilke imza attı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Haftanın En İyi 5 Ücretsiz İndie Oyunu #2

MALİ BAŞARI

Peak Games’in en büyük başarılarından biri olan Toy Blast.

Peak Games’in sektörde yakaladığı çıkış güzel bir umut verdi Türkiye’deki oyun sektörüne. Bu çıkışa kanıt olarak da Peak Games’in mali tablosunu sizlere aktarabiliriz.

Toy Blast oyunu 2015 yılından beri tam 450 milyon dolardan fazla gelir sağladı. Bu gelirin yaklaşık %70’i ise ABD üzerinden geldi. Oyun yaklaşık %5 oranında ise Büyük Britanya’dan gelir sağladı. 4 sene olmasına rağmen oyun günlük olarak 150 bin dolar civarında bir gelir elde etmeyi başardı.

Toon Blast oyunu ise atası Toy Blast kadar piyasada yer almasa da geçtiğimiz Eylül ayında 200 milyon doları gelir olarak yakalamayı başardı. Şu anda ise günlük geliri ortalama 672.161 dolar iken günlük indirilme sayısı ise aşağı yukarı 15 bin civarında. İki oyundan ise ayda elde edilen gelir aşağı yukarı 30 milyon dolar. Bu gelirin %60-65 civarı iOS’dan gelirken kalan kısım ise Android oyuncularına ait. ABD üzerinde yapılan araştırmada ise en çok gelir elde edilen mobil oyunlar sıralamasında Toon Blast 6.sırada iken Toy Blast 13.sırada yer aldı. Avrupa’da ise Toon Blast 13.sırada yer alıyor. Şirketin yıllık cirosu ise istatistiki verilere göre yaklaşık olarak 420 milyon dolar. Toplam gelirin ise tam 850 milyon dolar civarında olduğu düşünülüyor! İstanbul Ticaret Odası’nın verilerine göre şirketin sermayesi ise 28 milyon 593 bin 128 TL.

Avrupa merkezli iki büyük girişim şirketi olan Hummingbird Ventures ve Earlybird Venture Capital ise şirketin %63.5 hissesine sahip. Şirketin kurucusu Sidar Şahin ise %21.3 hissesine sahip.

Siz Peak Games Hakkındaki 4 İlginç Gerçek listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken başka ilginç gerçekler de var mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşın!

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: Welcome to Princeland Ücretsiz Oldu!

TEKFEST ANKARA, 3-5 Mayıs’ta Oyun ve Teknoloji Tutkunlarına Kapılarını Açacak!