in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Piyasadaki En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

Açık dünya oyunları oldukça zevkli ve güzeldir. İçeriklerinin genişliğinin ve yapabileceklerinizin neredeyse sınırı olmamasından dolayı birçok açık dünya oyunu güzel mali başarılar yakalamıştır.

GTA, Skyrim, Just Cause gibi seriler sektörde oldukça başarı yakalamış oyun serileridir. Ancak bu seriler dışında da çok başarılı açık dünya oyunları vardır. Kendim oynadığım veya oynamasam da çevremden çok olumlu geri dönüşler yapıldığını gördüğüm oyunlar arasından 10 tanesini seçtim. Gelin hep beraber bu açık dünya oyunlarına bakalım:

DEUS EX: MANKIND DIVIDED

Aslında oyunun çok iyi bir hikayesi yok ve harita da çok büyük bir harita değil. Peki neden bu oyun listede? Çünkü oyunda çok fazla yan görev ve keşfedebileceğiniz birçok gizli bölge mevcut. Oyunun atmosferi de oyundaki tema ile uyumlu olduğundan dolayı güzel bir oyun ve listeye 10. sıradan giriş yapmayı başarıyor.

FAR CRY 4

Far Cry oyunları hakkında çok karışık görüşler var. Kimileri çok beğeniyor kimileri ise birçok oyunu hayal kırıklığı olarak görüyor. Ancak bu görüşlerden bağımsız olarak şöyle bir gerçek bulunuyor ki Far Cry serilerinde çok güzel bir açık dünya deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Kullanabildiğiniz alet ve araçlarla da dağları ve ormanları keşfedebiliyorsunuz. Tipik Ubisoft örneklerini bu açık dünyada görmeniz mümkün olsa da aslında bu büyük dünyayı keşfetmek şahsen benim için çok eğlenceliydi. Böyle bir deneyimi sizin de yaşamanızı isterim.

JUST CAUSE 3

Bu oyun, açık dünya oyunlarında olması gereken mekanikler konusunda hepimize güzel örnekler gösterdi. Her ne kadar oyundaki bazı manzaralar ve bazı çevre dizaynları kötü de olsa açık dünya oyunlarında olması gereken mekanikler ve özgürlük konusunda güzel örnekler gösterdiğini düşündüğümden listeye girmeyi hak etti.

FALLOUT 3

Fallout 3 oyununu listede görenler belki de şaşıracaklar çünkü oyundaki çevre dizaynı hatta açık dünyada bulunan içerikler çok da iç açıcı değil. Ancak oyundaki atmosfer çok başarılı. Oyun, size yaşamanız gereken hisleri güzel bir şekilde yaşatıyor. NPC’ler de aynı zamanda oyundaki temayı güzel bir şekilde sizlere yansıtıyor. Sırf bu başarısı yüzünden Just Cause 3, Far Cry 4 ve Deus Ex: Mankind Divided oyunlarının önüne geçmeyi başarıyor.

DYING LIGHT

Açık dünya oyunu nedir sorusuna cevap verilirken bahsedilmesi gereken oyunlardan birisi de kesinlikle Dying Light. Yoğun içerikli bir açık dünyaya sahip olan oyun, aynı zamanda küçük bir harita ile sınırlandırılma hissini vermemeyi başarıyor. Oyundaki açık dünyayı keşfetmekte herhangi bir problem yaşamamış olmamla beraber en kötü ve dikkat çekmeyen eve bile girip keşfetme hissiyatı veren bu oyunu gerçekten de alkışlamak lazım.

Senaryo aslında çok da güzel değil. Çünkü oyundaki birçok görev ya çok klişe ya da sürekli kendini tekrar ediyor. Senaryosu da daha iyi yazılsaydı bu oyun belki de listenin bir sonrasında yer alan Red Dead Redemption’ı geçebilirdi.

GRAND THEFT AUTO V

GTA serisi, video oyunu tarihinin en başarılı serilerinden birisidir. Sebebi ise açık dünya mekaniklerinin çok güzel bir hikaye ile kaynaşmış olmasıdır. Her serisi için bu cümle geçerlidir. GTA IV ilk çıktığında oyunda yapabildiğiniz şeylerin çok büyük bir rağbet görmesine rağmen oyundaki optimizasyon sorunlarının bir türlü çözülememesi nedeniyle GTA V çıkmadan önce aslında bir kesimde endişe vardı. Ancak oyun öyle güzel bir başarı yakaladı ki Rockstar kırılmadık rekor bırakmadı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En İyi 9 Oyun Karakteri Seslendirmesi

Los Angeles çakması olan Los Santos, orijinalini çok güzel bir şekilde anımsattığından dolayı Rockstar Games iyi bir alkış aldı. Yan görevlerin neredeyse her biri sizi oyundan uzaklaştırıp kendine odaklayabiliyor. Aynı zamanda birçok yan görev efor gerektirdiğinden senaryo görevleri gibi sürükleyici olabiliyor. Multiplayer modu ise GTA IV’teki multiplayerden çok daha üzerine konulmuş bir şekilde bize geldiğinden dolayı açık dünya içeriği bu kadar zengin bir oyun ortaya çıktı ve çok daha zevkli bir hale geldi. Haritada o kadar opsiyon var ki keşfede keşfede bitiremediğimiz sayılı içeriklerden birine sahip bir açık dünyası var bu oyunun. 3 karakteri yönetebiliyor olmanız ve bu karakterler arasında istediğiniz karaktere geçiş yapabilmenizin yanı sıra her bir karaktere ayrı bir bağlılık hissediyorsunuz. Video oyunu tarihinin en başarılı oyunlardan biri.

RED DEAD REDEMPTION 2

Red Dead Redemption 2

 

Rockstar Games’in aslında GTA serisindeki başarısını biliyoruz. Bu nedenle Red Dead Redemption oyunun ilki çıktığında da hayranlar arasında aynı beklentiler vardı. Beklentileri karşılamak bir yana, oyun ciddi anlamda sempati kazandı ve ilk oyundaki güzel hikaye hepimizde derin hisler yaşattı.

Ancak ikinci oyun öyle bir çıkış yaptı ki kırılmadık rekor bırakmadı. Rockstar Games’in açıklamasına göre, PSN tarihinde en çok ön siparişi alınan oyun Red Dead Redemption 2 oldu. Aynı zamanda Far Cry 5 ve Call Of Duty : Black Ops IV oyunlarını katlayıp solladı satış rakamlarında. Her ne kadar akrabası GTA 5’i satış rakamlarında geçemese de muazzam bir mali başarı yakaladı bu oyun ve kendi kendini satmayı başaran nadir oyunlardan bir tanesi oldu. Peki bu oyun neden bu kadar popülarite kazandı böylesine ?

İlk oyundaki güzel hikayenin üzerine bir muazzam hikaye daha sundu bize Rockstar Games. Harika grafiklerin yanı sıra GTA 5 ile artan oyun mekaniklerindeki standardın üzerine daha da koyuldu ve oyuna oldukça detaylı bir oynanış eklendi. Yan görevlerin artmış olması ve tıpkı Witcher, Skyrim gibi oyunlarda olduğu gibi yan görevlerdeki sürükleyiciliğin GTA 5 oyununa göre artış göstermesi çok büyük bir artı puan. Rockstar’ın yazarları, oyunun hikayesini çok güzel bir şekilde şekillendirdiler ve bir kez daha kendilerinin oyun sektörünün en başarılı yazarlarından biri olduğunu kanıtlamış oldular. Vahşi batı atmosferinin adaptasyonu muazzam ve video oyunları tarihinin en başarılı açık dünya oyunlarından birisi olduğu apaçık ortada.

THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD

Bir çok oyuncu gibi ben de The Legend Of Zelda oyununu seviyorum. Oyundaki harita çok güzel, geniş ve çok fazla içeriğe sahip. Rastgele bir şekilde görevlere denk gelebiliyor, Dying Light oyunundaki güzel seyahat mekaniklerini kullanabiliyor ve açık dünyayı keşfederken saatlerdir oynadığınızı neredeyse fark edemiyorsunuz. Oyundaki her türlü dağa, duvara ve kuleye tırmanabiliyorsunuz, her gölde yüzebiliyorsunuz ve hiç bir limit yok. Bir açık dünya oyununu da zaten alanında en iyi yapan faktörlerden biri de bu aslında. Hiç bir sınırlama olmadan özgürce gezip evreni keşfedebiliyorsunuz. Bu faktör tek başına BOTW’yi ön sıralara atıyor. Açık dünya dizaynının oldukça mükemmel ve ustaca işlendiği bu oyun, açık dünya oyunlarındaki skalayı aşırı derecede yükseltti. Bu oyunu oynadıktan sonra, kolay kolay başka bir açık dünya oyunu oynayacağınızı sanmıyorum. Oyun, bu derece bir beklenti yükseltişi yaratıyor sizde.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  GTA Online'a F1 Araçları Eklendi!

THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM

Listenin en tepesine yaklaştık. “Oynuyorum oynuyorum bitmiyor!” cümlesinin tam olarak karşılığı olan bu oyun tam bir başyapıt! Oyunda sürekli yeni şeyler keşfediyor ve her zaman soyulacak NPC’lerin yanı sıra illaki sizde öldürme isteği yaratan yaratıklar görüyorsunuz. Oyunun en az 200 küsur saati var bitirmeniz için ki bunun için de oyunda çok akıcı bir şekilde ilerlemeniz lazım. 100 küsur saat oynadığınızda oyun bitmiş gibi gelse de kesinlikle saklı olan boss-fightlar ile karşılaşıyorsunuz ve bazı bulunmamış questler de çıkıyor karşınıza. Oyundaki oldukça detaylı ama basit bir anlamaya sahip yetenek sisteminin yanı sıra çevre detayları da harika. Oyunun mod topluluğu ise oyuna sürekli modlar ekleyerek zaten iyi olan bir oyunu mükemmel bir şekle büründürdü. Oyun severlerin rüyasıdır hiç bitmeyecek gibi duran ve hikayesi ile sürükleyiciliği körükleyen oyunlar ve bu oyun bunlardan birisi. Oyunda tamamen özgürsünüz, iyi veya kötü ya da doğru veya yanlış tanımı yok. Doğrunuz siz ne derseniz o. Sizi herhangi bir kalıba koymayan bu oyun, tercihleriniz ile kendini şekillendiriyor ki zaten mükemmel demek için gerekli standartlardan birini de sağlamış oluyor. Oynamamış olanlarınız hala varsa kesinlikle oynayın demek istiyorum ama bağımlılık düzeyinden dolayı tatillerde falan oynamanız daha iyi çünkü oyun gerçek anlamıyla size hayatı unutturuyor ve içinde kayboluyorsunuz. Zaman öldürmeye birebir olan ve hikaye-açık dünya mekanikleri açısından muazzam bir başarı yakalayan bu oyuna bir alkış vermek gerekiyor.

THE WITCHER 3: WILD HUNT

Listenin ilk sırasına hangi oyunu koyacağım konusunda çok kararsız kaldım ancak Skyrim’i oyun dünyasının en büyük başarılarından biri olarak görmeme rağmen Witcher 3’ü DLC’leri ile beraber oynadığımda bu oyun benim gözümde Skyrim’in önüne geçti.

CD Projekt Red firması, işini istek ve arzuyla yapan bir firma. Para için oyun yapmayan ve parayı ikinci planda tutan bu şirket ise video oyun tarihinin en mükemmel açık dünya oyunlarından birisi hatta belki de en iyi 3 açık dünya oyunu sıralaması yapılsa birçok oyuncu tarafından mutlaka listede yer verilebilecek bir açık dünya oyunu yaratmayı başardı. Ülkemizde de çok satan bu oyun, üretici firma tarafından bir teşekkür plaketi ile ödüllendirilmişti. Zaten kendi kendini satan bu oyun, açık dünya oyunlarında çıtayı uzun bir süre yüksek tutacağa benziyor.

Harika grafiklerle süslenmiş çevre dizaynının yanı sıra yan görevlerin kendi başına ayrı bir oyun olabilecek kadar kaliteli, ve birçok boss-fight’ın zeki bir şekilde tasarlanmış olmasından dolayı bu oyunun harikalığını inkar etmeniz çok zor. Senaryonun harikalığı ise anlatılmayıp tecrübe edilmesi gereken cinsten. Açık dünya mekaniklerinin güzel bir şekilde işlendiği bu oyun da aynı Skyrim gibi çok uzun bir oynanışa sahip. Ortalama bitirme süresi de 200 saate yakın. Skyrim daha uzun bir oynanışa sahip olmasına rağmen benim gözümde Witcher 3, oyun dizaynı konusunda Skyrim’den bir tık daha ileride bir örnek olduğundan dolayı en iyi açık dünya oyunları listemizin ilk sırasına girmeye hak kazanıyor.

Siz bu listedeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

League of Legends Dünya Şampiyonası Çeyrek Finalistleri Belli Oluyor!

Call of Duty: Black Ops 4 İncelemesi | Hızlı Hızlı, Kıpır Kıpır!