Açık dünya oyunları oldukça zevkli ve güzeldir. İçeriklerinin genişliğinin ve yapabileceklerinizin neredeyse sınırı olmamasından dolayı birçok açık dünya oyunu güzel mali başarılar yakalamıştır.

GTA, Skyrim, Just Cause gibi seriler sektörde oldukça başarı yakalamış oyun serileridir. Ancak bu seriler dışında da çok başarılı açık dünya oyunları vardır. Kendim oynadığım veya oynamasam da çevremden çok olumlu geri dönüşler yapıldığını gördüğüm oyunlar arasından 10 tanesini seçtim. Gelin hep beraber bu açık dünya oyunlarına bakalım:


10DEUS EX: MANKIND DIVIDED

Aslında oyunun çok iyi bir hikayesi yok ve harita da çok büyük bir harita değil. Peki neden bu oyun listede? Çünkü oyunda çok fazla yan görev ve keşfedebileceğiniz birçok gizli bölge mevcut. Oyunun atmosferi de oyundaki tema ile uyumlu olduğundan dolayı güzel bir oyun ve listeye 10. sıradan giriş yapmayı başarıyor.

9FAR CRY 4

Far Cry oyunları hakkında çok karışık görüşler var. Kimileri çok beğeniyor kimileri ise birçok oyunu hayal kırıklığı olarak görüyor. Ancak bu görüşlerden bağımsız olarak şöyle bir gerçek bulunuyor ki Far Cry serilerinde çok güzel bir açık dünya deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Kullanabildiğiniz alet ve araçlarla da dağları ve ormanları keşfedebiliyorsunuz. Tipik Ubisoft örneklerini bu açık dünyada görmeniz mümkün olsa da aslında bu büyük dünyayı keşfetmek şahsen benim için çok eğlenceliydi. Böyle bir deneyimi sizin de yaşamanızı isterim.

8JUST CAUSE 3

Bu oyun, açık dünya oyunlarında olması gereken mekanikler konusunda hepimize güzel örnekler gösterdi. Her ne kadar oyundaki bazı manzaralar ve bazı çevre dizaynları kötü de olsa açık dünya oyunlarında olması gereken mekanikler ve özgürlük konusunda güzel örnekler gösterdiğini düşündüğümden listeye girmeyi hak etti.

7FALLOUT 3

Fallout 3 oyununu listede görenler belki de şaşıracaklar çünkü oyundaki çevre dizaynı hatta açık dünyada bulunan içerikler çok da iç açıcı değil. Ancak oyundaki atmosfer çok başarılı. Oyun, size yaşamanız gereken hisleri güzel bir şekilde yaşatıyor. NPC’ler de aynı zamanda oyundaki temayı güzel bir şekilde sizlere yansıtıyor. Sırf bu başarısı yüzünden Just Cause 3, Far Cry 4 ve Deus Ex: Mankind Divided oyunlarının önüne geçmeyi başarıyor.

6DYING LIGHT

Açık dünya oyunu nedir sorusuna cevap verilirken bahsedilmesi gereken oyunlardan birisi de kesinlikle Dying Light. Yoğun içerikli bir açık dünyaya sahip olan oyun, aynı zamanda küçük bir harita ile sınırlandırılma hissini vermemeyi başarıyor. Oyundaki açık dünyayı keşfetmekte herhangi bir problem yaşamamış olmamla beraber en kötü ve dikkat çekmeyen eve bile girip keşfetme hissiyatı veren bu oyunu gerçekten de alkışlamak lazım.

Senaryo aslında çok da güzel değil. Çünkü oyundaki birçok görev ya çok klişe ya da sürekli kendini tekrar ediyor. Senaryosu da daha iyi yazılsaydı bu oyun belki de listenin bir sonrasında yer alan Red Dead Redemption’ı geçebilirdi.

5RED DEAD REDEMPTION

Rockstar Games’in aslında GTA serisindeki başarısını biliyoruz. Bu nedenle Red Dead Redemption oyunu ilk çıktığında da hayranlar arasında aynı beklentiler vardı. Beklentileri karşılamanın yanı sıra oyun beklenenin çok daha üzerinde bir başarı sağladı ve en çok satan oyunlar arasına adını yazdırdı. Vahşi batı temasının güzel işlendiği bu oyunun aynı zamanda açık dünyayı da vahşi batı temasında güzel bir şekilde yansıtmayı başarmış olması oyunun en güzel artılarından biri. Hatta poker oynamaktan görev yapamayan insan sayısı o kadar fazla ki bu kesinlikle bir açık dünya mekaniğinin başarısıdır. Oyunun ikincisinin de bu çizgiden şaşmamasını diliyor ve listenin 3. sırasına geçiyorum.

4GRAND THEFT AUTO V

GTA serisi, video oyunu tarihinin en başarılı serilerinden birisidir. Sebebi ise açık dünya mekaniklerinin çok güzel bir hikaye ile kaynaşmış olmasıdır. Her serisi için bu cümle geçerlidir. GTA IV ilk çıktığında oyunda yapabildiğiniz şeylerin çok büyük bir rağbet görmesine rağmen oyundaki optimizasyon sorunlarının bir türlü çözülememesi nedeniyle GTA V çıkmadan önce aslında bir kesimde endişe vardı. Ancak oyun öyle güzel bir başarı yakaladı ki Rockstar kırılmadık rekor bırakmadı.

Los Angeles çakması olan Los Santos, orijinalini çok güzel bir şekilde anımsattığından dolayı Rockstar Games iyi bir alkış aldı. Yan görevlerin neredeyse her biri sizi oyundan uzaklaştırıp kendine odaklayabiliyor. Aynı zamanda birçok yan görev efor gerektirdiğinden senaryo görevleri gibi sürükleyici olabiliyor. Multiplayer modu ise GTA IV’teki multiplayerden çok daha üzerine konulmuş bir şekilde bize geldiğinden dolayı açık dünya içeriği bu kadar zengin bir oyun ortaya çıktı ve çok daha zevkli bir hale geldi. Haritada o kadar opsiyon var ki keşfede keşfede bitiremediğimiz sayılı içeriklerden birine sahip bir açık dünyası var bu oyunun. Video oyunu tarihinin en başarılı oyunlardan biri.

3THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD

Bir çok oyuncu gibi ben de The Legend Of Zelda oyununu seviyorum. Oyundaki harita çok güzel, geniş ve çok fazla içeriğe sahip. Rastgele bir şekilde görevlere denk gelebiliyor, Dying Light oyunundaki güzel seyahat mekaniklerini kullanabiliyor ve açık dünyayı keşfederken saatlerdir oynadığınızı neredeyse fark edemiyorsunuz. Açık dünya oyunlarındaki skalayı aşırı derecede yükselten The Legend Of Zelda oyununu oynadıktan sonra, kolay kolay başka bir açık dünya oyunu oynayacağınızı sanmıyorum. Oyun, bu derece bir beklenti yükseltişi yaratıyor sizde.

2THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM

Listenin en tepesine yaklaştık. “Oynuyorum oynuyorum bitmiyor!” cümlesinin tam olarak karşılığı olan bu oyun tam bir başyapıt! Oyunda sürekli yeni şeyler keşfediyor ve her zaman soyulacak NPC’lerin yanı sıra illaki sizde öldürme isteği yaratan yaratıklar görüyorsunuz. Oyunun en az 200 küsur saati var bitirmeniz için ki bunun için de oyunda çok akıcı bir şekilde ilerlemeniz lazım. 100 küsur saat oynadığınızda oyun bitmiş gibi gelse de kesinlikle saklı olan boss-fightlar ile karşılaşıyorsunuz ve bazı bulunmamış questler de çıkıyor karşınıza. Oyun dünyasının bir klasiği olan bu oyun, kelimenin tam anlamıyla keşfet keşfet bitiremediğiniz harika bir oyun! Oynamamış olanlarınız hala varsa kesinlikle oynayın demek istiyorum ama bağımlılık düzeyinden dolayı tatillerde falan oynamanız daha iyi çünkü oyun gerçek anlamıyla size hayatı unutturuyor ve içinde kayboluyorsunuz. Zaman öldürmeye birebir olan ve hikaye-açık dünya mekanikleri açısından muazzam bir başarı yakalayan bu oyuna bir alkış vermek gerekiyor.

1THE WITCHER 3: WILD HUNT

Listenin ilk sırasına hangi oyunu koyacağım konusunda çok kararsız kaldım ancak Skyrim’i oyun dünyasının en büyük başarılarından biri olarak görmeme rağmen Witcher 3’ü DLC’leri ile beraber oynadığımda bu oyun benim gözümde Skyrim’in önüne geçti. Harika grafiklerle süslenmiş çevre dizaynının yanı sıra yan görevlerin kendi başına ayrı bir oyun olabilecek kadar kaliteli, ve birçok boss-fight’ın zeki bir şekilde tasarlanmış olmasından dolayı bu oyunun harikalığını inkar etmeniz çok zor. Senaryonun harikalığı ise anlatılmayıp tecrübe edilmesi gereken cinsten. Açık dünya mekaniklerinin güzel bir şekilde işlendiği bu oyun da aynı Skyrim gibi çok uzun bir oynanışa sahip. Ortalama bitirme süresi de 200 saate yakın. Skyrim daha uzun bir oynanışa sahip olmasına rağmen benim gözümde Witcher 3, oyun dizaynı konusunda Skyrim’den bir tık daha ileride bir örnek olduğundan dolayı en iyi açık dünya oyunları listemizin ilk sırasına girmeye hak kazanıyor.

Siz bu listedeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!


Düşüncelerin bizler ve okuyucular için değerli olacaktır.