in

Piyasadaki En İyi Bir Diğer 10 Açık Dünya Oyunu

Ghost Recon Wildlands

Piyasadaki En İyi 10 Açık Dünya Oyunu listemize genel olarak güzel tepkiler gelse de bazı takipçilerimizin bazı oyunların listede bulunmamasına biraz sitem ettiğini de fark ettik. 10 oyunu seçip koymanın çok zor olduğu ilk listemizden sonra ikinci listeyi oluştururken de zorlanmadık diyemeyiz. Açık dünya temasına örnek gösterilecek o kadar çok başarılı oyun var ki bir liste daha yapmaya karar verdik ve piyasadaki en iyi bir diğer 10 açık dünya oyunu için yeniden bir liste oluşturduk. Gelin hep beraber sizin için hazırladığımız devam listesini inceleyelim:

SLEEPING DOGS

Sleeping Dogs

GTA 6 için Japonya’da geçeceği yönünde bazı söylentiler, 2016 senesinde ortaya çıkmıştı. Bu konuda ne olur şu an için bilinmez ama uzak doğu temalı bir açık dünya oyunu deneyimini aslında Sleeping Dogs oyunu ile biraz yaşadık. GTA 5’in heyecanla beklendiği bir dönemde piyasaya sürülen bu oyun, GTA serisi kadar bütçeye sahip olmasa da öylesine bir bütçeye gerek kalmadan da bize güzel bir açık dünya deneyimini iyi bir senaryoyla yansıtmayı başardı.

Hong Kong sokaklarında bir sivil polis olarak ünlü bir çeteye sızmanız gerekiyor. Söylenmesi kadar kolay olmadığı gerçeği bir yana, oyundaki ortalama üstü dövüş sistemi ile yeri geldiğinde bir Mortal Kombat oyunu kadar şiddet içerebilen kavgalardan da sağ çıkmanız gerektiğini de belirtelim. Uzak doğu atmosferinin de iyi bir şekilde yansıtıldığı bu oyun ise tüm zamanların en iyi açık dünya oyunlarından biri olarak gösterilebilir.

KINGDOME COME: DELIVERANCE

Kingdom Come: Deliverance

2018’in performans ve optimizasyon açısından belki de en berbat oyunu olan Kingdome Come: Deliverance, aslında iyi bir RPG oyunu olmak için gerekli bir çok şeye sahip gibi duruyor. Performans alanında sınıfta kalsa da hikayesinde içerdiği detaylar ve senaryo anlatımı sayesinde performans konusundaki sorunlarını bir nebze unutturabilen ya da göz ardı ettirebilen bir oyun. Oldukça fazla bug içerdiği gerçeğini de sizlere aktarmamız gerek.

Henry adında bir karakteri yönettiğiniz bu oyunda ise aslında her şey gayet normal başlıyor. Witcher oyunlarındaki gibi hareketli başlangıçlar değil de daha sakin bir başlangıç oluyor. Henry’yi yönetirken aslında ailesine yardım ediyor ve normal bir hayat yaşıyorsunuz. Tam karakterle bir bağ kurduğunuz anda ise ani bir saldırı ile yaşadığı yerde sevdiklerini kaybediyorsunuz. Resmen Henry kadar sizi üzebilen bu olayların sonrasında da hoş ve sempatik bir karakterin eski hayatını terk edip adeta kan banyosu niteliğindeki savaşların ön saflarında ve Orta Çağ’ın acımasız düzeninde hayatta kalma çabası vermesine tanık oluyorsunuz.

Oyun aslında bir çok RPG’nin aksine fantastik yaratıklarla muazzam zindanlar olmadan kendini tanıtıyor. Ayrıca bir büyü veya herhangi bir mistik yönergenin de olmadığı bu oyunda tamamen gerçekçilik hakim. Yani Henry ölse ölse ya dövüşlerde ya da o dönemin salgın hastalıklarından biri yüzünden ölüyor. Orta Çağ hayatını güzel bir şekilde dijital ortama aktarabilen bu oyun ise donanım ve oynanış kısmında sebep olduğu bazı sorunları affettirmeyi başarıyor.  Oyun içerisinde bazı detayların da eklenmiş olması her zaman için hayır diyemeyeceğimiz bir gelişme. Yumruk kavgasında kılıç çektiğinizde karşı tarafın korkup özür dilemesi, hırsızlık yaparken yakalandığınızda hapse atılmanız, bozuk yemek yediğinizde zehirlenmeniz, alkolu çok kaçırdığınızda ve uyuduğunuzda hangovera sahip olmanız gibi bir çok küçük detayın oyuna eklenmesi her zaman güzeldir. Zaten klasik RPG elementlerini de bünyesinde barındıran bu oyun, performans sorunları yaşamasaydı çok daha iyi bir oyun da olabilirdi.

BATMAN: ARKHAM CITY

Batman Arkham City

Batman: Arkham Asylum oyunu ilk çıktığında büyük ses getiren oyunlardan birisi oldu. Hayal kırıklığı şeklinde olan son boss fight’ı saymazsak aslında iyi bir oyun olan Arkham Asylum oyununun devamı olan Arkham City oyunu ise daha da iyi ve üzerine daha da ekleme yapılan bir oyun olarak karşımıza çıktı. Catwoman – Batman değişimi ile de oynayabildiğiniz bu oyunda ise Batman hikayesinde yer alan daha fazla kötü adama yer verilmesi de beğendiğimiz bir detay oldu. Two-Face, Ras-al Ghul, Mr.Freeze, Solomon Grundy, Hugo Strange gibi kötü karakterlerin de yer aldığı oyunun Arkham Asylum oyununa hem oynanış hem de hikaye açısından tam bir devam oyunu olacak şekilde piyasaya sürülmesinden dolayı hayranlarının da severek oynadığı bir oyun tecrübesi yaşamış olduk. Batman hikayesinin kalitesine yakışan bir açık dünya oyunu deneyimi yaşamış olmamızın yanı sıra oyunun hikayesinin de bazı detaylar dışında oldukça güzel yazılmış bir senaryo olmasından dolayı da Arkham Asylum’da oyun sonundan dolayı içimizde bir ukte olarak kalan sürükleyiciliğin devamı konusunda bir çok oyun sever tatmin oldu diyebiliriz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ASSASSIN'S CREED ODYSSEY TANITILDI!

SAINTS ROW 4

Saints Row 4

Oyunlarda komediyi sevip sevmediğinizi bilemeyiz ama oyunlarda süper güçleri muhtemelen bu yazıyı okuyan bir çok kişi seviyordur. RPG temalarından dolayı da aslında insan üstü yetenek ve güçlere alışığız. Komedi ile karışık süper güçler ise aslında çok güzel bir kombo ve çok sık karşılaşmadığımız bir kombinasyon. Saints Row 4 ise bu karışımı bize çok başarılı bir şekilde sunan nadir oyunlardan bir tanesi. Kafa dağıtmaya da birebir olan bu oyun, mizah seven biriyseniz kolay kolay yarım bırakmayacağınız bir serinin parçası. Saints Row serisinin 4.oyununun ise tuhaf silahlarla ve Hulk-vari güçlerle donanmış olmasından dolayı da hala oynamadıysanız kesinlikle denemeniz gereken bir deneyim olduğu kanaatindeyiz. Seride harika bir 3.oyundan sonra o harikalığı devam ettirmeyi başaran 4.oyun ise listede kendine yer bulmayı da başardı.

METAL GEAR SOLID V

Metal Gear Solid V

Senaryosu çok mantıklı olmasa da açık dünya mekaniklerini güzel bir şekilde bizlere sunmayı başaran Metal Gear Solid V oyununu oynarken seyahat süresince helikopter değil de farklı araçlarla, at sırtında ya da yürüyerek yolları arkada bırakıyorsunuz. Yol üstünde ise silah takaslarına katılabiliyor ve yapay zekalı yol arkadaşlarınız ile güzel bir yolculuk yapabiliyorsunuz.

Oyunu oynarken fark edilen bir şey ise oyunda kullandığınız stratejinin bir yerden sonra artık çalışmaması. Örnek olarak çok fazla sayıda headshot almaya çalışırsanız bir yerden sonra düşmanlarınız kask takmaya başlıyor. Senaryodan kaybeden ama oynanıştan fazlasıyla kazanan bu oyun ise listemize giriş yapmayı başarıyor.

FALLOUT 4

Fallout 4

Son yıllarda Bethesda oldukça iyi açık dünya oyunları geliştirerek bu alanda güzel bir isim yaptı. Kıyamet sonrası Boston’da geçen Fallout 4 ise Bethesda’nın en iyi oyunlarından birisi olmayı da başardı. Kıyamet sonrası “ihtişamı” kendisinden önceki oyunlarda olduğu gibi yansıtmayı başaran bu oyunun bir diğer başarısı ise yan görevlerin asıl senaryoyu unutturacak kalitede olmayı başarması oldu. Oyundaki ana hikaye ise aslında çocuğu kaçırılan ana karakterin çocuğunu kurtarmak. Mutantlardan ve haydutlardan cepçilik yapmakla veya yan görevleri yapmakla uğraşırken ana görevi unutmanız oldukça anlaşılır.

Issız bölgelerdeki soyguncular o bölgenin göçmenlerini rahatsız ederken mutasyon geçirmiş yabani yaratıklar ise yiyebilecekleri herşeye saldırıyorlar. Bütün oyunu bitirdikten sonra da Bethesda’nın oyun prensibi sayesinde farklı karakter oluşumları ile daha farklı bir senaryo deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Skyrim ve Oblivion oyunlarında kullanılan oyun motorunun daha da geliştirilmiş haliyle yapılan bu oyun ise tam bir mod dostu. Oyun adına yapılan bir çok mod mevcut iken oyunun VR versiyonu da mevcut.

GHOST RECON WILDLANDS

Ghost Recon Wildlands

Ubisoft’un son dönemde geliştirdiği en iyi açık dünya-shooter oyunlarından biri Ghost Recon Wildlands, Bolivya’da bir uyuşturucu çetesini alaşağı etmek üzerine kurulu bir oyun. Fakat bu hedefe nasıl ulaşacağınız ise tamamen size kalmış. Ghost Recon serisine açık dünya perspektifi kazandıran Ubisoft ise bu oyunla güzel bir başarı yakalamayı başardı.

En iyi açık dünya oyunlarından biri olan Ghost Recon Wildlands, arkadaşlarınızla da oynayabilme seçeneğini sizlere sunuyor. Yapay zekaya sahip yardımcılarla yaptığınız görevleri bu sefer arkadaşlarınızla yaptığınızda da oyun başka bir boyuta geçiyor. Arkadaşlarınıza bağlı olarak bu boyut iyi veya kötü bir boyut da olabilir.

Sam Fisher’ın da geri döndüğü oyun olmasından dolayı da bu oyunun yeri biraz ayrı ve bu nedenle oyunu oynamak için ayrı bir sebep daha bulabiliyorsunuz. Oyun harika bir görünüşe sahip olduğundan dolayı da iyi bir sisteme sahip olmanız gerekiyor.

ASSASSIN’S CREED ORIGINS

Assassin’s Creed Origins

Video oyunları tarihinin en büyük serilerinden biri olan Assassin’s Creed serisi, bugünlerde popülerliğini büyük ölçüde korumakla birlikte son dönemde bu seriye eklenen oyunlar da bu seriyi daha mükemmel bir hale getirdi. Assassin’s Creed Origins oyunu ise bu serinin en güzel oyunlarından birisi olmayı başardı.

Senaryoda ise klasik aile üyesini kaybetme üzerinden bir karakter geliştirme odağı ile ilerleyen Ubisoft ise oyunlarında çoğu zaman kullandığı bu hikaye yönlendirmesine bu oyunda da yer vermiş olmasına rağmen prequel niteliği taşıyan bu oyunda çok fazla ileriye dönük referans vermeden ve hikayede boşluk oluşturmadan bir senaryo yazmayı başararak da seriyi güzel bir şekilde tutmayı başardı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  2018'in En İyi 10 HTC Vive Sanal Gerçeklik Oyunu

RPG elementlerini güzel bir şekilde oyuna ekleyen Ubisoft, gladyatör mücadelelerinden ufak bulmacalara kadar oyuna hareketlilik katma konusunda akla gelebilecek bir çok mekaniği eklemekle birlikte oldukça başarılı bir dövüş sistemi oluşturmayı da başardı. Oyundaki bazı mekanikler ise Ubisoft’un başka oyunlarında da görmeye alıştığımız mekanikler. Oyundaki çevre dizaynının başarısı ise ayrı değerlendirilmeli. Antik Mısır’ın başarılı bir şekilde oyuna eklenmesinin yanı sıra oyundaki açık dünyanın çok geniş olması ve 30-35 saatlik bir oynanış ile ana hikayenin bitirilmesinden sonra da hala keşfedilmeyen bazı yerlerin haritada kaldığını görebiliyorsunuz. MMO tarzında bir çevre dizaynı yapılmış olması da oyunda ilerledikçe farkına vardığınız bir dizayn şekli. Oyuna eklenen turizm modu ile birlikte de düşman kesmeye gerek kalmadan haritada gezebiliyorsunuz.

RED DEAD REDEMPTION

Red Dead Redemption

GTA serisi ile çıkış yakalayan Rockstar Games ise bu alanda yakaladığı başarıdan sonra vahşi batı temasıyla bir açık dünya serisi denemesi daha yaptı. Red Dead Redemption adıyla çıkan bu oyun ise temasından dolayı bazı şüpheler barındırıyordu çünkü vahşi batı teması ile bir video oyunu yapabilmek kolay bir iş değildi. En zor oyun temalarından biri olan bu temayı da başarıyla oyunlarından birine eklemeyi başaran Rockstar ise aynı oyunun devamını ise rekor bir satışla ön siparişe çıkartarak büyük bir mali başarı yakaladı.

John Marston olarak oynadığınız oyunda ise John’un geçmiş hatalarından dolayı ders alma ve hatalarını telafi etme çabası anlatılıyor. Aslında ana karakteri beğenmemeniz gerekiyor ama karakterin yaşadığı suçluluk hissinin azar azar kullancıya aktarılması ile karaktere karşı bir sempati besliyorsunuz ve video oyunları tarihinin en duygusal sonlarından birisinde ise oldukça derin bir hissiyat yaşıyorsunuz. Bu nedenle de John Marston aslında video oyunu tarihinin en sempatik ana karakterlerinden birine dönüşüyor.

Senaryosunun güzelliği bir yana, oyunda yapabileceğiniz çok fazla şeyin olması ise sizi oyundan fazlasıyla uzaklaştırmaya yetiyor. Bazı oyuncular senaryoyu anlamadan bile saatlerce poker oynayarak veya vahşi ortamda ayı avlayarak oyunda saatlerini harcıyorlar.

ASSASSIN’S CREED ODYSSEY

Assassin’s Creed Odyssey

Oyunlarında uyguladığı downgradeler ile tepki çeken Ubisoft, bir çok oyununda az veya çok downgrade uygulamıştı. Ancak genel anlamda bu politikanın dışında kalan Assassin’s Creed serisinde ise oldukça güzel oyunlar çıkaran Ubisoft ise video oyunu tarihinin en güzel serilerinden birinin kalitesini mümkün olduğu kadar korumayı başarmış durumda. Serinin en son oyunu olan Assassin’s Creed Odyssey ise son dönemlerin en başarılı açık dünya oyunlarından biri olarak da sayılabilir.

Origins ile beraber aslında seride güzel bir dönüşüm olmuştu. Ubisoft’un eski oynanış mekaniklerini daha zorlayıcı ve daha eğlenceli oynanış mekanikleri ile değiştirmesi ise aslında yeterli bir dönüşüm gibi gözüküyordu. Ancak Ubisoft görünüşe bakılırsa daha tam işini bitirmemişti ve üzerine daha da konularak bu mekanikler daha da iyileştirilmiş bir halde karşımıza geldi. MMO tarzındaki harita dağılımını tutmaya devam eden Ubisoft, maalesef oyundaki muhafızların yapay zekası konusunda serinin severlerinden eleştiri aldı. Yapay zekanın tutarsız olması da oyunda fark edilen bir eksik olmasına rağmen oyunun oldukça başarılı bir RPG oyunu olmasının yanı sıra tartışmaya açık bir şekilde belki de serinin şu ana kadarki en iyi oyunu.

Antik Yunanistan’da Alexios veya Kassandra’dan birinin ailesini bulmak adına aldığınız talimat sonucunda sonrası gidişatı tamamen siz belirliyorsunuz. Hangi görevleri yapacağınız ve nasıl yapacağınızın yanı sıra dostluklarınızı da kendiniz seçiyorsunuz. Origins ile tanıtılan RPG mekaniklerinin üzerine daha da ekleme yapılarak video oyunu tarihinin en iyi açık dünya oyunlarından birini Ubisoft piyasaya sürmüş oldu.

Siz Piyasadaki En İyi Bir Diğer 10 Açık Dünya Oyunu listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken upgrade edilmiş başka oyunlar da var mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşın!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: GRID 2 Kısa Bir Süreliğine Ücretsiz Oldu!

MPEG Videoları MP4’e Dönüştürme Rehberi