in

Playstation Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi

Video oyunu endüstrisine damga vuran Playstation konsolu, ilk kez 1994 senesinde Japonya’da ve 1995 senesinde de dünya çapında yayıldı. Nintendo 64 ve Sega Saturn’den daha fazla satan Playstation 1, bu konsolların satışının iki katından daha fazla sattı. Bu konsol hakkında biraz daha detaylı bir bilgi verelim ve Playstation hakkında bilinmeyen ya da az bilinen bilgileri sizlerle inceleyelim.

BUTONLARDAKİ ŞEKİLLERİN ANLAMLARI VAR

Playstation ilk çıktığında Sony, o dönemdeki birçok konsol gibi harfler veya numaralar değil de şekiller kullanmayı seçti. Üçgen, kare, daire ve çarpı işareti kullanan Sony, bu mottosundan vazgeçmedi ve Playstation 4’te de bu işaretleri kullandı ki muhtemelen Playstation 5 kolları da bu işaretleri barındıracak. Peki Playstation tuşlarının anlamları nedir?

Üçgen: Oynayan kişinin bakış açısını ve düz ileri bakışı temsil eder.
Kare : Menüyü ya da bir kağıt parçasını temsil eder.
Yuvarlak : Onaylama ve evet anlamına gelir.
Çarpı: Reddetme ve hayır anlamına gelir.

Ancak konsol, Japonya dışında satışa sunulduğunda yuvarlak hayır ve çarpı evet anlamına geldi. Peki neden böyle bir değişiklik yapıldı?

Japon kültüründe çarpı işareti, yanlış anlamına gelir ve negatif bir anlama sahip bir işarettir. Ancak batı kültüründe bu sembol olumlu ya da olumsuz anlamda da kullanılabildiğinden değişiklik yapıldı ve evet-hayır işaretleri ters olarak değişti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Her Oyunda Mutlaka Kendini Gösteren 10 Call of Duty Klişesi!

KEN KUTARAGI, CRASH BANDICOOT’TAN NEFRET EDİYORDU

Crash’i bilmeyen yoktur. Sony konsollarında adeta bir klasiğe dönen bu oyun ise birçoğumuzun çocukluğunu mutlaka kanser etmiştir. Bu oyun ise piyasaya az daha sürülmüyordu çünkü Ken Kutaragi (Playstation’ın yaratıcısı) Avustralyalı bir hayvanın maskot olarak kullanılmasını istemiyordu. Amerikan bakış açısı ile yaratılmış bir karakterin Amerika Birleşik Devletleri’nde daha güzel etki yaratabileceğini düşünüyordu. Naughty Dog ekibi, karakteri biraz daha anime görünüşlü yaparak ve şort ekleyerek daha sevimli bir hale getirdi ve bu şekilde oyun anca kabul görebildi. Ancak yine de Ken Kutaragi, oyuna tam olarak sempati besleyemedi ve içi rahat değildi.

BİR DÖNEM PSX OLARAK İSMİ KISALTILIYORDU

Özellikle 90’lı yıllarda Playstation konsolu PSX olarak kısaltılırdı. X harfinin ise yüksek ihtimalle deneysel anlamına gelen “eXperimental” kelimesindeki X’ten geldiği düşünülürdü. 90’ların düşünce yapısı ile birçok insan ise “eXtreme” kelimesindeki X’in kullanıldığını düşünürdü. Gazetelerde ve diğer yayın organlarında PSX olarak bahsediliyordu. Ancak konuşma dilinde insanlar yine Playstation olarak sesleniyordu bu konsola.

NEREDEYSE 1 MİLYAR PLAYSTATION OYUNU SATILDI

Playstation 1, daha küçük bir kutuyla yeniden piyasaya çıkarıldığında marketi domine etti. Hatta Playstation 2 çıktığında bile hala o tarihe kadar en çok satan oyun konsoluydu. Playstation konsolları için satılan toplam oyun kopyası sayısı tam 962 milyon! Nerdeyse 1 milyar Playstation oyunu satıldı ve en çok satan Playstation oyunu ise 11 milyon kopya ile Gran Turismo.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  KINGDOM HEARTS SERİSİ GERİ DÖNÜYOR!

SONY, BU KONSOLU SEGA İLE BERABER GELİŞTİREBİLİRDİ

Sony ve Sega aslında Genesis’e yapılacak düzenlemeler üzerinde beraber çalıştı ve hatta Mickey Mania gibi oyunların çıkarılmasında da iki firmanın iş birliği anlaşması vardı. Sega’nın Amerika şubesinin patronu Tom Kalinske, o dönemde yaptığı açıklamada iki firmanın büyük bir iş birliği içerisinde çok güzel işler yaptığını ve tarihin en güçlü işbirliklerinden birinin gerçekleştiğini belirtmişti. Ancak Sony tarafı, Japonya’da ortak bir oyun konsolu çıkarmayı teklif ettiğinde Sega tarafı bunu kesin bir dille reddetti çünkü Sega kendini böyle bir partnerliğe koymanın uygun olmadığını ve kendilerinin endüstride Sony gibi tecrübesiz bir firma ile bu konuda iş birliği yapmasının gereksiz olduğunu söyledi. Ancak sonuç olarak Sony’nin sektördeki muazzam başarısı ise Sega’nın egosunu yerle bir etmiş oldu. Hatta bu başarısızlık, Sega’nın donanım kolunun kapanmasına sebep oldu ve Sega sadece oyun çıkaran bir firmaya dönüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Moon Hunters İncelemesi

Secret Neighbor’ın 10 Dakikalık Oynanış Videosu Yayınlandı