in

Senaryosu Hiç Bitmeyen 6 Oyun!

The Elder Scrolls V Skyrim

Tek oyunculu oyunları severiz. Bizlerde bıraktıkları hissiyat, başında harcadığımız saatler ve oyundaki duygu selinin yeri geldiğinde haddi hesabı olmaz. Bu hislerle oynadığımızda da oyunun sonu geldiğinde bir boşluğa düşeriz. Peki ya sonu hiç gelmese? Oyunu sürekli oynamaya sonsuza kadar devam edebilseydiniz nasıl olurdu? Online oyunlardan bahsetmiyorum, oyunun senaryosunun sürekli devam etmesi ve hiç bitmemesi durumundan bahsediyorum. Mümkün mü? Evet, bunu da yaptılar:

1) THE SIMS SERİLERİ

The Sims 4

Sims serileri, birçok casual oyuncunun aslında çok sevdiği ve oynadığı bir seri. Casual olmayan oyuncuların da yoğun ilgi duyduğu bu seriyi zaten çoğu kişi biliyordur. Karakterinizin hayatını sürdürürken karakter öldüğünde ise oyun bitiyor gibi düşünebilirsiniz ama oyunun farklı bir karakterine geçiş yaparak devam edebiliyorsunuz. Ya da yeni bir aile yaratarak kaldığınız yerden o evrene devam edebiliyorsunuz. Yani herhangi bir son yok. Oyuna dilediğiniz gibi devam edebiliyorsunuz.

2) SID MEIER’S CIVILIZATION V

Sid Meier Civilization V

Sid Meier Civilization, oldukça güzel bir seri. Strateji oyunları için adeta biçilmiş bir kaftan olan Sid Meier Civilization serisi, başında saatlerinizi çok rahat harcayabileceğiniz sayılı oyunlardan birisi. Yine bitmesin istediğimiz oyunlardan birisi olduğu için de Sid Meier Civilization V oyununun sonu geldiğinde size opsiyon sunuluyor. Bu opsiyonlardan eğer ki bir tur daha fazla oynamak istediğinizi seçerseniz oyunun sonu gelmiyor ve sürekli oynamaya devam ediyorsunuz. Öbür türlü ise oyun bitiyor ama oyunun devamlı sürmesi de sizin elinizde. Kendi yarattığı tarihe adeta aşık olan kişileri de düşünmüşler, takdir etmek lazım.

3) FOOTBALL MANAGER SERİLERİ

Football Manager

Futbol severlerin başının tacı olan ve düşük sistemli bilgisayarların da yardımına yetişen Football Manager serisi, sevilen simülasyonlardan birisi. Şahsen ben de oyunun başında çok fazla saat harcadım ve gerçekçiliği ile de FIFA-PES gibi oyunların bu alanda önüne geçiyor. Peki bu oyunun da sonu var mı? Hayır. Düşünüyorsunuz ki menajer öldüğünde kariyer de bitiyor ama hayır. Oyun sürekli olarak devam ediyor ve sonu yok. Oyun hatta 1000 yıl gibi bir süreyle de simüle edilebildi ki daha fazlası da mümkün. Elder Scrolls 2 haritasını baştan sona gezmeye kalkan arkadaşları buraya da bekliyoruz ve bir challenge da onlara sunmuş oluyoruz böylece.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Beyin Yakan Aşırı Karmaşık 10 Oyun!

4) DOKI DOKI: LITERATURE CLUB

Doki Doki Literature Club

Görsel roman seviyorsanız Doki Doki Literature Club imdadınıza yetişiyor. Şirin mi şirin, çok tatlı bir oyun olarak başlıyor. Edebiyat kulübüne katılma kararı alan ana karakterimiz kendini birden bire 4 şirin kızın arasında buluyor ve biraz da aceleye gelse de katılmayı kabul ediyor. Sonrasında ise hayatı, sonsuza kadar değişecek bir şekilde yön alıyor. Çok fazla spoiler vermeyelim, çünkü oyun hiç beklemediğiniz bir yöne gidiyor. Şahsen beni güzel bir şokla yakalayan bu oyun yüksek ihtimal sizde de aynı etkiyi bırakacaktır. Zaten oyunun açıklama kısmında da gerekli uyarılar verilmiş ama uyarıdan fazlasını da göze alın.

Sadede gelelim, oyunun sonu çok tuhaf bitiyor ve zaten absürt bir yön alan oyun daha da tuhaflaşıyor. Oyun sonsuz bir döngüye girerek sonsuza kadar devam edecek bir şekilde duruyor. Oyunu kapatıp açarsanız bir şey değişmiyor. Oyun yine aynı. Tek bir şartla oyunu bitirebiliyorsunuz. Onu da size söylemeyeceğiz tabii ki. Ancak şunu söylemekte sakınca yok, oyunu 2000 saattir oynamaya devam edenlerin olduğu iddaa ediliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Co-op Tarzında Oynayabileceğiniz En İyi 11 Oyun

5) THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM

The Elder Scrolls V Skyrim

Skyrim’in 100-200 saat arası bir bitirme süresi var ortalama. Peki, oyun cidden bitiyor mu? Görünüşte bitiyor evet, ama aslında oyunun algoritması sürekli olarak size görev üretmeye devam ediyor ve zorunlu olmamakla birlikte oyun teknik olarak bitmiyor ve görevler sürekli devam ediyor. Oyunun direktörü Tom Howard, oyunun hikaye anlatımı sisteminin sürekli olarak size görev üreteceği ve haritada hiç keşfetmediğiniz yerlerde sizlere görev çıkartacağını da belirtti. Genelde komplike olmayan görevlerden ortaya çıkan bu görev havuzu, size asla bitmeyecek bir oyun deneyimi sunuyor. Zaten Skyrim uzundu, şimdi hiç bitmiyor. Adamlar kararlı, bizim hayatımızı karartacaklar bilgisayar başında.

6) ROLLERCOASTER TYCOON

Rollarcoaster Tycoon

Rollarcoaster Tycoon oyununu bilmeyenler için söyleyelim, oyunda lunapark yapıyorsunuz. Oyun size her türlü imkanı sunuyor ve kendi zevkinize göre lunaparkı inşa edebiliyorsunuz. Chris Sawyer önderliğinde gayet güzel bir oyun ortaya çıkmış ki yaratıcılığınızı ortaya koyup “ÖYLE YAPILMAZ BÖYLE YAPILIR!” şeklinde tavrınızı koyabilirsiniz gerçek lunaparklara.

Lunaparkınızı bitirdiğiniz zaman ise herhangi bir tamamlanma söz konusu olmuyor. Yani parkta sonsuza kadar zaman geçirebiliyorsunuz. Oyun sizi engellemiyor. Tasarımınıza bakıp bakıp “NELER YAPMIŞIM BEN YA” diye güzel bir ego yapabilirsiniz. Özgürlük sizin.

Siz senaryosu hiç bitmeyen 6 oyun listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken başka senaryosu bitmeyen oyunlar da var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

Ücretsiz Oyun: Transistor Ücretsiz Oldu!

Game of Thrones 8. Sezon 2. Bölüm sızdırıldı!