in

Steam’de Oynaması Ücretsiz Olan En İyi 10 Oyun

Path Of Exile

Video oyunları oynamak için yeri geldiğinde kesenin ağzını biraz açmanız gerek. Çünkü bir video oyunu yapımı, gerçekten de maliyetli olabiliyor. Animatöründen programcısına kadar çok geniş ekiplerle hazırlanan bu oyunlar, doğal olarak da biraz el pahası oluyor. Peki her kaliteli oyun paralı olmak zorunda mı? Sorunun cevabı, neyse ki hayır. Bedava oyunları görünce de aklınıza yanlış bir fikir gelmesin. Ücretsiz olabilirler ama birçok paralı oyundan belki de daha güzeller. İşte sizler için derlediğimiz Steam En İyi Ücretsiz Oyunlar listemize hadi hep beraber bir göz atalım:

WORLD OF WARSHIPS

World Of Warships

Tank oyunlarının (bu listede bir tanesi mevcut) sayıları gittikçe artmakta. Aslında tank oyunlarındaki tema güzel olmasına rağmen aynı tema karada değil de denizde geçse güzel olmaz mıydı? World Of Warships oyunu, böyle bir isteğiniz varsa tam aradığınız bir oyun tipi. Kruvazörlerden uçak gemilerine kadar tam 200 gemi, açılmak için sizi bekliyor. Bu çeşitlilik sayesinde oyundan kolay kolay sıkılamıyorsunuz. Oyunun multiplayer versiyonu ise tahmin edebileceğiniz gibi oldukça sürükleyici ve güzel.

Oyunun Steam Sayfası

HEAVY METAL MACHINES

Heavy Metal Machines

Rocket League oynarken biraz da Mad Max havası olsa sanki fena olmazdı değil mi? Hazır olmuşken bir de MOBA temasında olsaydı sanki biraz daha iyi olurdu. Heavy Metal Machines oyunu bu isteklerinizi yerine getiren bir oyun. Erken erişimde olmasına rağmen oyunun geliştiricileri ise oyunun kitlesine oyunun kalıcı olarak ücretsiz olacağının garantisini verdi.

Her aracın kendine özgü yetenekleri,oynanışı ve sürücüsü var. Ergenlik çağında sahip olduğu ruhunu kaybetmemiş olan yaşlı bir kadının destekli bisiklet kullandığını gördüğünüzde çok şaşırmayın. Oyundaki her karakterin kendine özgü hikayesi ve müzik albümü mevcut. Oynaması çok eğlenceli olan bu oyunu bir de siz deneyin.

Oyunun Steam Sayfası

REALM ROYALE

Realm Royale

Milyonların saatlerini çalan PUBG, Battle Royale teması altında Steam’de en çok satan oyunlardan birisi. Ama PUBG gibi bir oyun bile herkese hitap edemiyor olabilir. Peki bu durum sizin için de geçerliyse ama Battle Royale temasını da seviyorsanız, Realm Royale belki de sizin için güzel bir çözüm olabilir. İlk bakışta Fortnite oyununu azımsanamayacak bir düzeyde anımsatan bu oyun ise Fortnite kopyası olmamayı başardı ve kendine özgü oyun içi mekaniklerini de eklemeyi başardı. Bu oyunlarla benzer oyun mekaniklerini paylaşsa da bazı yönlerden bakarsak PUBG ve Fortnite gibi oyunların da sahip olmadığı mekanikler mevcut. Oyun şu an için erken erişimde ama popülerliği her geçen gün artıyor.

Oyunun Steam Sayfası  

PLANETSIDE 2 

Planetside 2

Planetside 2, biraz kanser bir oyun aslında. Savaş atmosferi mükemmel, bu yönde bir şikayetimiz yok. Bulunduğunuz haritada tamamen bir kargaşa hakim. Felaket hız yapan araçlar, baselere baskın düzenleyen ordular, gökyüzünde uçan uçaklar… kesinlikle iç açıcı. Ta ki çok uzaklardan bir sniper sizi öldürene kadar. Oyundaki kaosu anlamak için ya takım halinde girmeniz gerek, ya da bir mikrofonunuz olması gerek ki takımınızla iletişim kurma imkanınız olsun. Battlefield oyununu sizlere oynanışıyla andıran bu oyun ise sanki Battlefield üzerinde eksik olan bazı şeyleri de tamamlamış bir şekilde karşımıza çıkmış. FPS temasının en güzel ücretsiz oyunlarından birisi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Son Şampiyon İstanbul Grand Pera'da Belli Oluyor!

Oyunun Steam Sayfası

TEAM FORTRESS 2 

Team Fortress 2

Valve firmasının 2007 yılında çıkardığı bu oyun, 11 yıl sonra bile hatrı sayılır bir oyuncu kitlesine sahip. Bu nedenle de oyun sürekli olarak güncelleme almaya devam ediyor. Eğer bu oyunu oynayabileceğiniz arkadaşlarınız varsa, oyunun içeriği oldukça geniş. 11 yılda aldığı güncellemelerle çok genişleyen bir içeriğe sahip. Takım halinde, psikopat robotlara karşı mücadele verdiğiniz Mann vs Machine modu dışında Red vs Blue gibi modları da oyunun mevcut.

Oyunun Steam sayfası

DOTA 2 

Dota 2

League Of Legends’in MOBA tarzı olarak bu oyunu değerlendirebilirsiniz aslında, yanlış bir değerlendirme olmaz. Milyonlarca insanın devamlı olarak oynadığı bu oyun ise sürekli olarak güncelleme almaya devam ediyor. 10 oyuncunun, birçok çeşitte yer alan karakterlerin arasından seçtikleri karakterler ile onların skillerini kullanarak mücadele verdiği bu oyun ise E-Spor alanında da oldukça popüler. Günler harcayarak oyun stratejisi düşünenlerin olduğunu, hatta günlerinin büyük bir kısmını da Dota 2 turnuvalarını izleyerek yetenek kasma ile geçirenlerin olduğunu da belirtelim. İnternette ise Dota 2 hakkında birçok rehber mevcut, yani oyuna yeni başlayanlar kısa sürede alışabiliyor.

Oyunun Steam sayfası

WAR THUNDER 

War Thunder

Yükselişte olan tank oyunlarının belki de en popülerlerinden birisi ise War Thunder. Tanklar dışında uçaklar da oyunda mevcut. 2. Dünya Savaşı hayranıysanız, 1940’lı yıllara ait araçları yöneterek oyuncularla kara üzerinde savaşlara girebilirsiniz. Devamlı olarak güncellenen bu oyun ise kullanıcıya sürekli yeni araçlar sunuyor. 2. Dünya Savaşı temalı oyunlar sektörde çok yaygın. O döneme bir de böyle bir oynanışla bakmak güzel olabilir.

Oyunun Steam sayfası

WARFRAME

Warframe

Ninja diyince aklımıza genelde uzak doğu gelir. Peki, uzayda ninja olmak mümkün müdür? Warframe ile mümkün aslında. 3.kişi bakış açısı kullanılarak, oyunun adı da olan özel warframeleri kuşanmış uzay ninjaları ve kundakçılara karşı mücadele verdiğiniz bu oyunda biraz Destiny serisini, biraz da Mass Effect serisini görmüyor değiliz aslında. Ancak bu kötü birşey olmadığı gibi, iki oyundu da arzulanan ama elde edilemeyen özellikleri de bünyesinde barındırmayı başardı ve özellikle az önce saydığımız oyun serilerini oynayan kitleyi de kendine çekmeyi başardı. Özellikle çevre dizaynında Destiny izleri görmemek mümkün değil. Ancak oyunun en güzel özelliği ise, kendi warframe kurulumunu yapabilmeniz ve bu sebeple oyunun üzerinizde bu konuda herhangi bir kısıtlaması kalmıyor. Yani oynayışınıza göre çok hızlı bir şekilde bile seviye atlayabiliyorsunuz ve levelleri geçebiliyorsunuz daha hızlı bir şekilde. Böyle dediğimize bakmayın, bunu başarmak o kadar da kolay değil. Yine de oyun pay to win olayını çok abartmadan size kendinizi geliştirme imkanı sağlıyor. Ama bazı aksesuar paketleri birazcık cüzdan düşmanı. Oyunun oyuncu kitlesi çok geniş ve bu nedenle online serverlarda sanki çölde su arar gibi oyuncu aramak zorunda kalmayacaksınız.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dota 2 | 19 Ocak Güncellemesi

Oyunun Steam sayfası

PATH OF EXILE 

Path Of Exile

RPG oyunlarındaki en zorlayıcı level sistemlerinden birine sahip olmasının yanı sıra, Path Of Exile oyunu aynı zamanda birçok aksiyon oyunundan daha zalim ve daha fazla gerilim içeriyor. Karakterinizi, istediğiniz her yönde geliştirebilirsiniz. Oyunda çok fazla sayıda karakter geliştirme ve karakter güçlendirme opsiyonları var ve bu şekilde karakterinizde görmek istediğiniz ne varsa nerdeyse bütün karakter fikrinizi oyuna dökebiliyorsunuz. Ama tabii ki oyundaki armutlar ağzınıza düşsün istiyorsanız biraz uğraşmanız lazım. Canavar nüfusunun hakim olduğu oyun dünyasında, Diablo 3 oyunundaki dövüş sisteminden belki de biraz daha iyi bir sistem var. Bunun da yanı sıra, oyun devamlı olarak birkaç ay aralıkla sürekli olarak büyük güncellemeler alıyor. Path Of Exile : Betrayal güncellemesi gibi güncellemeleri birkaç ay ara ile oyunda görebiliyorsunuz. Ama oyun için biraz ortalama üstü bir bilgisayar gerekebilir. Oyunla ilgili tek büyük sorun belki de bu. Yine de, ücretsiz olmak için çok iyi oyunlardan birisi, tabii ki ücretsiz yapmalarına da minnettarız oyuncu kitlesi olarak.

Oyunun Steam sayfası

EVE ONLINE 

Eve Online

MMO teması bu kadar revaçtayken, Eve Online oyununun MMO içeriğine sahip en güzel oyunlardan birisi olduğunu da belirtmek gerek. 2016 senesinde ücretsiz oynamaya sunulan bu oyun, uzayda kendi maceranızı başlatmanız için size yeterli morali veriyor aslında. Oyuna başladığınızda ise kendinize sormanız gereken tek bir soru var: Kim olacağım? Sınıf temalı RPG oyunlarındaki o klasik dünyayı kurtarma senaryolarından farklı olarak, burada kim olacağınızı kendiniz seçiyorsunuz. Başkalarının ihtiyaçlarını karşılayan bir tüccar mı olacaksınız, yoksa ciğeri bozuk bir organizasyonda sosyal kademe atlayıp taktiksel olarak rakiplerinizi sabote mi edeceksiniz? İnanın, bu bahsettiklerimiz binlerce karakter kişiliklerinden sadece iki tanesi. Bir MMO’nun kalitesini ortaya koyan özelliklerden birine sahip bu oyun ise ücretsiz olmasıyla da oyuncu kitlesini cezbediyor.

Oyunun Steam sayfası

Siz Steam’de ücretsiz en güzel oyunlar listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken güzel ve bedava oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018 Yılının En İyi 10 Video Oyunu

NCSOFT’tan RPG’yi Mobile Taşıyan Hamle Aion: Legions of War