in

Telltale Games Şirketinin En İyi 5 Oyunu

Bir çınar daha devrildi oyun sektöründe… Telltale Games, iflasını açıklayarak sadece Netflix ile anlaşma sağladığı bir proje üzerinde çalıştıklarını ve bu projeden sonra da şirketin faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Yani birçoğumuzun beklediği The Wolf Among Us 2 ve Game Of Thrones 2 gibi oyunlar, en azından Telltale Games öncülüğünde çıkmayacak.  Şirketin Ağustos ayında piyasaya sürdüğü The Walking Dead: The Final Season adlı oyun ise The Walking Dead’in yaratıcısı olan Skybound Entertainment tarafından devralındı ve 2019 yılında oyunun bölümleri bitirilmiş olacak. Telltale, oyunları bize farklı duyguları çok güzel bir şekilde yansıtmayı başardı ve kendilerinin başarılı bir şekilde uyguladığı “seçime dayalı oyun ilerleyişi” prensibi ile oyun sektöründe bir farklılık yarattı. Peki bu firma hangi oyunlarla bu kadar başarı yakaladı? Birçok oyun olsa da gelin hep beraber Telltale Games’in en iyi 5 oyununu sizlerle birlikte inceleyelim:

BATMAN: THE ENEMY WITHIN 

Batman: The Enemy Within

Hali hazırda birçok Batman oyunu varken ekstra bir oyuna da ihtiyaç var mıydı? Aslında bir Telltale dokunuşu ile güzel bir ilk oyun beklense de serinin ilk oyunu olan Batman: Telltale Series benim gözümde vasat kalan bir oyun. Oyunun kötü optimizasyonu ve normal DC evreninden biraz farklı bir Batman senaryosu sunulmasından dolayı oyun pek olumlu tepki almasa da serinin ikinci oyununda karakterlerin oturması ve Telltale’in biraz daha DC evrenine iyi çalışması sonucu güzel bir oyun ortaya çıktı. Oyundaki seçimleriniz çok büyük farklılıklara da yol açabiliyor. Hatta 4. bölümde yaptığınız seçimlerin çok farklı 2 final bölümüne sebep olduğunu düşünürsek bu oyun kesinlikle Telltale Games’in en iyi oyunlarından birisi oldu. Şirketin iflasını açıklaması ile bu güzel serinin 3. oyununu da muhtemelen göremeyeceğiz. Umarız bu seriyi başka bir firma devralır ve bizler, bu oyunun taşıdığı güzel potansiyeli devamlı olarak görebiliriz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  The Wolf Among Us: 2.Sezon'un Tanıtım Videosu Geldi!

THE WALKING DEAD: SEASON 2

The Walking Dead: Season 2

İlk sezondaki dramadan sonra 11 yaşındaki bir çocuğu ana karakter olarak belirlemek belki de çok mantıklı ve sürükleyici gelmeyebilse de bu çocuk Clementine olduğundan Telltale çok güzel bir iş başardı diyebiliriz. Küçük bir çocuğun, kıyametin başlangıcından neredeyse 2.5 yıl sonra hayatta kalmaya çalışması ve yeni insanlarla da tanışıp hayatta kalma mücadelesini başkalarıyla da paylaşması ortaya güzel bir senaryo ve oyun çıkardı. Telltale’in bu çocuk ana karakteri tıpkı bir yetişkinle oynuyormuş gibi bu oyuna adapte etmesi de şirketin başarılarından birisi.

TALES FROM THE BORDERLANDS

Tales From The Borderlands

Aranızda bilmeyen varsa Borderlands, RPG mekaniklerine sahip loot toplama üzerine oynanan bir FPS oyunudur. Aslında bu oyun ilk ortaya çıktığında Borderlands serisinin doğasından dolayı “Telltale oyun mekaniklerine” çok ters olduğunu düşünsem de Telltale ne yaptı ne etti ve bu oyunu en iyi oyunlarından biri yapmayı başardı. Pandora gezegeninde Rhys adlı bir karakteri yönetiyorsunuz. Aynı zamanda ve aynı gezegende yaşayan bir con-artist olan Fiona’yı da yönetebiliyorsunuz oyunun farklı bölümlerinde. 2 ana karakter ile oynama şansına sahipsiniz. Ve bu çeşitliliğin yanı sıra oyun tam Borderlands oyunlarındaki gibi bir mizaha sahip. İki karakterin birbirleri ile olan etkileşimleri ve etrafındaki sorunlarla baş etme çabaları, biraz da mizah ile çok güzel işlenmiş. Kesinlikle oynanması gereken bir oyun. Borderlands serisini oynuyorsanız; aynı zamanda bu oyun, Borderlands serisinde geçerli bir oyundur. Ve asıl serideki bazı olaylar burada da bahsedilmektedir.

THE WOLF AMONG US

Hikayelerini dinleyerek büyüdüğünüz masal karakterlerini yönetebilmeniz de Telltale ile mümkün oldu. Ana karakterimiz, büyük kötü kurt olarak da bilinen Bigby Wolf. Masal karakterlerimiz, yeni bir hayata başlama umuduyla New York City’ye taşınırlar. Burada kendilerince bir düzen kurarlar ve bu düzenin asayişi de Bigby Wolf’un elindedir. Ancak bir gün gizli bir şekilde masal karakterleri ölmeye başlar ve bu işi çözmek de Bigby Wolf’un elindedir. 5 bölümlük bu sezonda birbirinden zor seçimler ile suç aktivitelerini bitirmek ve kasabaya huzur sağlamak sizin elinizde. Harika bir senaryoya sahip bu oyunu mutlaka oynamanız lazım!

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gelmiş Geçmiş En İyi FPS Oyunları

THE WALKING DEAD: SEASON 1

Ve geldik Telltale’in çıkış yaptığı ve oyun sektöründe hızla yükselişe başladığı en çok satan oyununa. Meşhur televizyon şovundan adını alan ve aynı isimdeki çizgi roman ile aynı evrende geçen oyunda Lee Everett adlı karakteri yönetiyorsunuz. Lee adlı karakterimiz, bir üniversitede Amerikan tarihi üzerine dersler veriyor. Ancak karısının kendisini aldattığı adamı sinir krizi geçirip öldürünce işler değişiyor. Hapishane yolunda zombi kıyameti başlıyor ve Clementine adlı küçük bir kızla karşılaşıyor. Bu ikili, farklı insanlarla karşılaşıyor ve hayatta kalmak için mücadele ediyorlar.

Birçok ödül alan oyun, aynı isimdeki televizyon şovunun ilk sezonlarındaki başarısını hatırlatmakla beraber kesinlikle Telltale’in en büyük başarısı. Oldukça zor seçimlerle, ne yapsanız bir türlü yaranamadığınız karakterlerle beraber hayatta kalmaya çalışacaksınız. Ve bir yandan da tek başına günlerce hayatta kalmayı başaran küçük bir kız olan Clementine’ı korumak size düşecek. Hayatta kalmak için bazı sınırları aşıp aşamayacağınızın test edildiği ve kıyamet senaryosunun mükemmel bir şekilde yansıtıldığı bu oyunu mutlaka oynamalısınız!

Siz bu listedeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Telltale Games oyunlarından favoriniz hangisi? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

League of Legends Dünya Şampiyonası’nda İlk Yarı Finalistler Belli Oldu!

Yerli Punk Arenasından Yeni Bir İsimle Röportaj: Bükük Taso