in

Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Oyun Konsolu!

Playstation 3

Konsol mu bilgisayar mı? Konsol mu, bilgisayar mı? Yıllardır bu tartışma sürüyor. Bitecek gibi de durmuyor yakın zamanda. Her iki tarafın da açıkçası kendine göre geçerli sebepleri var ve tam bir kazanan yok ortada. Yani bir berabere kalma durumu söz konusu. Mesela bugünlük bir konsol tarafına geçiş yapalım sizlerle. Konsolların da kendi aralarında büyük bir rekabet mevcut. Örnek olarak Sony ve Microsoft arasında da iyi bir çekişme var. Fakat istatistiki olarak konuşacaksak Sony şu anlık önde ki az sonra sizlerle paylaşacağımız satış rakamlarında bunu da göreceksiniz. Konsollar arası mücadeleye bir de bu yönden sizlerle bakmış olalım:

10-) PSP

PSP

İlk çıktığı dönemde eliçi konsollar arasında en popüleri olan PSP, 12 Aralık 2004 tarihinde satışa çıkmıştı ve çok ses getirmişti. Satış rakamlarında ise 80.82 milyon satışı gören PSP’nin ise kesin olmayan sayılara göre 82 milyona yakın sattığı tahmin ediliyor. Ancak kesin olmadığı için net olan sayıyı referans aldık. 2014 senesinde satışı sona erdi.

9-) GAMEBOY ADVANCE

Gameboy Advance

21 Mart 2001 tarihinde Nintendo tarafından çıkarılan Gameboy Advance, 9 yıl boyunca satışta kaldı ve bu süreçte 81.51 milyon kopya sattı. Sonrasında çıkan Nintendo DS de Gameboy Advance ile yazılımsal olarak bağlantılı kalmaya devam etti.

8 -) XBOX 360

Xbox 360

Orjinal Xbox’tan sonra piyasaya çıkan Xbox 360, 22 Kasım 2005 tarihinde piyasaya sürüldü. Microsoft’un ürettiği Xbox 360, uygulanan satış taktiklerinin de faydasıyla 85.80 milyon satış rakamını gördü. Exclusive oyunlarla da satış rakamlarını arttırmayı başaran Microsoft, aynı zamanda geliştiricilere PS3’e göre sağladığı kolaylık nedeniyle de bazı firmaların tercih sebebi oldu fakat donanımdaki bazı problemler nedeniyle Xbox 360 bazı kesimler tarafından da yoğun eleştiri almıştı. Bu nedenle de Playstation 3 satış rakamlarına yaklaşsa da geçemedi ve PS3 satışlarının arkasında kaldı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Sony Çocuklar İçin Geliştirilen Mini Kontrolcüsünü Satışa Sundu!

7-) PLAYSTATION 3

Playstation 3

Geliştirilmesi süreci 2001 yılında başlayan PS3, Japonya’da 11 Kasım 2006’da çıktı. Sony’nin Blu-Ray teknolojisini kullanması da satış rakamlarına etki etti çünkü PS3 üzerinde film izleyebilme opsiyonunu da kullanıcıya sunmuş oldu. PS3 ile birlikte Sony, işin daha da fazla ticari boyutuna girmeye başladı ve Playstation Plus gibi özellikleri tanıttı. Playstation 2 ile elde ettiği satış rakamlarındaki gelirleri bu şekilde devam ettirmiş oldu. Satış rakamlarında ise 86.90 milyon satışı gördüğü belirtildi.

6-) PLAYSTATION 4

PS4

Playstation 5’in çıkışı yaklaşırken Playstation 4, sektördeki popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Listede olup da hala satışta olan tek konsol olan Playstation 4’ün satış sayısı ise 91.97 milyon kopya. Xbox One üzerinde satış rakamlarında büyük bir üstünlük kuran Sony, PS5 çıktığında ise Xbox cephesine bu üstünlüğü tekrar kurabilecek mi? Zamanla göreceğiz.

5-) WII

Wii

2006 yılında yayınlanan Wii, hem interaktif olması hem de kumanda kontrolü ile kullanıcılara daha cazip geldi ve 2007’nin başlarında PS3 ve Xbox 360’ın satış rakamlarının toplamını geçmeyi başarmıştı. Nintendo’nun en büyük başarılarından biri olan Wii’nin toplamda 101.64 milyon kopyası satıldı.

4-) PLAYSTATION

PS1

Sony’nin konsol marketine ilk girişi olan Playstation 1, buna rağmen çok büyük bir başarı olarak Sony’ye geri dönüş sağladı. 1994 senesinde ilk çıktığında 3 milyona yakın bir satış rakamını 6 ay civarı bir sürede yakalayan Playstation 1, Nintendo ve Saga’ya karşı Sony’nin sağlam bir duruş yakalamasını sağladı. Sega ile Playstation’ın geliştirilmesi sonucunda anlaşmazlık yaşayıp kendi başına geliştirmeye başlayan Sony ise Sega Saturn’ün satış rakamlarını bir dönem ikiye katladı.12 yıl piyasada kalan ve 2006 da satışı biten Playstation 1, 104.25 milyon satış sayısını gördü.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  DETROIT: BECOME HUMAN İNCELEMESİ

3-) GAME BOY

Gameboy

Nintendo’nun 100.yılında çıkarılan Gameboy, Amerika’da sadece 2-3 hafta gibi bir zaman sürecinde 1 milyon kopya sattı. Lynx ve Game Gear gibi konsolları geride bırakarak döneminin en popüler oyun konsollarından birisi olan Gameboy, toplamda 118.69 milyon kopya sattı.

2-) NINTENDO DS

Nintendo DS

Listede yer alan bir başka konsol olan Gameboy Advance’den sonra çıkarılan Nintendo DS ise şirketin en büyük başarısı oldu. Eliçi konsollar arasında en çok satan konsol olan Nintendo DS, sahip olduğu çift ekran ile çok beğeni topladı. Gamecube’da yaşanan hayal kırıklığından sonra DS’ye ümit bağlayan Nintendo ise konsolun tam 154.90 milyon kopyasını satarak büyük bir mali başarı yakaladı.

1-) PLAYSTATION 2

Playstation 2

Playstation başarı yakaladıktan sonra ikincisini de 2000 yılında piyasaya çıkardı ama konsol beklenenden çok daha fazla başarı yakaladı ve 157.68 milyon kopya sattı. Playstation 1 ile de uyumlu olması nedeniyle tercih sebebi olan Playstation 2, 13 yıl boyunca piyasada kaldı ve 2013’te piyasadan çekildi. PS2 oyunlarının 1.5 milyar kopyası satıldı ve tüm zamanların en çok satan oyun konsolu olmayı başardı.

Siz tüm zamanların en çok satan 10 oyun konsolu listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

Ubisoft, Assassin’s Creed Unity’yi Yakın Sürede Satın Alanlara Ücret İadesi Yapıyor!

Ubisoft, Assassin’s Creed Unity’yi Yakın Sürede Satın Alanlara Ücret İadesi Yapıyor!

Game of Thrones Sızıntısına Dünya Devi Bir Şirket Sebep Olmuş!