in

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Oyunu

Korku oyunları, endüstrinin vazgeçilmezidir. Korku filmlerinden alamadığımız tadı yeri geldiğinde oyunlardan alıyoruz. Oyunlar aslında daha etkili olabiliyor çünkü kontrol sizde olduğundan dolayı sanki siz aynı durumdaymışsınız gibi hissediyorsunuz ve aslında sizi de atmosfere çekmeyi başarıyor çoğu korku oyunu. Peki hangisi daha etkili ve korku temasını daha başarılı aktarabildi? Gelin ve tüm zamanların en iyi 10 korku oyununu inceleyelim:

UNTIL DAWN (PS4)

Until Dawn

Korku temasında, yıllardır ergenler merkezde. 13. Cuma, bu temanın güzel bir örneği olsa da, Until Dawn oyunu da kendi başına güzel bir iş başardı. 13. Cuma’ya bir benzerlik var aslında. Bir grup genç, izole edilmiş bir dağ kulübesinde tatile gider. Gençlerden birine biraz onur kırıcı bir şaka yapılır ve olaylar burada başlar. Başta klasik sıradan bir korku oyunu gibi gözükse de, oyunda ilerlediğinizde çok daha büyük bir tehlikenin aslında onları tehdit ettiğini fark edecek olan bu grubu yaptığınız seçimlerle korumaya çalışacaksınız. Seçimleriniz ile yönlenen oyunda, karakterlerle ilişkileriniz ve kişilik değerleriniz ise çok önemli bir rol oynuyor. Önemsiz görünen bir seçim, geleceğe büyük bir etki edebilir. Dikkatli seçin.

RESIDENT EVIL 4 ( PS2 / PS3 / PS4 / ANDROID / WII)

Resident Evil 4

Modern hayatta kalma korku oyunu temasını aslında Resident Evil serisi ile tanıdık. Third Person Shooter oyuncu bakışına sahip bu oyun ise belki de bazılarının gözünde aksiyon oyunu olarak ön planda. Peki neden bu listede bu oyun var? Çünkü atmosfer o kadar başarılı ki enfeksiyon kapmış bölge nüfusunu üzerinize salan testereli bir manyak tarafından tehdit edildiğinizde korkuyu güzel bir şekilde yaşıyorsunuz. Boss fightlardaki başarı ise yine korku temasının getirdiği bir artı. Hayatta kalmaya çalışırken resmen gerçek hayatta tehdit ediliyormuşsunuz hissini veren bu oyun, korku temasını başarılı bir şekilde bizlere sundu.

SOMA(PS4 / XBOX ONE / MICROSOFT WINDOWS / LINUX / MAC)

Soma

Bozuk insan davranışları sergileyen makinelerle dolu ve keşfedip ilerledikçe daha da işlerin kötüleştiği bir dünya? Evet, SOMA’daki tema bu. Bioshock benzerliklerini zaten oyunda fark etmeniz kolay ancak bu benzerlikler öyle güzel modifiye edilmiş ki korku temasına çok güzel bir adaptasyon yapılmış. Oyunun “güvenli modu” da var, bu mod sadece hikayesi için oynayıp bitirdikten sonra uyuyup uyuyamayacağınızı test edebilirsiniz bu modda. Video oyunları tarihinin en rahatsız edici senaryolarından biri de kesinlikle SOMA.

UNTIL DAWN : RUSH OF BLOOD (PS4 : VR)

Until Dawn : Rush Of Blood

Until Dawn oyunu başarı yakalayınca bir de VR oyunu yapıldı. VR tecrübesi de korku teması için birebir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Upgrade Edilen 10 Oyun

Lunapark treninde, sizi öldürmeye çalışan şeylerden kaçmaya çalışıyorsunuz. Sade gibi gelse de kulağa, oyun aslında komplike olmayan bir oynanışta iyi bir tecrübe sunmayı başardı. Dikkatinizi dağıtan şeylerle meşgulken bir anda yüzünüzün dibinde beliren cisimlerle baktığınıza pişman oluyorsunuz. Jumpscare olayını da güzel bir şekilde aktarabilen bu oyun, sanal gerçeklik ile korku yaşamak istiyorsanız birebir.

OUTLAST (PS4 / NINTENDO SWITCH / XBOX ONE / WINDOWS / LINUX / MAC)

Outlast

Yardımdan kilometrelerce uzakta, bir dağda, gece vaktinde, terk edilmiş bir akıl hastanesine araştırma için gidiyorsunuz ve yanınızda kameranız dışında başka hiç bir şey yok. Silahsız bir şekilde, bu akıl hastanesinden canlı çıkmak zorundasınız. İlk başlarda, zararsız bir araştırma gibi gözükse de bu akıl hastanesinin hiç görülmemiş bir yüzü var. Bu görülmemiş yüz ise sizi baya bir zorlayacak. Bir dönemin korku direği olan bu oyun, size mükemmel bir korku deneyimi yaşatacak ve bitti sandığınız her an size yeni sürprizler getirilecek. Kameranızın gece görüşünü kullandığınızda, atmosfer daha da güzel bir hale geliyor. Unreal Engine oyun motorunun nimetlerinden beslenen bu oyun, oynamadıysanız çok şey kaçırdığınız bir oyun.

SILENT HILL 2 (XBOX 360 / XBOX ONE / WINDOWS / PS2 / PS3)

Silent Hill 2

Silent Hill serisi, korku dolu düşmanlarıyla ünlü ama Silent Hill 2 oyunu asıl patlamayı yapan oyundu. İnsanın en büyük korkusunun, en dipte hissettikleri olduğunu gösteren bu oyun aslında insanın en büyük düşmanının bilinçaltı olduğunu öğretiyor. Ana karakter, sürekli korkularıyla yüzleşiyor ve geçmiş travmaları bir türlü atlatamıyor. Güzel bir senaryonun, çok iyi bir korku teması ile birleştirilmiş hali olan bu oyun ise korku oyunu hayranlarını fazlasıyla memnun edecektir.

AMNESİA : THE DARK DESCENT (PS4 / XBOX ONE / WINDOWS / LİNUX / MAC) 

Amnesia : The Dark Descent

Daniel adlı bir karakteri yönetirken karakterin akıl sağlığını korumanız gerekiyor. Peki denildiği kadar kolay mı? Tabii ki hayır. Canavarlar ile dolmuş bir kalede, karanlıktan uzakta kalarak canavarlardan kaçmaya çalışmalısınız. Jumpscarelerin bol olduğu bir oyunda ise bunu yapmak hiç de kolay değil. Girdiğiniz her oda, bambaşka bir çılgınlığa açılıyor ve kurtulduğunuzu zannettiğiniz anda ise daha beter bir duruma düşüyorsunuz. Eğer ki o meşhur “su” bölümüne gelmeyi başarırsanız, bu demek oluyor ki bir çok kişinin yapamadığını yaptınız. Kendinize bir ödül verin.

ALIEN : ISOLATION (PS4 / PS3 / XBOX ONE / XBOX 360 / WINDOWS / LINUX / MAC)

Alien Isolation

Alien filmi, izleyiciler tarafından çok beğenilen bir filmdi. Oyun adaptasyonu da kendisi gibi mükemmel oldu. O filmdeki meşhur Xenomorph ile bir de oyunda kozlarınızı paylaşıyorsunuz. Nabzınızı düşürmeyecek olan bu oyun da yine filmin hayranlarının pişman olmayacağı cinsten oynanması gereken bir oyun.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mortal Kombat Serisinin En İyi 10 Karakteri

Ripley’in kızı olan Amanda’yı kontrol ediyorsunuz ve tıpkı Ripley gibi Amanda’da bu canavar ile yüzleşmek zorunda. Bu canavarı bir de oyunda görmek, mükemmel bir deneyim ve filmdeki atmosferi aynı şekilde oyuna aktarmayı başaran geliştirici ekibi ise bir alkışı hak ediyor.

LAYERS OF FEAR (WINDOWS / LINUX / MAC / PS4 / NINTENDO SWITCH)

Layers Of Fear

Birçok oyun sizi korkutabilir, yerinizden zıplamanıza sebep olabilir, kısacası her türlü korku filmi reaksiyonlarını vermenize sebep olabilir. Ancak sadece çok az bir kısmı sizi kendinizden şüphe ettirebilir. Layers Of Fear, korkunç ve can sıkan bir evde geçiyor. Çok tanınmayan bir sanatkar kişinin evine geri dönmesi ile hikaye başlıyor. Ancak hikaye ilerledikçe fark ediyorsunuz ki ressam aslında delirmeye giden bir yolda ilerliyor. Kapılar yok oluyor, koridorlar küçülüyor ve daha nicesi… Oyunu oynarken kendinizi sorguluyorsunuz ve cidden oyunda ne yaptığınızı anlamıyorsunuz. Attığınız her adım ve sürecin her ilerleyişinde bir kafa karışıklığı hissediyorsunuz. Layers Of Fear, video oyunu tarihinin en başarılı korku oyunlarından birisi.

RESIDENT EVIL 7 (PS4 / XBOX ONE / WINDOWS / NINTENDO SWITCH)

Resident Evil 7

Resident Evil serisi, süper başlayan ancak berbat ilerleyen bir seriydi. Resident Evil 4 oyunundan sonrası hayal kırıklığıydı. Resident Evil 6, hayranları çok üzdü ve hayranların seri hakkındaki ümitleri iyice tükendi. Ancak Capcom öyle bir geri dönüş yaptı ki hayranlarının güvenini geri kazandı. Hikaye mükemmel ve gizemler ustaca saklanmış. Hikayede bir kaç saçma nokta var ki teknik olarak bu hatalar nedeniyle oyunun hikayesi şekilleniyor ancak eski Resident Evil oyunlarında görmek istediğimiz o hissi sonunda tekrar yaşamayı başardık ve bu mükemmel geri dönüş için Capcom’a teşekkür etmek lazım.

FPS kamera açısı ile oyun yayınlandığında VR versiyonu da beklendi ve bu versiyon da çıktı ki VR tecrübesi ile bu oyunun atmosferini yaşayanlardan mükemmel geri dönüşler oldu. Oyun belki de bu listedeki en korkunç oyun değil ancak Resident Evil serisindeki aksiyon ve korkuyu güzel bir şekilde yaşattığı için video oyunu tarihinin en mükemmel korku oyunlarından biri olmayı başardı.

Siz en iyi korku oyunları listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken korkutucu oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Red Dead Redemption 2’nin Şu Ana Kadar Kırdığı 6 Rekor!

Hollow Knight İçin Üzücü Haber!