in

Türk Mekanlarının Kullanıldığı 10 Yabancı Video Oyunu

Biz Türkler yabancıların üstlendiği yapımlarda adımızı veya bizi temsil eden bir şeyi görünce heyecanlanır, çevremizdekilere ”Bak gördün mü Turkey diyor!” gibi cümleler oluştururuz. Ben de bu olaydan yola çıkarak ”Türk Mekanlarının Kullanıldığı 10 Yabancı Video Oyunu” adlı listeyi derledim. İsterseniz listemize geçelim.

1-)Battlefield 1

Çoğu kişinin başlığı okuyunca aklına gelen ilk oyun Battlefield 1’dir sanırım. Çanakkale ve Gelibolu’da geçen bölümleriyle Türklerin beğenisini oldukça kazanmıştı.

2-)Assassin’s Creed Revelations

Fazla söze gerek yok. Oyun 1500 yıllarındaki İstanbul ve Kapadokya’da geçiyordu ve Sokaklarda Türk Kültürünü görmek mümkündü.

3-)Age Of Empires 2

Strateji oyunlarının atalarından olan Age Of Empires, hemen her oyunda Türklere yer vermiş, hem de “Usta!, Emrin!, Yaparım!” gibi Türkçe repliklerle aklımıza kazınan oyunlardan olmuştur.

4-)Broken Sword The Angel Of Death

Oyun, listemizdeki diğer oyunların aksine tamamen Türkiye’de geçiyordu ve İstanbul’un gizemini ortaya çıkarmak üzerine olan bir macera oyunuydu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Konsollara Özel Çıkan En İyi 10 Oyun!

5-)Byzantine: The Betrayal

Aynı Broken Sword The Angel Of Death gibi bu oyun da tamamen İstanbul’da geçiyor. Bulmaca türünde olan oyun Türkiye’de geçmesiyle listemize girmeye hak kazanıyor.

6-)Driv3r

Eskiden oyunun ismini çok duyduğum için biraz araştırma yapmıştım ve fotoğraflarda Beşiktaş’ın stadını görünce şok olmuştum. Oyun eski olmasına rağmen ince detaylara önem verilerek hazırlanması da ayrı bi güzellik (Ayrıntıları cidden abartmıyorum. Öyle ki afişlerde ‘Uğur Kardeşler Gıda Pazarı hizmetinizdedir. Tel:292 57 7…” gibi yazıları dahi görebilirsiniz).

7-)James Bond 007

Tıpkı Filminde olduğu gibi bazı sahneler ve bölümler İstanbul’da geçiyor.

8-)Super Pang

Belki de Türkiye’nin bir oyunda olduğu ilk video oyunudur. Oyun 1990’da yayınlandı ve küçük bir kısmı İstanbul’da geçiyordu.

9-)Splinter Cell Blacklist

Bu oyun da diğer oyunlar gibi İstanbul’da geçiyor (Yeter be kardeşim). Her hata yaptığımızda yeniden başlatmasıyla çoğu oyuncuyu da deli ettiğini söylemeden edemeyeceğim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Bağımsız Olarak Geliştirilen En İyi 10 Oyun!

10-)Street Fighter

Bu sefer biraz hile yaparak Türkiye’de geçen bir oyun yerine Türk bir karaktere sahip oyunu listemize ekledik. Çoğunuzun bildiği gibi Street Fighter’da Hakan adında Türk bir, Türk bir… Bu nasıl Türk arkadaş? Biz kırmızı bi sumo güreşçisine benzeyecek kadar ne halt ettik?

BONUS 11-) Uncharted 2

Oyun hikayesi gereği bir şey çalmamız üzerine İstanbul’da geçmekte. 2016 yılında paylaştığımız bir durum vardı, Nevşehir Turizm’in gerçek telefon numarası oyunda yer alıyor. Arayıp sorduğumuzda ise açıklama yapan yetkili numaralarının izinleri dışında eklendiğini söyledi.

Elimden geldiğince pek bilinmeyen oyunları derlemeye çalıştım ama maalesef çok fazla Türkiye’nin kullanıldığı oyun yok. Üstüne bir de çok güzel yerlerimizin olmasına karşın hep İstanbul’un kullanılması sizin de canınızı sıkmıştır büyük ihtimalle. Umarım ileride adımız Dünya’da daha çok duyulur. Birdahaki listede görüşmek üzere, sağlçıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerçek Hayatta Kriz Yaşatan Ufak Olaylar

Dota 2 | 7.06e Güncelleme Notları