in

Upgrade Edilen 10 Oyun

Detroit Become Human

Video oyunlarının piyasaya sürülmesi sürecinde oyunların downgrade edilmesi, sık sık karşılaştığımız bir olay. Downgrade Edilen 9 Oyun adlı yazımızda da bu eleştriyi yaparak sizler için 9 oyunu inceledik. Yeri geldiğinde optimizasyon ve efektif donanım kullanımı açısından yapılan bu downgradeler, zaman zaman ise şirketlerin üşengeçliğinden de ortaya çıkabiliyor. Downgrade standartları, oyuncu kitleleri arasında tartışılan bir konu. Video oyunu endüstrisinde E3 trailerlarını izledikten sonra üzerine daha da ekleme yapılan oyunlar da mevcut. Endüstrinin kötü yanlarını göstermişken iyi yanlarını da tanıtmak olmazdı ve sizler için de bu sefer upgrade edilen oyunlar arasından 10 tanesini sizler için seçtik. Gelin hep beraber inceleyelim:

ASSASSIN’S CREED ORIGINS

Assassin’s Creed Origins

Downgradeleri ile ün yapmış bir şirket olan Ubisoft, Far Cry ve Tom Clancy serilerinde yaptığı downgradeler ile hayranlarını kızdırmış olsa da Assassin’s Creed serilerine böyle bir değişiklik uygulamadı. Çoğu zaman AC serileri ya az downgrade yedi ya da hiç yemeden upgrade ile devam etti. Bu seriye iyi bakan Ubisoft, Origins için de aynı muammeleyi göstermiş oldu. Oyunun grafikleri güzel, trailerda izlediğimiz oyun da beklentileri karşılamaya yetti. Fakat oyun çıktığında Ubisoft’un biraz daha textureler üzerinde çalıştığı ve biraz da çevre dizaynı üzerinde oynayıp detaylandırmaya önem verdiği anlaşılıyor. Odyssey çıkana kadar da serinin en güzel grafiklerine sahip olan bu oyun, içerdiği oynanış detayları ile de heyecan yarattı ve oyun piyasaya çıktığında ise hayal kırıklığından çok beklentilerin yerine biraz fazlasıyla yerine gelmiş olmasının verdiği bir oyun tecrübesi oluştu. Biraz da ışıklandırmalarda yapılan değişiklikler de oyunun atmosferine katkıda bulunarak trailerın üzerine yapılan güzel eklemelerden biri oldu. O kadar da zor değilmiş, değil mi Ubisoft?

DETROIT: BECOME HUMAN

Detroit Become Human

Quantic Dream oyunlarında görmeye alıştığımız detaylı grafikler, Detroit: Become Human oyunu piyasaya çıktığında da bizleri şaşırtmadı. Heavy Rain ve Beyond: Two Souls oyunlarında PS3 şartlarını en iyi şekilde kullanmaya çalışan bu firma, aynı şekilde Detroit: Become Human oyunu için trailer yayınladığında da umut verdi. David Cage’in animasyon ve texture kalitesi konusundaki takıntısının bu trailerda da görüldüğü anlaşıldı çünkü oyun piyasaya çıkmadan önce E3 2016’da gösterildiğinde büyük ölçüde bitmiş duruyordu. Çevre dizaynı ve karakter modellemelerinin sahip olduğu ufak tefek anormalliklerin ve basitliklerin de oyun piyasaya çıktığında düzelmiş olması, üstüne de ambians ve ışıklandırma üzerinde de bazı oynamaların yapılması da oldukça harika bir geri dönüş ile sonuçlandı ve Quantic Dream bünyesinden bir harika oyun daha çıktı. Mocap teknolojisinin nimetlerini sonuna kadar kullanan ve kitlesinin beklentilerine kulak vererek piyasaya çıkacak oyun üzerindeki eksikleri de büyük bir özenle kapatan Quantic Dream bir alkışı hak ediyor.

BATMAN: ARKHAM KNIGHT

Batman Arkham Knight

Bu oyunun listede olması belki de beklenmiyordu. Sonuç olarak haklı bir sebep çünkü oyunun berbat bir optimizasyonu vardı(yine var biraz, neyseki eskisi kadar değil.) ve oyunun satışı bile durduruldu bir dönem. Fakat şöyle bir gerçek var ki Arkham City üzerine fazlasıyla ekleme yapılarak bu oyun karşımıza geldi ve sahip olduğu optimizasyon sorunları dışında trailerda gördüğümüz Arkham Knight oyunundan daha farklı bir oyun gördük. Karakterlerin yüzlerindeki detayların arttırılmış olması ise Arkham City-Asylum üzerinde görünen bazı ufak tuhaflıkları da kaldırmış oldu. Böylece daha net kalitede ara sahneler izledik ve daha güzel bir oyun zevki yaşadık. Bunun üstüne, oyun atmosferinde yapılan değişimler ve yağmur efektlerinin üzerinde durulması da hoş bir detay. Atmosferdeki hafif tekdüzeliğin ortadan kaybolması da hayranları sevindirdi. Trailer kötü olmasa da sanki biraz o Batman havasını taşımıyor gibiydi. Oyunun son hali ise bize Batman ambiyansını fazlasıyla sundu ve optimizasyon sorunlarına takılmazsanız aslında harika bir oyun deneyimi yaşattı bizlere. Rocksteady ise Arkham serilerindeki istikrarı sayesinde oyunlarını downgrade etmek bir yana, üzerine koyarak devam etti ve her oyunda yeni bir takım ekleme ve düzenlemeler yaparak sevenlerini kırmadı. Bir alkışı da Rocksteady hak ediyor bizce.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  2018 Yılının En İyi 10 Video Oyunu

HORIZON ZERO DAWN 

Horizon Zero Dawn

Bu oyunun trailer ve aslı arasında karşılaştırma yaparken farkları saymak biraz zor oldu. PS4 tarihinin belki de en güzel oyunlarından birisi olan Horizon Zero Dawn, sahip olduğu harika grafikler ile de çok geniş bir kitleye kendini oynattı. Trailerı E3 2016’da gören hayranlar ise oldukça etkilendi ve oyun beğeni topladı. Hali hazırda güzel olan grafiklere ise E3 sonrası eklemeler yapılmaya devam edildi. Işıklandırmalar ve karakter modellemelerinde biraz değişikliğe giden Guerrilla Games, Decima oyun motorunun nimetlerini kullanmaya devam etti. Texture ve karakter modellemelerindeki kaliteye biraz daha detay ekleyen firma, oyun atmosferinde de yaptığı ufak düzenlemeler ile oyunun son halini piyasaya sürdü ve kitlesinden neredeyse tam puan aldı. Kritiklere önem veren firma, ödülünü de satış rakamları ile almış oldu.

GRAND THEFT AUTO V

Grand Theft Auto V

Kırmadığı rekor kalmadı, 2013 yılından beri sektörde canlı kalmayı başardı. Muhtemelen Red Dead Redemption 2 oyunu ile beraber açık dünya furyasında ipi uzun yıllar elinde bulunduracak olan bu oyun, ilk duyurulduğunda çok büyük bir heyecan vardı. GTA IV ile grafikler açısından fark yaratmaya başlayan Rockstar, GTA V ile kademe atladı ama oyun içi gameplay tanıtımı yayınlandığında da bazı grafik sorunları göze çarptı. Bazı karakter yüzlerindeki tutarsızlık bir yana, karakter dizaynlarındaki bazı sorunlar da hem oynanış hem de senaryo açısından sorular yükseltmedi değil. Michael’ın yaşlı gözükmesi, yüz animasyonlarında fark edilen hafif tekdüzelik gibi problemler ise zamanında önüne geçilerek halledildi. Son oyun elimize ulaştığında ise daha optimize, daha akıcı ve çevre-karakter dizaynı daha dikkatli yapılmış bir GTA V vardı. Oldukça sevilen bir seri olan GTA serisinde böyle ufak sorunların oyundaki akıcılığa etki etmesini istemeyen Rockstar, oyunda çeşitli düzenlemelere giderek daha iyi bir GTA V gönderdi oyun severlere. Oyun zaten güzel duruyordu, daha güzel oldu.

MORTAL KOMBAT X

Mortal Kombat X

Kavga oyunlarının atalarından biri olan Mortal Kombat serisi, 2011 senesinde çıkan remastered oyun ile farklı bir yöne girdi. Yeni nesil grafiklerle Mortal Kombat deneyiminin yaşanmasını isteyen Ed Boon, eski şirketi olan Midway Games’in iflas etmesine rağmen yeni kurulan Netherrealm Studios bünyesinde ve Warner Bros işbirliği ile seriyi tekrardan başlattı. Stüdyo, aynı zamanda Injustice serisini de başlattı ve 2 senede bir Injustice-Mortal Kombat serilerine oyunlar çıkarmaya başladı. Bu süreçte ise, MKvsDC oyununda ilk defa test ettikleri Unreal Engine oyun motorunu kullanmaya devam ettiler. Injustice: Gods Among Us oyunundan sonra ise grafiklerde seviye atlamaya karar veren şirket, Mortal Kombat X için sunduğu gameplay videosunda ümit verdi. Grafiklerde bir değişim vardı ancak tam anlamıyla değişim demek için yeterli değildi. Karakterlerin yüz animasyonları çok düzdü ve PS2 grafiklerini andıran bir modelleme ile yapılmıştı. Neyse ki trailerdan sonra bu kritiklere kulak veren Ed Boon ve ekibi, animasyon ve modellemelerde büyük bir gelişim gösterdi ve sonuç olarak elimize gelen Mortal Kombat X ise serinin en güzel grafik detayına sahip oyunu olarak kayıtlara geçti. Çevre dizaynı ve karakter modellemelerindeki detayların yanı sıra animasyonlardaki dikkat ise Mortal Kombat X bünyesinde yaşanan büyük değişimin bir kanıtıydı. Trailerda söz verilenleri yerine getiren Ed Boon, şu günlerde hazırlanan Mortal Kombat 11‘de kullanılan grafik detayların da önünü böylece açmış oldu.

FOR HONOR

For Honor

Ne yalan söyleyelim, Ubisoft bünyesinden çıkan bir oyunun gözle görülür bir şekilde upgrade edilerek hatrı sayılır bir kalite atlaması yaşamasına çok da alışık değiliz. For Honor oyununda ise bu örneği gördük ve şaşırdık açıkçası. Assassin’s Creed serileri dışında diğer serileri biraz aksatan Ubisoft, bu oyuna getirilen upgrade ile neler yapabileceğini kanıtlamış oldu. Daha keskin textureler kullanarak gereksiz kaplamalardan kurtulan geliştirici ekip, ışıklandırmayı daha da etkin kılarak oyundaki o tonu tutturmayı başardı. Hareket izlerinde de abartıya kaçmayan Ubisoft, bu efekti de tadında ve yerinde kullanarak tam olarak atmosferi oturtmayı başardı. Trailer zaten bir heyecan yaratmıştı ama bu sorunları da yayınlama sürecine kadar halleden ve geliştirme sürecine bu şekilde devam eden Ubisoft, gerçek potansiyelini de kanıtlamış. Bu durumda, bizlere de bravo demek düşer.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Oyunun Çıkışından Yıllar Sonra Fark Edilen 5 İlginç Easter Egg

UNCHARTED 4

Uncharted 4

Uncharted serisi oldukça sürükleyici ve sahip olduğu grafiklerle de gayet iyi bir oynanış sunan bir seriydi. Naughty Dog gibi sektörün yapı taşlarından biri olan bir firmaysanız çıkardığınız oyunların trailerlarında sağ gösterip sola atmak gibi bir hatayı yapma lüksünüz de olmuyor. Ama bu hatadan uzak durmak bir yana çıkardığı oyunları tanıtımlarından sonra da terketmeyen ve yeni şeyler ekleyerek oyun dizaynı konusunda oldukça dürüst davranan Naughty Dog, aynısını Uncharted 4 oyunu ile de yaptı. Trailer ilk çıktığında ise çok güzel geri dönüşler aldı. Sahip olduğu harika grafikler ise serinin hayranlarını oldukça heyecanlandırmıştı. Çevre dizaynında işlenen texturelerin kalitesi ve karakter modellemelerindeki poligonların fazlalığı, çok güzel bir oyun tecrübesi sözü verdi bizlere. Karakter yüzlerindeki detay ise kelimenin tek anlamıyla harikaydı. Ara sahnelerdeki kalite ise serinin kalitesine yakışır bir hikaye aktarımı sağlıyordu. Ancak 2014 senesinde yayınlanan trailerdan sonra da oyuna eklemeler yapılmaya devam edildi ve karakter yüzlerindeki detaylar üzerinde daha da çalışıldı. Uncharted 1-2-3 oyunlarından gelen bazı modelleme kalıpları ve düzenlerinin de modifiye edilmesi ile daha detaylı bir modellemeyi hem çevre dizaynında hem de karakterlerde gördük. Işıklandırma ve gölgeler ise trailerlarda fark edilen bir sorundu, bunun da düzeltilmesi ile birlikte grafik açıdan harika bir oyun karşımıza geldi.

RED DEAD REDEMPTION 2

Red Dead Redemption 2

Trailer ilk duyurulduğunda harika bir heyecan yarattı Red Dead Redemption 2. Sahip olduğu grafikler ise Rockstar’ın en güncel başarısıydı. Trailerda gördüğümüz grafiklerden muazzam bir değişim yaşamadık ama trailerda fark edilen GTA V ayarındaki grafiklerin bazılarının da kaldırılmış olması ve final oyunda GTA V grafiklerinden nerdeyse tamamen arınmış bir Red Dead Redemption 2’nin piyasaya sürülmesi detayları ise biz oyuncuları oldukça memnun etti. Çıkardığı her oyunda yeni düzenlemeler yaparak sürekli olarak yeniliklerle ilerleyen Rockstar, ek olarak 5 saatlik bir içeriği de oyunun geliştirme sürecinin son dönemlerinde ekleyip sonra da hikayenin pek de gerekli olmadığını düşünerek final sürümden çıkardı. 7 senelik bir geliştirme sürecinin ve sıkı çalışmanın karşılığı olan bu oyun ise ilk oyundan çok büyük bir yol katederek trailerdan sonra bile geliştirilmeye devam etti. Hikaye açısından da son raddeye kadar değişikliklere devam eden Rockstar, oyun sektörüne örnek olmaya devam ediyor.

DOOM

Doom

FPS oyunlarının atası niteliğinde olan oyunlardan birisi Doom. Çıktığı ilk dönemlerde çok büyük rağbet gören bu klasik niteliğindeki oyun, gizliden gizliye 2007 yılında remastered edilmeye başlandı ve 2011 de girişim iptal edildi. Aynı yıl sıfırdan tekrar geliştirme süreci başladı ve tıpkı ilk oyunda olduğu gibi bol yaratık içeren, aksiyon abidesi, sürükleyici bir oyunun geliştirilmesi istendi. Uzun çabaların sonunda E3 2015’te yayınlanan trailer ise hayranları üzmedi değil ve yeni grafiklerle bu seriyi görmüş olmak bizleri tabii ki sevindirdi. Sevindik sevinmesine ama oyunun son halindeki değişim daha da şaşırttı ve oyunun grafiklerindeki netlik büyük beğeni topladı. Grafik detayların harikalığı bir yana, partikül efektlerin de daha detaylı ve dikkatli bir şekilde oyuna adapte edilmesi ise gerçekliği katlayan bir hamle oldu. Çevre dizaynı pek değişmedi ama çevre dizaynındaki detaylarda gözle görülür bir şekilde yapılan kalite artışı ise ata oyunun kalitesine yakışır bir remastered olmasını sağladı bu oyunun. Geliştirme sürecinde yaşanan bu drastik artışın ise ustaca işlenmiş olmasından dolayı Doom bu listenin kazananı oluyor.

Siz Upgrade Edilen 10 Oyun listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken upgrade edilmiş başka oyunlar da var mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Yapımı Bağımsız Oyun Bob And Prickle Hakkında Yeni Bilgiler Geldi!

CS:GO 15 Şubat 2019 Güncellemesi