in

VFŞL’de oynamış en iyi 11 esporcu!

League of Legends, espor konusunda dünyada 1. sırada ve espor için devasa yatırımlar yaparak rakiplerini geride bırakıyor. Türkiye’de yapılan yatırımların günler geçtikçe artması ve daha çok ilgi gösterilmesi esporun Türkiye’de hızla büyüdüğünü gösteriyor. Bundan 5 yıl öncesi ile şu an arasında kocaman bir uçurum farkı bulunuyor. League of Legends Türkiye espor ligimiz, yatırımların ve ilginin artması ile kaliteli bir lig olma yolunda ilerliyor. Bu sene başında yapılan Espor Arenası’nın da bunda büyük bir payı var. Ligin kalitesi arttıkça büyük isimler ülkemize gelmeye yada ülkemizden yurt dışına büyük isimler çıkartmaya başlıyoruz. İçlerinde Türk oyuncularında bulunduğu şu ana kadar ülkemizde oynayan en iyi ve en tecrübeli 11 esporcu sizlerle!

11 – Frozen

Ligimize 2016 senesinde 1907 Fenerbahçe sayesinde geldi. 24 yaşındaki Koreli orta koridor oyuncusu olan Kim “Frozen” Tae-il, ligimizi bir üst seviyeye taşıyacak orta koridor oyuncularından biri oldu. Kış mevsiminin başında 1907 Fenerbahçe’den BAU SuperMassive’e transfer olan orta koridor oyuncusu, BAU SuperMassive’de de iyi iş çıkardı. Türkiye’ye gelmeden önce Alienware Arena, Incredible Miracle 2, Incredible Miracle, Longzhu Gaming gibi büyük kulüplerde de oynadı. Kış mevsimi performansı ligdeki 10 orta koridor arasında ilk ikiye girebilecek düzeydeydi. Seneler boyu ligimizde en iyi orta koridor olarak bilinen Frozen, bu sene en iyi koltuğunda yarışabilecek bir orta koridor buldu. Türkiye’de oynadığı sürede 2017 TBF’de 1.’lik, 2018 KMF’de 3.’lük, 2018 TBF’de 3.lük ve şimdi de 2019 KMF’de 2.’lik elde etti. Geniş bir şampiyon havuzu bulunan oyuncu, oyunu ile Türkiye’de fark yaratmaya devam ediyor.

10 – Zeitnot

Listemizin 10.’sırasında ülkemizin yıldızlarından biri olan Türk asıllı 24 yaşındaki nişancı oyuncusu olan Berkay “Zeitnot” Aşıkuzun var. Tüm kariyeri boyunca sadece Türkiye’de oynamış olsa da, son 2-3 senedir çok üst düzey performanslar sergiledi. Espor kariyerine 2013’te HWA Gaming’de orta koridor oyuncusu olarak başladı. Şu an bulunduğu BAU SuperMassive’de kendini sadece Türkiye’de değil uluslararası turnuvalarda da kanıtladı. Yanında oynayan SnowFlower, Wolf gibi LCK’da oynamış oyuncular Zeitnot hakkında “LCK’de oynama potansiyeline sahip bir oyuncu” gibi yorumlarda bulunmuşlardı. Şu an bulunduğu BAU SuperMassive’den önce HWA Gaming, Always With Honor, Ahraz Esports ve Dark Passage’ın formasını terletti. Kariyerinin başarıları saymakla bitmez biz yinede önemli olanlardan bir kaçını sizlere sayalım. 2015 TBF 1.’liği, 2016 Kış Mevsimi 1.’liği, 2016 TBF 1.’liği, 2017 Kış Mevsimi 1.’liği, 2017 KMF 1.’liği, 2017 Rift Rivals 1.’liği, 2018 Kış Mevsimi 1.’liği, 2018 KMF 1.’liği, 2018 Rift Rivals 1.’liği, 2018 TBF 1.’liği gibi takımına hatırı sayılabilecek onlarca ödül kazandırdı. Yurt dışında LCS, LEC gibi bölgelerden teklifler geldiğini daha önceden açıklayan oyuncu yurt dışına gitme konusunda seçici davrandığını da belirtmişti. Worlds 2018’de G-Rex’e karşı oynanan maçta Kai’sai ile 12/0/1 oynarken attığı pentakill ile taraftarlar “ZeitGOD” lakabı taktı.

9 – Kirei

Geçmiş kariyeri çok parlak takımlarda geçmeyen oyuncu VFŞL’de harikalar yaratıyor. Espor’a 2014 yılında başlayan oyuncu 2014’ten bu yana bir sürü takımda bir sürü ülkede oynadı. Şu an 1907 Fenerbahçe oyuncusu olan Hollandalı 22 yaşındaki ormancı Thomas “Kirei” Yuen, 2019 Kış Mevsiminde harikalar yarattı. Kariyerine 2014’te LowLandLions.White ile başlayan oyuncu devamında ECV eSports, CW Academy, EURONICS Gaming, GAmers2, Danial eSports EU, Team Dignitas, Lachend Gerdas, Epsilon eSportsi, Dark Passage, Paris Saint-Germain, ASUS ROG Army, Millenium ve ardından tekrar Dark Passage gelen oyuncunun bir sonraki rotası 1907 Fenerbahçe oldu. 2018 yaz mevsiminde Dark Passage’ı toparlayan ve çeki düzen vererek, shot caller yapan oyuncu oldu. Ligin sonlarında giden Dark Passage’ı birden yükselmesine ve playoff’lara kadar gelmesini sağlayan en önemli oyunculardan biri oldu. 2018’de geçirdiği güzel sezon daha bir başlangıçtı. 2018’de geçirdiği güzel sezon ile bir sürü takımın gözüne giren oyuncu, rotasını 1907 Fenerbahçe’ye yöneltti. 1907 Fenerbahçe ile harika işlere imza atan oyuncu lig aşamasında Kış Mevsimi MVP’si seçildi. Ruin ile sergilediği harika takım oyunu ve takım uyumu ile ligi 20 maçlık galibiyet serisi ile sonlandırdılar. Kirei bu sene kendini VFŞL’de kanıtladı şimdi sıra MSI 2019’da kanıtlamak. Temsilcimizi MSI 2019’da başarılar diliyoruz.

8 – Ruin

Yıldızı ülkemizde parlayan bir oyuncu daha. 23 yaşındaki Koreli üst koridor oyuncusu Kim “Ruin” Hyeong-min’un espor hayatı 2016’da başladı. 2016’da SK Gaming oyuncusu olan Ruin ortalama bir performans sergilemesi ardından Nerv’e transfer oldu. 2017’nin yazına kadar Nerv forması giyen Ruin, rotasını Giants Gaming’e çevirdi. 2018 Eylüle kadar Giants Gaming forması giyen oyuncu, 2018 Kasım’da ülkemizde bulunan 1907 Fenerbahçe’ye transfer oldu. 1907 Fenerbahçe’de kendisini en iyi üst koridor oyuncusu olduğunu kanıtlayan Ruin, playoff ödüllerinde MVP ödülünü aldı. Aynı zamanda lig sonu ödüllerinde en iyi Üst Koridor oyuncusu seçilen Ruin, Türkiye sunucusunda ki tüm üst koridorları ezdi geçti. Kirei ile harika bir takım uyumu bulunan oyuncu gelecekte LCK, LEC veya LCS’e transfer olması muhtemel şimdiden bir çok takımın gözüne giren oyuncuya MSI 2019’da 1907 Fenerbahçe ile başarılar diliyoruz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Piyasadaki En İyi Bir Diğer 10 Açık Dünya Oyunu

7 – Xerxe

Espora ülkemizde başlayan 19 yaşındaki Romanyalı orman oyuncusu Andrei “Xerxe” Dragomir listemizin 7. sırasında bulunuyor. Espor hayatına 2016’da, çok gençken Crew e-Sports Club’de başlayan oyuncu performansı ile zamanın banko şampiyonu olan Dark Passage’a transfer oldu. 2016 senesinin yaz mevsiminde Dark Passage’da forma giyen oyuncu 2016 TBF’yi Dark Passage’ın kazanmasını sağlayan en önemli kişilerden birisi oldu. Yaşı nedeniyle Dark Passage ile International WildCard’a gidemedi. Oyuncu kariyerinde Dark Passage’da ki performansıdan sonra Avrupa’nın radarına girmeyi başardı. Dark Passage’dan sonra Unicorns of Love’a transfer olan oyuncu EU LCS’in değişimesi sonucunda Unicons of Love lige dahil olamadı. Lige dahil olmaması nedeniyle başka takıma gitmek isteyen genç ormancının sıradaki durağı Splyce oldu. Splyce’de başarılı bir performans sergileyen oyuncu, bu sene takımı ile LEC 2019 Kış mevsiminde 4. oldu. Daha önce 2018 Rift Rivals, EU LCS 2017 kış mevsimi ve 2016 TBF şampiyonlu yaşayan oyuncu, katıldığı turnuvalarda sadece 3 kez 1.’lik elde edebildi. Belkide Türkiye’ye gelmiş en iyi ormancı olarak kabul edilen Xerxe daha 19 yaşında ve ülkemizde 16 yaşındayken forma giyiyordu. 16 yaşında en iyi olduğunu gösteren Xerxe’nin geleceği şimdiden parlak gözüküyor.

6 – Bwipo

Listemizin 6. sırasındaki oyuncu maalesef değerini bilemediğimiz ve ülkemizde forma giyerken kötü performans ile sık sık gündeme gelen 20 yaşındaki Belçikalı üst koridor oyuncusu Gabriël “Bwipo” Rau oldu. Ülkemizde Dark Passage forması giyen oyuncu espor kariyerine 2015’te 15 yaşında başladı. Kariyerinde sırasıyla mCon esports, Enigma Esports Benelux, Sensie Esports, Sector One, Dark Passage, Veni Vidi Vici, RoX ve ardından yıldızlaştığı Fnatic forması giydi. Ülkemizde, Dark Passage’da oynarken 16 yaşında olan üst koridor oyuncusu kötü performansı ile yedek kalmıştı. Dark Passage’dan gönderilmesi ile yerini Elwinde bırakan oyuncu Veni Vidi Vici’ye transfer oldu. Fnatic’e transfer olmadan önce RoX’ta bulunan oyuncuyu Fnatic yedek olarak transfer etmek istedi. Yedek olarak gelmeyi kabul eden üst koridor oyuncusu, 2018 Ocak ayından Mart ayına kadar yedek oldu. Ardından oynanılan maçlarda gösterdiği üst düzey performans ve kendisini hızlı bir şekilde geliştirmesi takım koçları tarafından fark edildi. Gözle görülür bu devasa gelişim oyuncuya ilk 5’te düzenli forma şansı bulmasına yaradı. Hala Fnatic forması giyen oyuncu 2018 Haziran ayı ile 2018 Ağustos ayı arasında alt koridor rolüne geçti. Ardından tekrar ana rolü olan üst koridora geri dönen oyuncu, Fnatic ile 2018 Worlds’te Final oynama imkanına erişti. Worlds 2018’de 2. olan Fnatic’e en büyük katkıyı sağlayan oyunculardan birisi oldu.

5 – BrokenBlade

Espor hayatına Almanya’da başlayan 19 yaşındaki Türk asıllı Alman üst koridor oyuncusu Sergen “Broken Blade” Çelik listemizde 5. sırada oldu. Espor kariyerine 2016’da Mysterious Monkeys’te başlayan oyuncu birkaç ay sonra rotasını Türkiye’ye çevirdi. Türkiye’de ilk olarak Victorious Ace forması giyen oyuncu 2016’nın sonlarına doğru Galatasaray Esports ile anlaştı. Galatasaray Esports ile başarısız bir sene geçirmesinin yanında, Galatasaray Esports ile ligden düştü. Ardından Dark Passage ve Galakticosta kısa süreliğine forma giydi. Galakticos’tan sonra Royal Bandits’e transfer olan oyuncu işte kariyerinin en önemli adımını atmış oldu. Royal Bandits’e gitmesi ile performansında çok büyük derecede bir sıçrama oldu. Royal Bandits ile TBF 2018 finaline çıkan oyuncu, takımı ile finalde BAU SuperMassive’e 3-1 kaybederek TBF’yi kaybetti. Royal Bandits’te sergilediği başarı ile Avrupa ve Amerika sunucularında takımların ilgisini çekmeyi başardı. 2018 sezonu bittiğinde transfer döneminde TSM’in oyuncu ile ilgilendiği öğrenildi ve takım içi deneme için Amerika’ya davet edildi. Denemelerden başarılı sonuç alan oyuncu TSM ile sözleşme imzaladı ve artık TSM’in üst koridor oyuncusu olmayı başardı. TSM ile lige harika başlayan oyuncu, taraftarlar tarafından kötü eleştirilere maruz kalmıştı. Taraftarlar lig öncesinde oyuncunun TLC’de iyi oynadığı ama LCS’in TLC’ye benzemeyeceğini ve kötü bir transfer olduğunu ne kadar vurgulasalar da Broken Blade bu söylenilenleri haksız çıkarmayı başardı. Üst düzey oyun ile takımını LCS Finaline kadar taşıdı. Fakat finalde Team Liquid’e 3-2 kaybederek 2. oldular ve MSI 2019 biletini alamadılar.

4 – SnowFlower

Kimilerince ligimizde oynayan en iyi destek oyuncusu olarak görülen 22 yaşındaki Koreli destek No “SnowFlower” Hoi-jong listemizin 4. sırasında yer alıyor. Ligimizde mükemmel oyunu ile gözleri şenlendiren, ligimize ayrı bir boyut ve seviye getiren bir oyuncu olduğu kesin. Espor kariyerine 2014’te başlayan oyuncu sırasıyla Rebels Anarchy, Afreeca Freecs, Jin Air Green Wİngs, SuperMassive forması taşıdı. Şu an ise KT Rolster forması giyiyor. SnowFlower, SuperMassive ile kazandığı TBF 2018’de kendisini gösterdi. Zeitnot ile harika bir uyum sağlayan ve mükemmel bir oyun zevki sunan oyuncu SuperMassive ile başarılarından sonra LCK’in en iyi takımlarından olan KT Rolster’in radarına girdi. KT Rolster, LCK’de ve Worlds 2018’in en iddialı takımlarından birisi olmasına rağmen 2019 kış mevsimi takım için tam bir facia olmuştu. KT Rolster ligi 9. olarak tamamlayarak ligde kalmak için alt ligin 2. takımı ile playoff karşılaşması oynamak zorunda kaldı. Maçı kaybetme durumunda küme düşme tehlikesi olan takım, maçı 3-0 yendi ve ligde yerini garantiledi. Hiç iyi bir sezon geçirmeyen takımın geleceği ne olacak merak konusu. SnowFlower, KT Rolster’da oynamaya devam edecek mi?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Büyük Sempati Duyulan 10 Oyun Karakteri!

3 – Sword (Fencer)

Ülkemizde Fencer takma adı ile mücadele etmiş olan 21 yaşındaki Koreli üst koridor oyuncusu Choi “Sword” Sung-won listemizin 3. sırasında yer alıyor. Ülkemizde Team Turquality forması giymiş olan oyuncu, espor kariyerine 2015’te ülkemizde Team Turquality ile başlamıştır. Şu an Griffin forması giyen tecrübeli üst koridor oyuncusu, Team Turquality takımında 2016 Temmuz ile 2017 Ocak arasında yedek kalmıştır. Ardından Griffin’e giden oyuncu dünya çapında kendini kanıtlamıştır. Griffin’in mevsim 2019 Kış mevsimini 1. sırada bitirmesinde en çok yardımcı olan oyunculardan birisi olmuştur. Daha önce KeSPA Cup 2018’de GenG’yi 3-0 mağlup ederek 1. olmasında da büyük bir emeği vardır. Ülkemizde değeri bilinmemiş ve sahip çıkılamamış bir oyuncu daha. Böyle olaylar ülkemizin itibarını etkilen faktörler, takımların daha dikkatli ve anlayışlı olmasını bekliyoruz. Şimdi dünyanın en iyileri ile oynayan Sword, Griffin ile kalacağını ve iddiasını Griffin’de devam ettireceğini söyledi. “Sword” ismini ise Sword Art Online’dan seçtiğini açıklamıştı.

2 – Wolf

Listemizin sıradaki oyuncusu belkide listemizdeki en tecrübeli isim 22 yaşındaki Koreli destek oyuncusu Lee “Wolf” Jae-wan. Daha önce SKT T1’den tanıdığımız oyuncu olan Wolf, uzun süredir SKT T1 de forma şansı bulamaması ve performans düşüşü SKT T1’e uygun olmadığını gösteriyor. 2018 senesinde SnowFlower’in gelişimi SuperMassive’de olağan üstü bir düzeydeydi. Aynı düşünceyle SuperMassive seçmiş olduğu düşünülen oyuncu için işler SnowFlower kadar iyi ilerlemedi. SnowFlower’in KT Rolster transferi sonrasında destek rolünü aynı profesyonellikte birisinin doldurması gerektiğini düşünen SuperMassive Wolf ile anlaşmaya vardı. Kurulduğu yıldan beri KMF şampiyonu olan takım bu sene KMF şampiyonluğunu 1907 Fenerbahçe’ye kaptırdı. Çok üst düzey bir performans beklenen Wolf beklenilen performansı ligimizde sergileyemedi. Sonuç olarak listemizin 2. sırasında yer almaya yetecek de artacak bir kariyeri bulunuyor. Kariyerine 2012’de başlayan oyuncu SuperMassive’den önce NaJin Shield, Chunnam Techno U, SK Telecom T1’de oynadı. SKT T1’de 2013’ten beri bulunan oyuncu 2018’de 5 yıllık macerasını SuperMassive ile sonlandırdı.

1 – Caps

Ve geldik listemizin 1.’sine. Listemizin ilk sırasında 19 yaşında Danimarkalı orta koridor oyuncusu Rasmus “Caps” Winther var. Ligimizde 2016’da Dark Passage forması giyen oyuncu, hem ligimizde mükemmel bir performans sergiledi, hem 2018 Worlds’te mükemmel bir performans sergiledi hemde bu sene kış mevsiminde G2’da üstün bir performans sergiledi. Kendisini hep geliştiren hiç bir şekilde performansından ödün vermeyen ve her gün performansını iyileştiren oyuncu, dünyanın en iyi oyuncuları arasında gösteriliyor. 19 yaşındaki genç oyuncu ülkemizde Dark Passage ile TBF kupasını kazandı. 2016 TBF’nin en büyük yıldızı Caps oldu. Makro oyunu ve koridor aşamasındaki başarısı ile adete tüm oyunları taşıdı. Dark Passage’ın TBF şampiyonu olması sonucunda Wild Card biletini kapan kulüp yanında Xerxe gibi Caps’i de yaştan dolayı götüremedi. Wild Card’ta başarısız olan kulüp kıl payı Worlds biletini kaybetti. Kariyerine 2015’te başlayan oyuncu sırasıyla Enigma Esports, Inspire eSports, E-corp Gaming, mousesports, Nerv, Dark Passage, Fnatic formaları giydi. Şimdi ise Fnatic ile Worlds 2018 de 2.’lik başarısından sonra ezeli rakibi olan G2’ya transferi gerçekleşti. G2’da başarılı performansını devam ettiren oyuncu MSI 2019’da çok iddialı olduklarını belirtti. Başarılarla dolu kariyeri saymakla bitmez onun yerine bir kaçını sizler için paylaşalım. ESL Go4LoL 2015 EUW 1.’liği, 2016 TBF 1.’liği, EU Regional Finals 2017 1.’liği, EU LCS 2018 Kış Mevsimi Lig 1.’liği, EU LCS 2018 Kış Mevsimi 1.’liği, Rift Rivals 2018 1.’liği, EU LCS 2018 Yaz Mevsimi Lig 1.’liği, EU LCS 2018 Yaz Mevsimi 1.’liği, LEC Kış Mevsimi Lig 1.’liği, LEC Kış Mevsimi 1.’liği gibi sürüyle birincilik ve şampiyonlukları bulunan oyuncu listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Magic dünya şampiyonu turnuvada hileden diskalifiye oldu!

Haluk Bilginer’li Bilim Kurgu-Komedi Kısa Filmi | Son Şnitzel İnceleme