in

Video Oyunları Hakkında 10 İlginç Gerçek! #2

Konsollarrr

Oyunlar Hakkında 10 İlginç Bilgi  videomuzda sizlerle sektörün ilginç gerçeklerini paylaşmıştık. Ancak sektör o kadar dallı budaklı ki sürekli daha farklı gerçekler de ortaya çıkmıyor değil. Konsollardan tutun oyunlara hatta oyuncu kitlesine kadar şaşırtan birçok bilgi bulunmakta. Tıpkı o videomuzda sizlerle paylaştığımız gibi aynı ilginçlikte 10 diğer gerçeği paylaştığımız listemize hoşgeldiniz! Yalnız bu listede biraz daha oyuncu kitlesi ve sektörün pazarlama tarafına ağırlık verdik, çünkü bu alanda da sizi şaşırtacak güzel bilgiler mevcut:

1-) OYUNCU KİTLESİNİN YAŞ DAĞILIMI

Gaming Is Life!

Oyuncu kitlesinden bahsederken aklınıza muhtemelen tipik bir oyuncu olarak genç yaşta bir erkek gelir. Bu bir hata değil, çünkü son 2-3 jenerasyon aslında böyle bir ortamda büyüyor. Fakat zannetmeyin ki bu varsayım doğru, çünkü yapılan bir araştırma bunun yanlış olduğunu kanıtladı. Araştırmaya göre oyuncu kitlesinin yaklaşık %29’u 18 yaş altı, %32’si 18-35 yaş arasında, %39’u da 36 yaş üstünde. Aynı araştırma ise kanıtlıyor ki ortalama bir oyuncunun yaşı 35 ve en az ortalama 14 yıldır da video oyunu oynuyor. Yani aslında bu tipik oyuncu tanımı doğru değilmiş bile! Yaşı genç olan kardeşlerim, anne babanıza bu listeyi okutun mutlaka. Belki de size oyun oynamanız yüzünden kızıyorken kendileri gizlice oynuyodur, bi emin olun derim ben.

2-) ENDÜSTRİNİN TOPLAM DEĞERİ

Konsollarrr

Oyun endüstrisinin ne kadar güçlü olduğu konusunda liste yazılarımız olsun başka içeriklerimiz olsun, çeşitli içerikler sunduk sizlere. Bu içeriklere ek olarak bu yazımızda da sizlere tekrardan bundan kısaca bahsedelim. Video oyunları sektörünün şu an değeri ne kadar biliyormusunuz? 2018 yılı sonunda elde edilen verilere göre tam 135 milyar dolar! Sektörün şu an bilişim sektörleri arasında en hızlı yükselen sektörlerden birisi olduğu inkar edilemez bir gerçek. Bu değer pastasında en büyük dilim ise mobil oyunlara ait. 63 milyar dolar değere sahip olan mobil oyun piyasasını 38 milyar dolar değer ile konsol oyunları ve 34 milyar dolar ile de bilgisayar oyunları takip ediyor. Düşünün ki bir önceki ilginç gerçekler videomuzda bahsettiğimiz gibi Angry Birds ve Clash Of Clans oyunları sayesinde Finlandiya ekonomisine sıcak para girişi sağlandı ve ekonomi toparlandı.

3-) EN ÇOK KONUŞULAN VİDEO OYUNLARI

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan oyunu, Fortnite oldu.

Sektöre dair makalelerde en çok bahsedilen oyunlarda da ilginç bir sıralama çıktı ortaya. 2018 verilerine göre Fortnite tam 69.250 makalede bahsedilerek bu alanda birinci oldu. Ezeli rakibi PUBG ise 41 bin makalede yer aldı ve ikinci oldu. Kalan sıralama ise şöyle:

  • Overwatch – 31.526 makale
  • Red Dead Redemption 2 – 29.336 makale
  • God Of War – 28.729 makale (bu alanda bile kafa kafaya gidiyorlar Red Dead Redemption 2 ile)
  • Call Of Duty Black Ops 4 – 24.574 makale
  • Destiny 2 – 22.087 makale
  • Monster Hunter World – 21.404 makale
  • Fallout 76 – 20.741 makale
  • Battlefield V – 20.350 makale
İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dota 2'nin Yayınlanmayanları: Animasyonlar

4-) WORLD OF WARCRAFT VE SALGINLAR

World Of Warcraft

World Of Warcraft’ta 2005 yılında kötü bir karakter oyuna eklendi. Karakterin ismi Hakkar’dı ve kendisini tehdit edenlere hastalık yayma tehdidi ile karşılık veriyordu. Bir zindanı kontrol eden Hakkar, birçok oyuncunun da ölümüne sebep olmuştu. Bilim adamları da bu gelişmeden sonra oyuncuların bu duruma verdiği reaksiyonlar üzerinden olası bir salgın durumunda insanların nasıl reaksiyon vereceğini anlamaya çalıştı. Bu veriler şu an bile araştırmalarda kullanılmakta.

5-) ATARİ’NİN ANLAMI

Atari

Modern oyunculuğun ilk yapı taşlarından biri olan Atari, çıktığı dönemde çok ses getirmişti. Modern oyunculuğun da önünü açan Atari’nin kelime anlaması ise başarı demek. Kendisinin çıkışı bir başarı, evet, ama bugün bizlerin belki de böylesine hareketli ve dolu bir oyunculuk zevkinin önünü açması da ayrı bir başarı.

6-) MOBİL OYUN PAZARI

Geçtiğimiz yılın en çok indirilen oyunu Helix Jump!

Mobil oyun pazarı da oldukça hareketli. Size de belirttiğimiz gibi şu an oyun sektörünün en değerli alanı olan mobil oyunların arasında geçtiğimiz yıl en çok indirilen oyun ise 328 milyon indirme ile Helix Jump oldu. Subway Surfers, 231 milyon indirme ile ikinci olurken 168 milyon indirme ile PUBG Mobile üçüncü sıraya yerleşti. Rise Up oyunu ise 162 milyon indirme ile dördüncü sıraya yerleşirken beşinci sırada Candy Crush Saga yer aldı ve 151 milyon indirmeye sahip oldu.

Yapımcılara en çok para kazandıran oyunlara gelecek olursak da ilk sırada 690 milyon dolar ile Monster Strike oyunu var, 667 milyon dolar ile Fate/Grand Order oyunu ikinci sıradayken Pokemon Go 642 milyon dolar ile üçüncü sıraya yerleşti. Candy Crush Saga, 541 milyon dolar ile dördüncü sırada yer alırken Lords Mobile oyunu ise 441 milyon dolar ile beşinci sıraya yerleşti.

7-) E-SPOR ÖDÜL HAVUZU

E-Spor hakkında çok içerik girdik. Ekip arkadaşlarımız, sizlere bu turnuvalar hakkında çok bilgi verdi ve birçok haber paylaştılar bu konuda. Bu listemizde de işin para kısmına odaklandık. E-Spor’un ödül havuzu çok geniş. Gittikçe büyüyen bir organizasyonlar serisinden bahsediyoruz ve sahip olduğu potansiyel daha da ilerkeyecek gibi duruyor. Öyle ki, geniş de bir ödül havuzu var. Geçtiğimiz yıl, e-spor turnuvalarında toplam 140 milyon dolar civarında ödül dağıtıldı! Gelecekte fazlasını da görmeyi bekleyin. Her geçen gün daha da büyüyen e-spor akımı, gelecekte daha fazla ilgi görecek gibi duruyor.

😎 DRAGON QUEST

Dragon Quest

Dragon Quest, Japonya’da aşırı sevilen bir oyun. Ülkenin en popüler oyunlarından da birisi ayrıca. Öyle popüler ki, oyunun haftasonu gelmeden yayınlanması kanunen yasak ve yaptırımı da mevcut. Çünkü, hafta içinde yayınlanırsa yetişkinlerin rapor alıp işe gitmeme ve çocukların da okulu ekip derslere gitmeme durumu baş gösteriyor ve bu olaylarda dehşet bir artış yaşanıyor. Japonya, bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Arkadaşlarınız İle Oynayabileceğiniz 7 Bilgisayar Oyunu

9-) VİDEO OYUNLARININ FAYDALARI!

Video oyunları oynayan kişiler üzerinde, özellikle ülkemizde, çok fazla baskı var. Oyunların sizin hayatınıza hiç faydası olmayacağı ve boş yere zaman kaybına sebep olduğu yönünde çok fazla eleştiri almışsınızdır mutlaka. Yakınınızda eğer o insanlardan birileri varsa, videoyu durdurun ve onları çağırın hemen yanınıza. Çünkü, istatistik zamanı! 

Öncelikle, cerrahlar üzerinde yapılmış önemli bir araştırma var. Video oyunları oynayan cerrahlar, ameliyatlarda %37 oranında daha az hata yapıyor ve %27 oranında daha hızlı bir şekilde ameliyatlarını bitirebiliyorlar, tabii hastayı öldürmeden. 

Aynı zamanda, video oyunları oynayan kişilerin karar alma mekanizmasının daha da geliştiği belirtildi. Çünkü oyunda sürekli olarak tetiktesiniz ve video oyunları aslında sizi karar aldırmaya zorluyor. Teması ne olursa olsun, en düz video oyununda bile yaptığınız hamlelere dikkat etmeniz gerek. Bu nedenle, çok sık oyun oynayan biriyseniz yüksek ihtimal karar verme mekanizmanız diğer oynamayan kişilerden daha iyi çalışıyor. Gerçek hayatta çok işinize yarayabilecek bir yetenek bu. Son olarak, video oyunu oynayan kişilerin daha iyi araba sürdüğü ve aynı anda birden fazla işle meşgul olma yeteneklerinin diğerlerine oranla daha da geliştiği belirtildi.

10-) ROCKSTAR’DAN İLGİNÇ PAZARLAMA TAKTİĞİ

Olayın kahramanı Grand Theft Auto V

Rockstar oyunlarını seviyoruz, sektörün sayılı oyun geliştiricisi firmalarından birisi kendileri. Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption serileri ile bilinen bu firma, aynı zamanda ilginç pazarlama taktikleri ile de ünlü.

Bu taktiklerden birisi ise Grand Theft Auto V’in piyasaya sürülmesinden önce uygulandı. Oyunun çıkmasına yakın bir dönemde, medyada oyunların kişiler üzerinde sahip olduğu etki tartışılıyordu. Bazı kişiler, bilgisayar oyunlarının genç akılları körelttiği ve çocukları psikopatlığa sürüklediğini savunuyordu. Peki Rockstar Games ne yaptı? Kişiler oyuna eleştiride bulunsun diye kişilere para verdi! Ne kadar saçma geliyor kulağa değil mi? Fakat, hiç alakası yok.

Oyunun piyasaya çıkmasına yakın tarihte bu stratejiyi uygulayan Rockstar, aslında “Reklamın kötüsü olmaz.” felsefesiyle hareket ediyordu. Grand Theft Auto serisi sonuçta ünlü bir seriydi ve kişilerin gösterdiği olumsuz tepkiler, medyada iyice ses getirecekti. Bu, çocukların kulağına da gidecek ve ailelerin yasaklamasına rağmen oyunu daha da fazla oynamak isteyeceklerdi. Hal böyle olunca da çocuklar ne yapıp ne edip o oyunu oynayacaklardı ve para vereceklerdi. Korsan oynamaları bile fark etmiyordu çünkü oyunun yine reklamı yapılmış olacaktı. Sonuç olarak, GTA V, maliyetini 1 günde çıkardı hatta 3 katı kadar da şirket para kazandı! Adamlar, pazarlamada bile kendilerinden söz ettirmeyi başardılar.

Siz Video Oyunları Dünyası İle İlgili 10 İlginç Gerçek! serimizin ikinci yazısını nasıl değerlendiriyorsunuz? Siz video oyunları hakkında daha ilginç gerçeklerle karşılaştınız mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

 

 

Steam Chat Uygulaması Mobil Marketlerde Yerini Aldı!

Steam’de Bahar Temizliği Etkinliği Başladı!