in

Video Oyunları Hakkında 10 İlginç Gerçek!

Video oyunları sektörü her geçen gün hızla gelişmeye devam ediyor. Yeri geldiğinde başında saatler harcadığımız video oyunları, sadece bir oyun gözüyle bakmadığınızda da sizleri şaşırtabiliyor. Bu harika sektörün ilerlemesi sürerken sektörle ilgili farklı farklı ilginç gerçekler de gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Daha önce Video Oyunları İle İlgili 8 Gerçek yazımızda da bu gerçeklerden biraz bahsetmiştik. Bu sefer yine birbirinden ilginç 10 gerçek ile karşınızdayız. Konsollardan, oyunlarda farkedilmeyen easter egglere kadar birbirinden ilginç bu gerçekleri gelin hep beraber inceleyelim:

PLAYSTATION 2 BAŞLANGIÇ EKRANI

Playstation

Anılar, değil mi? Playstation 2, bir dönemin en harika oyun konsollarından biriydi. Toplamda yaklaşık 155 milyon adet Playstation 2 satışı yapıldı ve tüm zamanların en çok satan oyun konsolu olarak da tahtını korumayı başardı.

Playstation 2 başlangıç ekranını hatırlarsınız muhtemelen. Bu ekranda sürekli kuleler bulunurdu. Bu kuleler ise çeşitli uzunluklarda yer alırdı ekranda. Bazıları bu gerçeği daha önceden bulmuş olabilir ama bulamayanlar için de belirtelim: Kuleler sizin oynadığınız oyun sayısını temsil eder. Bu kulelerin uzunluğu ise söz konusu oyundaki ilerlemenizin tasviridir. Yani o oyunda ilerlediğiniz sürece o kule daha da büyümeye devam edecektir. Konsole eklenen bu ilginç ve güzel detay ile yazımıza başlamış olduk.

OYUNLARIN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKILARI

Angry Birds

Video oyunları, artık çok büyük rakamların döndüğü bir sektör. Oyunlar, ya büyük yatırımlar alarak muazzam bütçeler kazanıyorlar ya da reklam veya oyun içi satın alımlar ile kendi çaplarında büyük meblağlar kazanıyorlar. Bazen bu rakamlar o kadar yüksek olabiliyor ki çıktıkları ülkenin ekonomisine bile katkıda bulunabiliyorlar.

Nokia’nın çöküşünden sonra bi buhran yaşayan Finlandiya ekonomisi ise aslında oyunlarla canlandı desek yalan olmaz pek. Finlandiya merkezli oyun stüdyolarından çıkış yapan ve mobil oyun sektörünün en başarılı 2 oyunu olan Clash Of Clans ve Angry Birds oyunlarından elde edilen gelirler ise Finlandiya ekonomisine ciddi anlamda yardımcı oldu. Bu etki ise umarım ülkemiz büyükleri tarafından dikkate alınır ve böyle başarılar yakalama potansiyeline sahip indie geliştiricilere ve stüdyolara destek daha da artar. Özellikle ülkemizin mali açıdan zor günler yaşadığı şu günlerde.

ASSASIN’S CREED ÖLÜMLERİ

Assassin’s Creed

Assassin’s Creed serisi, video oyunları tarihinin en sürükleyici serilerinden biri. Ubisoft’un son dönemde seride çıkardığı Origins ve Odyssey oyunları ise çok beğeni topladı. Seri iyi güzel ama seri hakkında ilginç gerçekler de bulunmuyor değil. Bunlardan biri de Assassin’s Creed’de öldürülen ana karakterlerin aslında gerçek ölümler olması. Yani öldürdüğünüz ana karakterlerin hepsi aslında gerçekte de yer ve mekan olarak aynı yerde ve aynı zamanda ölen karakterler. Tarih ve zaman bilgileri doğru.

HEPSİ BİRER İLÜZYON!

Ghosts And Goblins

Ghosts And Goblins oyunu tam bir kanser. 1985 senesinde çıkan bu oyun ise bitirmesi gerçekten zor oyunlardan birisi. Aslında oyunda ilerleme kaydedikçe eliniz alışıyor ve zorluğa adapte oluyorsunuz. Oyunu bitirdiğinizde ise bir rahatlama geliyor ve kendinizi kutlama ihtiyacı duyuyorsunuz. Çok da tavsiye etmiyoruz bunu yapmanızı, çünkü oyunun sonunda koca oyunun bir ilüzyon olduğu ortaya çıkıyor ve en baştan tekrar başlıyorsunuz. Uğraş dur ki bir daha bitir oyunu. Bir nesli böyle böyle kanser eden bu oyunu ise ikinci defa bitirme azmini göstermeyi başarırsanız, merak etmeyin, oyunun sonunu görmeyi başarıyorsunuz. Video oyunu tarihinin en gaddar oyunlarından birisinin sizi böyle trollemesi ise konsol kırdırtan düzeyde olabiliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Varlıklarını Sorgulayacağınız 7 Zırva Oyun!

MALİYETİNİ 1 GÜNDE ÇIKARAN OYUN YAPMIŞLAR!

GTA V

Çıktığı tarihte büyük ses getiren ve efsane seri Grand Theft Auto serisinin son oyunu olan Grand Theft Auto V oyununun bütçesi ise toplamda 265 milyon dolardı. O zamana kadarki en pahalı oyun ünvanını elinde bulunduran Grand Theft Auto V ise birçok kişinin istek listesinde çoktan yer alıyordu. Oyun ilk çıktığında ise satış gelirlerinin yüksek olacağı tahmin ediliyordu ama 3 günde 1 milyar doları bulacağını çoğu kişi tahmin edememişti! 3 günde bırakın masrafları çıkarmayı, masrafın nerdeyse 3 katı kadar da gelir elde eden Rockstar Games ise bulunduğu dönemin en çok gelir elde eden oyunu oldu ve adını en çok satan oyunlar listesinde ilk 10’a yazdırmayı başardı. Rockstar Games’in bir mükemmel başarısı ise piyasada hızla yükselmelerini sağlayan Grand Theft Auto serisinden gelmiş oldu.

RESIDENT EVIL – DEVIL MAY CRY KARDEŞLİĞİ

Devil May Cry

1999 yılında Capcom, Resident Evil serisinin devam oyunu üzerinde çalışmalarına başlamıştı fakat geliştirme süreci çok uzundu. Tam 4 defa oyun sil baştan yapılmıştı. Oyunun geliştirme ekibinde direktör olarak yer alan Hideki Kamiya’nın isteğiyle Resident Evil 2’nin yazarı Noboru Sugimura, bu oyunun da senaryosunu yazmıştı. Kamiya, oyunun daha havalı ve değişik olmasını istiyordu. Resident Evil 4, diğer oyunlardan farklı olmalıydı.

Senaryonun ana karakteri, görünmez ve normal insanlardan çok daha ileri bir zekaya sahipti. Bioteknoloji sayesinde de süper insan güçlerine sahipti. Resident Evil serisinde o zamana kadar sabit bir kamera açısı vardı ve bunun değişmesi için de dinamik bir kamera ayarlandı. Oyunun dizaynı için ise geliştirici ekip, Birleşik Krallık ve İspanya’ya gidip fotoğraflar çekti. 11 günlük çalışma sonunda ise istenilenin aslında serinin korku atmosferine uymayacağı anlaşıldı ve oyun farklı bir şekilde geliştirilmeye başlandı. Hikaye baştan yazıldı ve karakterin bulunduğu dünya ise komple şeytanlarla dolu bir hale getirildi. Ana karakterin ismine ise Dante adı verildi. Resident Evil alakalı kısımlar ise hikayeden kesildi. Sonuç olarak bu oyun ise Devil May Cry adlı ayrı bir seriye dönüştü.

DEVASA OYUN DİZAYNI!

The Elder Scrolls II: Daggerfall

Elder Scrolls serisi ile devam edelim. Bethesda’nın açık dünya oyunlarında yakaladığı başarı ise aslında çok öncelerde de mevcuttu. Elder Scrolls serisinin ikinci oyunu olan Daggerfall oyununun dizayn edilen oyun haritası ise devasa bir boyuta sahip. Öyle devasa ki Büyük Britanya’nın tam iki katı! Önceki yazılarımızda da Minecraft dünyasının çok daha büyük genişlikte olduğunu belirtmiştik fakat o boyut aslında dünyanın kapasitesi, içine koyulan birimler ise tamamen kullanıcıyaa bağlı olduğundan ve resmiyet taşımadığından dolayı bu alanda tahtı bu oyun almış oluyor. Oyunun bir ucundan diğer ucuna hareket etmeniz için gereken süre ne kadar biliyormusunuz? Gerçek zamanla tam 2 hafta! İnandırıcı gelmedi mi? Oyunu kurun ve test etmeye başlayın. Yanınıza da erzak almayı unutmayın, hayatınızın en zor iki haftalarından birini yaşayacaksınız.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  EU LCS Franchise Sistemine Başvurusu Sonuçlanan 10 Takım

LOSE/LOSE

Rus ruletinin oyun versiyonu olduğunu düşünün. Hayır, asıl rus ruleti değil ki o zaten Red Dead Redemption serilerinde bulunuyor. Bilgisayarınızın geleceği söz konusu olan bir rus ruletinden bahsediyoruz sizlere.

Lose/Lose adı verilen bir oyun var. Başlık aslında kendini yeteri kadar açıklıyor. Her türlü kaybettiğiniz bir kuş bakışı uzay gemisi oyunu bu. Düşmanlar geliyor rastgele ve bu düşmanları öldürüyorsunuz. Bu kadar basit mi? Alakası yok. Her düşman öldürdüğünüzde ise oyun sizin bilgisayarınızdan rastgele bir dosya siliyor! Evet, bu oyun gerçekten de bunu yapıyor. Uzaylıları vurduğunuzda hangi dosyayı sileceği ise tamamen rastgele seçiliyor. Bunu yapabilen bir oyun, System32 dosyasını da silebilir sonra demedi demeyin. Biz uyardık.

KORSANIN CEZASI BÜYÜK, HEM DE ÇOK

Earthbound

Earthbound, pixel art sevenlerin muhtemelen bayılacağı bir oyun. Şirin mi şirin ama bir o kadar da can alıcı bir oyun. Neden mi? Korsan oynayanlar için fena bir dizi cezalandırma mevcut. Bunlardan en kötüsü ise final boss ile savaşırken oyunun aniden save dosyasının silinmesi veya bozulması. İstemli olarak yapılan bu olay ile oyuncunun oyun zevki en güzel yerde kesiliyor ve bütün emeği boşuna gidiyor.

Oyun dosyalarında ise iyi bir korsanlığa karşı savunma sistemi mevcut. SRAM hafızasının 8 kb boyuttan fazla olup olmadığı öncelikle kontrol ediliyor. Eğer ki bu hafıza 8 den fazlaysa direkt olarak bir uyarı mesajı geliyor. Bu hafızada yapılan değişiklikler sonrasında da istemsiz olarak bu hafızada değişim olması durumunda sıfırdan farklı bir değer alt rutine gönderiliyor ve bu değer sıfırdan farklı olduğu için de oyunda farklı checkpointlere atanan kodlardan düşman çağırılıyor. Yani sürekli olarak oyunda bir düşman furyasına uğruyorsunuz ve her yerden saldırı yiyorsunuz. Ancak oyun bunu çok fazla belli etmiyor çünkü asıl bombayı oyun sonuna saklıyor.

Oyunun son boss fightına geldiğinizde ise oyun bütün kayıtlarınızı siliyor ve kapanıyor. Ciddi anlamda bütün kayıtlarınızı kalıcı olarak silen bu oyun, korsana karşı tavrını da biraz acımasız ama biraz da haklı bir şekilde göstermiş oluyor.

PELERİN PROGRAMLAMA!

Batman Arkham Asylum

Batman: Arkham serisi, birçok kişinin sevdiği bir oyun serisi. İlk çıktığında da çok sevilmişti Arkham Asylum. Oyuna detay ekleme konusunda da geliştirici ekip, çok büyük bir çaba gösterdiğini de 2009 yılında yapılan bir röportajda belirtmişti. Ian Livingstone ise yaptığı açıklamada Batman oyununa yakışır bir biçimde detay eklemek istediklerini belirterek en ufak şeylerin üzerinde bile çok uzun süre çalıştıklarını belirtmişti. Açıklamanın devamında ise Ian, Batman pelerini için bir geliştiricinin tam 2 yıl boyunca animasyonların programlamasında çalıştığını belirtti. Pelerinin gerçekçi gözükmesinin sebebinin de bu olduğunu söyleyen Ian, sırf pelerinin 700 küsür animasyona sahip olduğunun da altını çizmişti. Gerek var mıydı, takdirini size bırakalım.

Siz Video Oyunları Dünyası İle İlgili 10 İlginç Gerçek! listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Siz video oyunları hakkında daha ilginç gerçeklerle karşılaştınız mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin’de Gabe Newell’in Fotoğrafı İle İç Çamaşırı Sattılar!

En Başarılı 15 Indie Oyun