in

Video Oyunları İle İlgili 8 İlginç Gerçek

Call Of Duty

Video oyunları oldukça popüler bir hobi. Sadece bir hobi olmaktan da çıkan video oyunları artık profesyonel alanda da kendini gösterdi ve adına turnuvalar bile düzenlenmeye başladı. Bu turnuvalarda da çok büyük para ödülleri döndüğünü birçok kişi biliyor zaten. Video oyunlarının insanlık üzerindeki etkisi tartışılmaya devam ediliyor. Bu tartışma devam ederken de video oyunları hakkında oldukça tuhaf ve ilginç bilgiler de elde edebiliyorsunuz. Tartışmalar süre dursun, gelin hep beraber video oyunları hakkında bilinen 8 ilginç gerçeği sizlerle birlikte inceleyelim:

TUHAF YOLDAN 90 LEVELE ULAŞAN BİR OYUNCU

World Of Warcraft

Normal şartlarda bir MMORPG oyunu oynuyorsanız, faction seçersiniz ve sonrasında da gelişmek adına haritaları keşfedip yaratık keserek ya da multiplayer yoluyla başka oyuncularla mücadele ederek hesabınızı katlarsınız.  Doubleagent adlı oyuncu ise tam tersini yapmaya karar verdi ve nötr kalarak başlangıç bölgesini hiç terk etmedi. Sadece herb toplayarak level atlamaya çalışan bu oyuncu ise Eylül 2012’de başladığı bu tuhaf denemeyi 173.5 gün sonrasında gerçekleştirmeyi başardı. 10 levelden sonra ise oyun nötr kalmanızı beklemiyor ama buna rağmen başlangıç bölgesini terk etmeden de 90 level olunabildiğini bu oyuncu kanıtlamış oldu.

AYNI ANDA 36 HESAP VE 11 BİLGİSAYAR! 

World Of Warcraft

World Of Warcraft oyuncu kitlesinde oldukça takıntılı oyuncularla da karşılaşmak mümkün. Bu oyunculardan birisi ise, aynı anda 36 hesabı birden 11 bilgisayarda oynatıyordu. Peki, neden? Stormwind ve Ironforge’u işgal etmek isteyen bu oyuncu, Lich King’in Gazabı’ndan önce hesapları 70 level yapmak istiyordu. Eğer 70 levele yetişmezse de, 80 level olacak şekilde hedef belirlemiş kendine. Kendisine nedeni sorulduğunda ise cevap olarak World Of Warcraft’ı çok sevdiği bir hobi olarak gördüğünü belirten bu oyuncu, birçok hobiden daha ekonomik olduğunu belirtti. Bu hesaplar için yıllık toplam 5700 dolar ödüyor ve Lich King’in Gazabı piyasaya çıktığında aynı şekilde 36 kopya daha alacağını belirtmişti. Aldı mı onu bilmiyoruz ama WOW neden rekorlar kitabına girdi aslında daha net anlaşılıyor şimdi.

HENRY CAVİLL VE WORLD OF WARCRAFT

Henry Cavill

Henry Cavill, hem görünüşü ile hem de oyunculuğu ile birçok kişi tarafından sevilen bir oyuncu. DC’nin sinematik evreninde oynadığı Superman rolü dışında birçok filmde de yer alan karizmatik oyuncu, aynı zamanda da büyük bir World Of Warcraft hayranı olduğunu da Comic-Con ve gala röportajlarında belirtmişti. Geçmişte de çok World Of Warcraft oynadığını belirten Cavill, Superman için rol çağrısını da az daha World Of Warcraft oynarken kaçırmak üzere olduğunu belirtti. İyi ki de kaçırmamış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Kulakların Pasını Silen 10 Aşırı Kaliteli Oyun Şarkısı #4

CALL OF DUTY OYNANIŞ SÜRESİ

Call Of Duty

Call Of Duty, video oyunları tarihinin en çok sevilen serilerinden birisi. Son yıllarda sevenlerini hayal kırıklığına uğratsa da bu seriye duyulan sempati henüz tükenmedi. Geçtiğimiz sene çıkan Black Ops 4 ile hayranlarını mutlu eden bu seri hakkında ise ilginç bir gerçek var. Bu gerçeğin yanında bonus olarak bazı ilginç bilgileri de sizlerle paylaşmak istedik. Call Of Duty serisini 100 milyon kişi oynamış. Bu demek oluyor ki sırf Call Of Duty oynayanlar birçok ülkeden daha kalabalık nüfusa sahip. Peki oyunda sıkılan kurşun sayısı? Tam 32.3 Quadrilyon! Call Of Duty Modern Warfare 2 oyunundan beri de 32 milyar bakım paketi çağrılmış! Bu paketlerle 15 bin tane Giza Piramidi veya 100 Çin Seddi yapmak mümkün. 5 milyar arabanın yok edildiği de raporlarda belirtildi. Şu anda dünya üzerinde ise 1 milyar civarı kayıtlı araba var. Ve asıl gerçek ise, oyunun toplam oynanış süresi toplandığında ise 25 milyar saat yapıyor! Bu süreyi yıla çevirdiğinizde ise tam 2.85 milyon yıl yapıyor! İnsanlığın varoluşundan daha uzun bir süre! Video oyunlarının gücünden bahsederken işte size bir örnek daha sunmuş olduk.

TETRİS’İN FAYDALARI

Tetris

Tetris, video oyunları tarihinin en çok satan oyunu. Günümüzde de remastered bir şekilde PS4 üzerinden de oynanabilen ve çağımızın imkanları ile oldukça güzel bir şekle bürünen bu oyun ise aslında oldukça faydaları olan bir oyun. Plymouth ve Queensland Üniversiteleri bünyesinde yapılan araştırmalar sonucunda Tetris’in fark edilir bir şekilde porno,yemek ve uyuşturucu bağımlılığı gibi bağımlılıkların tedavisinde olumlu etki yarattığı ortaya çıktı. Uzman psikologlar tarafından da bu etkinin onaylandığı belirtildi. 1 hafta süren bu gözlemler sonucunda ortalama bağımlılık yüzdelerinin %15 oranında gerilediği yani çok büyük bir fark yaratılmasa da kısmi bir şekilde bu bağımlılıkların bastırıldığı ortaya çıktı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Yapımcının Kafasını Yaşamak İstemeyeceğiniz 7 Oyun!

SUPER MARİO 64 VE BEYİN SAĞLIĞI

Super Mario 64

Video oyunlarının zararları üzerine birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmaların bazıları çok ön yargılı olsa da bazıları da oyun oynamanın abartılması sonunda oluşabilecek problemler konusunda bizleri bilgilendirmiş oldu. Ama zararlar üzerine değil de yararlar üzerine de çalışmalar mevcut. Berlin’de bu çalışmalardan biri de oyun oynamanın beyin üzerindeki etkilerini inceleyen bir araştırma. Daha önce hiç video oyunu oynamamış bir gruba Super Mario 64 oynatıldı ve sonuçlar gözlemlendi. Sonuçlar ise beklendiği gibiydi ama beklenenden daha olumlu bir geri dönüş verdi. Beynin stratejik düşünme, el organizasyonu ve hafızadan sorumlu bölümlerini güçlendirdiği ortaya çıktı. MRI teknolojisi kullanarak sağ hippokampüsten gelen sinyaller incelenerek yapılan bu araştırma, böylece video oyunlarının faydasını bir kez daha bilimsel olarak kanıtlamış oldu.

KONAMI’NİN KORSAN OYUNLARLA MÜCADELESİ

Teenage Mutant Ninja Turtles III

Korsan oyunlarla mücadele, oyun endüstrisinin en büyük sorunu. Cracklenmelere karşı oyunları korumak adına firmalar milyon dolarlar harcamak zorunda kalabiliyor. Durum buyken, bazı firmalar da bu kadar para harcamaya gerek kalmadan korsan oyunlarla mücadele konusunda bazı etkili yollara da başvurabiliyor. Örnek olarak, Teenage Mutant Ninja Turtles 3 : The Manhattan Project adlı oyunda ise bir orjinallik kontrolü yapılıyor. Oyunun lisanslı olmadığı bu kontrolde anlaşılırsa, oyuncu yavaş yavaş hasar alıyor. Aldıkları hasarı 2 katına çıkaran oyun, aynı zamanda Shredder’ı da ölümsüz yapıyor. Korsan aldığınıza sizi pişman eden bu oyun ise psikolojik bir yöntem ile korsan oyunlara karşı mücadele etmeyi tercih etmiş.

MINECRAFT EVRENİNİN BÜYÜKLÜĞÜ

Minecraft

Minecraft oynayanlar bilir, Overworld denilen boyut sizin oyunda ilk başladığınız yerdir. Farklı bir boyut değil de Dünya’nın oyundaki yansıması olarak görülen bu bölge ise boyutuyla şaşırtıyor. Overworld’ün kapasitesini anlamak için bir matematik yapan oyunun hayranları ise bu boyutun ebatlarını dünyadan 8 kat daha fazla olarak hesapladı. Aynı zamanda bu ölçü, Neptün’ün yüzey alanına da eşit. Overworld içerisine toplam 921.6 quadrilyon blok sığabiliyor.

Siz Video Oyunları İle İlgili 8 İlginç Gerçek listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken başka ilginç gerçekler de var mı? Fikirlerinizi ve başka ilginç gerçekleri de yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CS:GO 1 Şubat 2019 Güncellemesi

Oyunseverler 4 Gün Boyunca GİST’te Oyuna Ve Eğlenceye Doydular!