in

Video Oyunlarındaki En İyi 9 Kadın Karakter

Faith Connors

Video oyunları çoğu zaman aklımızda karakterleriyle yer edinir. Oyunlardaki akıllara kazınan bu karakterler her zaman erkek olmayabiliyor. Bu karakterlerden bazıları da kadın olabiliyor. İyi veya kötü, hikayede çok iyi yazılan kadın karakterler de mevcut. Ara ara video oyunlarında kadınların da önünü açıp değişiklik yapmak da iyi bir tercih olabilir. Sizler için bu karakterlerden 9 tanesini seçtiğimiz listemizi gelin hep beraber inceleyelim:

SONYA BLADE (MORTAL KOMBAT)

Sonya Blade

Mortal Kombat serisinin ilk kadın karakteri, serinin de en ikonik karakterlerinden birisi. MK1’den beri seride yer alan Sonya, o meşhur zehirli öpücüğü ve enerji yüzüğü atağı ile akıllarda yer etti. Bacaklarını kullanarak yaptığı ataklarının yanı sıra tekmeli kombolarının da güçlü olmasıyla serinin en cazip karakterlerinden birisi. Mortal Kombat X’de de hikaye modunda bizi biraz sinir eden Sonya, buna rağmen MK severlerin gönlündeki yerini korumayı başardı. Jade ve Kitana gibi dövüş sanatlarında uzman olan ve Shao Kahn gibi evrenin en güçlü liderlerinden birisinden eğitim almış iki prenses ile aynı anda dövüşerek onları yenmeyi başaran Sonya, yıldırım tanrısı Raiden’a karşı da iyi dövüşmeyi başarıyor. MKX de ise aynı anda Quan Chi ve Scorpion ile dövüşmeyi başaran Sonya, Raiden gelene kadar ikisini de meşgul tutmayı başardı. MK9’daki outfiti ile de bizleri oldukça şaşırtan Netherrealm Studios, neyseki karakter üzerinde sonradan yaptığı değişim ile Sonya’nın aşırı kadınsı gözükmesinin önüne geçmiş oldu.

FAITH CONNORS (MIRROR’S EDGE)

Faith Connors

Kadın karakterlerin aşırı kadınlaştırılması çoğu zaman karşılaştığımız bir sorun. Ama Faith için bu durum geçerli değil. Daha çok atletikliği ile öne çıkan Faith, eski bir hırsız. Yeni hayatında ise bir koşucu olan Faith, ütopik bir gelecekte sokaklarda ve binaların tepesinde sürekli koşuyor. Amacı ise kanı bozuk bir hükümeti devirmek. Silah kullanmadan sadece beden gücüyle mücadele eden Faith, oyun dünyasının en iyi kadın karakterlerinden biri olmayı başarıyor.

AMANDA RIPLEY (ALIEN ISOLATION)

Amanda Ripley

Alien filmlerini seviyorsanız Amanda’yı tanıyorsunuz. Kendisi “Aliens” filminde bize tanıtılmıştı aslında. Ama karakter, asıl süksesini “Alien Isolation” oyununda yaptı. Oyun gerçekten bir kabus ve oyunda hayatta kalmak cidden de zor. Yüzüne doğru atlayan o parazitlere ve Alien’ın kendisine rağmen hayatta kalmayı başaran Amanda, üstüne üstlük Sivastopol istasyonunu da yok etmeyi başardı ve aynı zamanda istasyondaki Alien yuvasını da yok etti. Zoru başaran Amanda, listemize de girmeye hak kazanıyor.

SAM (UNTIL DAWN)

Sam

Until Dawn güzel bir oyundu. 13.Cuma’nın hafiften bir yan sanayisi olan bir senaryoya sahip olsa da senaryonun oyuna aktarılışı büyük bir başarıydı. Hareket etmeme segmentleri ise kullandıkları oyun motorunun en büyük başarılarından birisi. Oyunu övdük biraz ama karakterler de aslında güzel yazılmıştı. Yani karakterler klişe olsa da aslında karaktere karşı ne hissetmeniz gerektiğinin farkındasınız. Karakteri yaşayabiliyor olmanız da aslında oyunun ayrı bir başarısı.

Oyundaki karakterlerin arasında ana karakter olan Sam, çok ayrı bir yere sahip. Mike ve Matt ile beraber oyunda en sevilen karakterlerden birisi olan Sam, aynı zamanda oyunun sonunda çok önemli bir yere de sahip. Sam olayları batırırsa herkes batıyor. Sam başarırsa herkes başarıyor. Final tamamen Sam’in elinde aslında. En iyi sonu düşünürsek, Sam aslında kan donduran Makkapitew ile göz göze gelip soğukkanlılığını bozmadan hayatta kalmayı başarıyor. Arkadaşlarını da kurtarmayı başaran Sam, kötü sonda da kendini feda ederek arkadaşlarına zaman kazandırıyor. Oyunun en sempatik karakterlerinden biri olan Sam, aynı zamanda genel anlamda çok da iyi yazılmış bir kadın karakter.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Yeni Bir Tomb Raider Oyunu Geliyor!

CLAIRE REDFIELD (RESIDENT EVIL)

Claire Redfield

Efsane Resident Evil serisinin efsane karakterlerinden birisi. Geçtiğimiz günlerde Resident Evil 2 ile Resident Evil Revelations serisindeki görünüşünden daha iyi bir görünüş kazanan Claire, havalı bir karakter olmasının yanı sıra yakınlarına duyduğu sadakat ile de ayrı bir sempati kazanıyor. Kardeşi için Racoon Şehri’nin altını üstüne getiren Claire, ne olursa olsun Sherry’nin peşini de bırakmadı ve yardımına koştu. Annette Birkin’in kızı Sherry Birkin ile karşılaşan Claire, Sherry enfeksiyon kaptığında ise ona bir tedavi aramaya devam etti ve hayatını kurtardı. Sevdikleri uğruna her türlü riski alan Claire ise, hayatta kalma becerilerinin yanı sıra insani yanı ile de sempati kazanan karakterlerden birisi.

CIRI (THE WITCHER 3)

Ciri

Witcher 3, bizlerde çok derin izler bırakan bir oyun oldu. RPG temasının en başarılı oyunlarından birisi olan Witcher 3, aynı zamanda Ciri gibi güzel ve sempatik bir karakteri de bize tanıtmış oldu. Hem prenses, hem de büyücü olan Ciri aynı zamanda bir Witcher. Trajik olan geçmişinin yanı sıra sahip olduğu muazzam güç ile de baş etmek zorunda olan Ciri, son oyunda Geralt haricinde en çok beğenilen karakter olmayı da başardı. Ciri’nin ana karakter olduğu bir oyun ise istekler arasında. CD Projekt Red’in ise şu anda Cyberpunk 2077 dışında üzerinde çalıştığı bir proje de mevcut. Kim bilebilir ki? Acaba mı?

ELLIE (THE LAST OF US)

Ellie

Sanki bir film değil de bir sinema filminin içindeymişçesine harika bir deneyim yaşadık The Last Of Us oynarken. Ama daha da güzeli, karakterler arasındaki etkileşimdi. Oyunda ağırlıklı olarak Joel olarak oynadık fakat oyunda aslında biz 14 yaşındaki bir kızın gözünden kıyamet sonrası dünyadaki mücadele ve zorlukları izliyorduk. Ellie’nin Joel ile olan ilişkisi bir yana, ilk defa dış dünyayı tecrübe ederken yaşadığı adaptasyon da oyundaki en mükemmel detaylardan birisi. İnsanlığın son umudu olan Ellie, bu sorumluluğu üstlenirken psikopatlardan ve enfeksiyonlulardan kaçarak hayatta kalmaya çalıştı. Oyunun sonundaki drama ise Ellie’nin hayal kırıklığı ile kafa karışıklığının birleşimini bize çok güzel yansıttı. Harika bir karakter gelişimi, harika bir detaylar bütünü. Bravo, Naughty Dog! 

CLEMENTINE (THE WALKING DEAD)

Clementine

Telltale The Walking Dead serisine ilk başladığımızda Clementine daha 8 yaşında ufak bir çocuktu. Zombi kıyametinin arasında kalan bu ufak çocuk, kendisini bir evde tutsak bir şekilde bulan Lee Everett ile beraber hayatta kalmaya başlar. Anne babasını daha ilk günlerde bir daha görmemek üzere kaybeden ve hiç tanımadığı insanlarla bir araya gelip hayatta kalma mücadelesine giren bu çocuk ise 4 ay sonrasında da kendisine daha ilk günden beri sahip çıkan ve koruyup kollayan Lee’yi kaybetti. Bu süreçte tanıştığı Omid ve Christa ile yola devam eden Clementine, 8 ay sonra da Omid’i kendi hatası yüzünden ölümüne şahit olmak zorunda kaldı. Tam 16 ay Christa ile hayatta kalan Clementine, bu seferde Christa ile ayrı düştü ve sonrasında kendisini kurtaran grubun üyelerinin de tek tek gözü önünde ölümüne şahit oldu. 2.sezonun sonunda ise beraber yola devam ettiği karakterleri de kaybeden Clem, bu sefer de önceki grubunda doğumuna şahit olduğu bebeğin elinden alınması ile ayrı bir travma yaşadı. Bu bebeği aramak uğruna bir savaş alanına bodoslama girerek hayatını riske atan Clem, bebeği yeniden bulduktan 4 yıl sonra da çocuklarla dolu bir grupla tanıştı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  SHADOW OF TOMB RAIDER'DAN YENİ OYNANIŞ VİDEOSU GELDİ!

Bu grupla tanıştıktan sonra çocukları kaçırıp bünyesine alan psikopat bir oluşuma karşı grubunu örgütleyen ve çok az sayıda olmalarına rağmen bu oluşumu çökertmeyi başaran Clem, serinin sonunda ise yüreğimizi ağzımıza getirmesine rağmen hak ettiği mutlu sona sahip oldu. Yeri geldiğinde gözlerimizi yaşartan, yeri geldiğinde sevinçten havalara uçmamızı sağlayan efsane bir serinin hiç unutulmayacak bir karakteri olan Clementine, hafızalarımıza kazınmayı başararak video oyunları tarihinin en harika kadın karakterlerinden biri olmayı da başarıyor.

LARA CROFT (TOMB RAIDER)

Lara Croft

90’ların oyuncularının fantezilerini süsleyen bir karakter desek sanırım doğru olur Lara için. Ancak bu Lara’yı tam olarak bu listenin ilk sırasına koymamız adil olmaz çünkü karakter geliştirmesinden ziyade çok düz bir Lara Croft vardı oyunlarda. Bu Lara Croft biraz hayal kırıklığı olan bir Lara Croft.

Ancak ikinci Lara Croft, yani 2013’teki reboot sonrasında gördüğümüz Lara, ise tam görmek istediğimiz bir karakter aktarımı ve dramayı bizlere sunmayı başardı. Genç ve yetenekli ama tecrübesiz bir Lara’nın adada mahsur kalması ile başlıyor her şey. Arkadaşlarına ulaşmaya çalışan ve vahşi hayatta da canlı kalmakla meşgul olan Lara ise kendini bir anda çok daha büyük bir tehditin altında buluyor. Bu tehditi savuşturan Lara ise bu sefer psikopat bir organizasyonun kötülüğünü hiç ummadığı biri üzerinden tadıyor. Ayrı bir drama ile maceraya geri dönen Lara ise 3.oyunda da yine benzer tehditler ile yüzleşiyor ve sonunda bunların da üstesinden geliyor.

Bu oyunun sonunda bile kendisini bekleyen maceraları düşünen Lara, seri boyunca yaptığı inanılmaz kaçışlar ve doğanın en çirkin koşullarında hayatta kalmayı başarması ile oyuncu kitleyi kendine hayran bıraktı.Devasa kayalıklardan atlayan ve rekor hızlarla şelalerden kaymasına rağmen inanılmaz bir şekilde hayatta kalmayı başaran Lara, muazzam büyüklükteki dağlarda yaptığı atlayışlarla beraber yaz-kış demeden maceradan maceraya atlayabilmesi ve hayatta kalabilmesi ile belki de video oyun tarihinin en iyi kadın karakteri olmaya aday.

Siz video oyunlarındaki en iyi kadın karakterler listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken başka kadın karakterler de var mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşın!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VFŞL KM’ye Ne Kadar Hakimsin?

Doğuş Üni Aurora, Akademi Kadrosunu Tekrardan Topluyor!