in

Video Oyunu Tarihinin En Çok Satan 10 Oyunu

Grand Theft Auto V

Video oyunu endüstrisi, oldukça büyük bir endüstridir. Video oyunları oynamak, 20. yüzyılın 2. yarısından itibaren insanların hayatına yerleşmiş durumda. Toplu taşımalarda, evlerimizde neredeyse herkes artık telefonlarda, dizüstü-masaüstü bilgisayarlarında en azından günlerinin 1-2 saatini mutlaka oyun oynayarak harcıyor. Durum böyle olunca da oyun endüstrisinin eli oldukça güçlendi. Doğal olarak da birçok stüdyo, oyunlar geliştirerek güzel paralar kazandı. Çıktıkları dönemlerde büyük sükse yapan ve milyonlarca kopyası satılan oyunlar arasında öyle oyunlar var ki bir çoğunuzu en azından biraz olsa da şaşırtacağını düşünüyorum. Çok beklemeden listeye başlayalım:

NEW SUPER MARIO BROS

New Super Mario Bros

Nintendo’nun orijinal Super Mario Bros oyununun yeniden geliştirilmiş remastered versiyonu olan New Super Mario Bros oyunu, 2006 yılında piyasaya çıktı. Çıktığı zaman tam 31 milyon kopya satan bu oyun, DS tarihinin en çok satan oyunu unvanını da koruyor. Orijinal oyundaki dizayn ve konseptleri, 2000 jenerasyonu için tekrardan tasarlayıp bu remastered versiyonu çıkaran ve DS’nin dokunmatik özelliğini de bu klasik ile birleştiren Nintendo ise güzel bir iş başardı.

POKEMON: RED AND BLUE 

Pokemon Red And Blue

Pokemon, her yerde. Demek istediğim, HER YERDE! Çizgi filmden video oyununa kadar çok geniş bir yelpazede sektörde yer bulan Pokemon serilerinin bir de 32 milyon satış yapan bir oyunu var. Pokemon: Red And Blue olan bu oyun, aslında çok da şaşırtmadı bu listeye girerek çünkü Pokemon serisi hepimizin çocukluğunda izleyerek ya da oynayarak çok zaman harcadığımız bir seriydi.

WII SPORTS RESORT

Wii Sports Resort

WiiMotionPlus özelliğini tanıtan ilk oyun Wii Sports Resort oldu. Wii Sports oyunun güncellenmiş hali olan bu oyun ise 34 milyon kopya sattı. Gerçek hayat ile kaynaşan WiiMotionPlus teknolojisini kullanan bu oyun ise bu sayede oyun endüstrisinde iyi bir başarı yakaladı.

MARIO KART WII 

Mario Kart Wii

Listedeki ikinci Wii oyunu olan Mario Kart, ikonik yarış oyununu konsola taşıdı ve 37 milyon kopyayı satmayı başardı. 2008 yılında çıkan bu oyun, Wii Wheel teknolojisi ile beraber büyük başarı yakaladı ve klasik oyunu daha efektif bir şekilde oynama garantisi verdi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  GTA 6 Hakkındaki Haberler Yalan Çıktı!

SUPER MARIO BROS

Super Mario Bros

Remastered versiyonu listede olur da kendisi olmaz mı? Sadece NES platformuna çıkmış olmasına rağmen 41 milyon kopya satan bu oyun, daha sonra birçok platforma da import edildi. Daha sonraki versiyonları ise bu oyun kadar satış yapamadı. Ancak şu bir gerçek ki Nintendo, klasikleri çok güzel bir şekilde modern oyun standartlarına adapte edebilmeyi başardı ve modern teknolojiyi nostalji ile beraber birbirine katmayı başardı.

PUBG

PUBG

Battle Royale temasının -tartışmaya açık olarak- belki de en iyi oyunu PUBG oldu. PUBG Corporation firmasının yaptığı açıklamaya göre ise oyun 50 milyon civarı bir kopya sattı. Çin üzerinde çok satan bu oyun ise, Çin’in yüksek popülasyonu nedeniyle sektörde çok uzun bir süre yüksek bir konumda kalacağa benziyor. Fortnite bir dönem bu oyunu zorlamış olsa da, Battle Royale temasında en başarılı oyun olarak PUBG tahtını korumayı başardı.

WII SPORTS

Wii Sports

Wii’yi bir aile konsolu olarak pazarlamayı çok iyi bir şekilde başaran Nintendo, bu doğrultuda birçok oyunu da aynı orantıda pazarlamayı başardı. Ancak hiçbiri Wii Sports’u geçemedi. Fiziksel açıdan bir oyun oynayışı katan bu oyun ise 83 milyon kopya satarak Nintendo’nun başka bir mali başarısı olmayı başardı.

GRAND THEFT AUTO V

Grand Theft Auto V

Konu GTA serisine geldiğinde kimse bu serinin mükemmeliğini inkar edemez. Oyun sektöründe bir devrim niteliği taşıyan GTA serisi, her yeni oyun çıkardığında ise bir öncekinin satış rakamlarını geçmeyi başardı. Neden olduğunu da bence söylemeye gerek yok çünkü oyunlar zaten kendisini satıyor, yani çok da ikna olmanıza gerek yok. Ancak bu oyunlar arasında bir oyun var ki oyun sektöründe süper bir patlama yaptı. Grand Theft Auto V, yaklaşık olarak 100 milyon kopya sattı ve Rockstar Games’in en çok satan oyunu olmanın yanı sıra video oyunu tarihinin en çok satan 3. oyunu olmayı da başardı. Harika bir ciro yakalayan Rockstar Games ise GTA 6’yı çıkardığında sanırım GTA 6 bu listeyi güncellememize sebep olacak ve muhtemelen 1. sıraya bile yerleşebilir durumda olacak. Küçük çocukların yanınıza gelip “Abi bu bilgisayar GTA 5 açar mı?” demesi de aslında bu oyunun ne kadar büyük bir başarı yakaladığını gösteriyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En İyi Sanat Tasarımına Sahip 10 Mobil Oyun!

MINECRAFT

Minecraft

Şahsi olarak Minecraft oyununu neredeyse hiç sevmiyorum. Sebeplerim ise kitlesinden dolayı değil, oyun temasını beğenmiyor olmam. Her ne kadar Minecraft’ın bu kadar listede ilerde olmasına şaşırmamış olsam da GTA 5’i bu oyunun önünde görmeyi isterdim, ya da Mario oyunlarını. Oyunun geliştirilmesi hikayesi ise çok tuhaf. Java programlama dili ile yazılan ve betada kalmış olan bir oyun aslında Minecraft. Ama o haliyle oldukça ilgi görmeye başlayınca geliştiriciler olduğu gibi bırakmaya karar verdiler ve günümüze kadar bu haliyle geldi bu oyun. Kendi dünyanızı yaratabiliyor olmanızdan mıdır yoksa grafiklerindeki rastlanmamışlıktan mıdır bilemem ama oyun tam 140 milyon kopya satarak video oyunu tarihinin en büyük 2. mali başarısı oldu. Lego ile iş birliği yapılarak da 2019 yılında filmi çıkarılacak olan bu oyun bir de film sektöründe aynı başarıyı yakalamayı denemek istiyor.

TETRIS

Tetris

Belki de Tetris’in 30 yıl önce çıktığı gerçeği düşünüldüğünde, bu oyunun listede olması haksızlık olabilir. Ama ne denebilir ki? Çok komplike bir oynanışa sahip olmayan bir oyun olmasına rağmen tıpkı sektördeki bir çok oyun gibi sürükleyicilik özelliğini güzelce taşıyabilen bu oyun tam 170 milyon kopya ile listenin ilk sırasında! Adına turnuvalar da düzenlenen bu oyun ise günümüz teknolojisi ile daha da gelişti ve güzelleşti. Birçok remastered versiyonu ise telefonlara, bilgisayarlara hatta konsollara bile çıktı. VR versiyonu bile çıkan Tetris, video oyunu dünyasının en büyük klasiklerinden birisi ama kesinlikle oyun sektörünün en büyük mali başarısı.

Siz en çok satan video oyunları listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da hak ettiği değeri göremeyip satışlarda bu oyunların gerisinde kaldığını düşündüğünüz video oyunları var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Red Dead Redemption 2 Online’da Para Hilesi Bulundu!

Life is Strange 2’nin İkinci Bölümünün Çıkış Tarihi Açıklandı!