in

Yazılıma Başlayanlar İçin 6 Önemli Madde

Yazılım bilmek hem günümüzde aranan hem de gelecek zamanlarda aranacak önemli bir özellik şüphesiz.Günümüzde her yeni kuşağın yazılıma ilgisi artmakta. Yazılıma nasıl başlanır, süreç nasıl ilerler, hangi dille başlamalı gibi sorular çoğu kod yazma isteği olan kişinin aklında tekrar edip duruyor. Bu yazımızda en çok merak edilenlere değinmeye çalışacağız.

Matematik’in Önemi

Bu kısım yazılım dünyasın adım atacak çoğu adayı korkutmakta zira matematiğin yazılım için hayati olduğu dinlendirilmekte. Peki matematik ne kadar gerekiyor? Elbette bir matematik altyapısına sahip olmanız gerekiyor ama bu altyapı tahmin ettiğiniz kadar ileri derece değil. Genellikle matematik bilgisi kompleks kodlar yazılırken kullanılmakta. Örnek vermek gerekirse, iç içe girmiş bir kod dizilimi yazmayı planlıyorsanız ( f(g(x)) gibi) , öncelikli olarak basit matematiğe çok da hakim olmadan halledebilirsiniz fakat işler daha da karmaşıklaşmaya başladığında, algoritma büyüyeceğinden, matematiğe hakim olmak gerekli oluyor. Eğer başlangıçta sayısal bilginizin yeterli olmayacağını düşünüyorsanız, açıkçası çok kompleks işlerle uğraşmadan matematiğin yokluğunda da yazılım yapabilirsiniz.

İNGİLİZCE

İngilizce dünyanın belki de en önemli gereksinimi hale geldi. Programlama dilinin kurucusu ile aynı dili paylaşmıyorsanız, onun ürettiği kodlardan mahrum kalırsınız. Günümüzde birçok medya platformunda içeriklere Türkçe çeviriler eşliğinde ulaşabilsek de işler üretime geçtiğinde tamamen farklılaşıyor. Üretim kısmında ingilizce olmadan kaynak aramak tek ayakla koşmaya benzer dolayısıyla, ingilizce tamamen bir zorunluluk haline geliyor. Bunun programlamadaki veya yazılımdaki önemine değinecek olursak, programlama dillerini bilgisayar anlamaz. Bilgisayar sadece ‘binary‘ dediğimiz 0 ya da 1‘lerden anlar veya bunun daha gelişmiş hali olan ‘hexdecimal’ kısaca ‘hex‘ dediğimiz 16′lık sayı sisteminden oluşturulan karakterleri anlamlandırmak amacıyla kullanır. Programlama yaparken hata yaptığınız durumlarda ise hatanın hangi satırda yapıldığı bilgisinin yanında hatanın nedeni ingilizce olarak verilir. Sonuç olarak ileri derecede olmasa bile en azında orta seviye ingilizce bilgisine sahip olmak gerekiyor.

Programlama Dilleri

Herhalde yazılıma başlayanların en çok araştırdığı, üzerine tavsiye aldığı konu budur. Genel olarak başlayanlar bir programlama dilinin yeterli olacağını düşünürler. Yapılan en büyük hata da budur. Bir programlama dili bir proje içindeki tek çözüm değildir. Tabi proje hesap makinesi değilse :). Şu an yazılım dünyasında Javascript, Pyhton, C#, C++... gibi bir çok dil bulunmakta. Tabi ki bu dillerin kullanım alanları başlı başına farklı fakat günümüzde asıl amaçları dışındaki bir çok işi de halledebiliyorlar.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gelmiş Geçmiş En Pahalı 6 Oyun Paketi

Sürekli oynanan, çok ünlü olan oyunlarda da farklı programlama dilleri kullanılarak zenginleştirmeler yapılıyor. Unity, Unreal Engine, Ren’py ve  Pygame oyun motorlarının çoğu farklı diller kullanmaktalar. Bu oyun motorları ile istediğiniz her şeyi yazabilirsiniz fakat bu kadar dil çeşitliliğinin olmasının avantajıyla yazılımcılar en kolay yazabilecekleri dili seçebiliyor.

Yazılıma Başlangıç

Programlama dilleri ile ilgili bilgi edindikten sonra hangi dille başlamalıyız sorusu gündeme gelir elbette. Bu tamamen size kalmış ama internette ya da diğer mecralarda hep Python yada JavaScript gibi betik script dilleri önerirler. Sebebi ise bu dillerin basit ve anlaşılır olmasından farklı değil. Bazı görüşlere göre ise “Dil tam anlaşılmadan verimli kullanılamaz.” altyapısıyla “C” veya “C++” gibi oldukça geniş ve ağır dillerle başlanılmasının ilerde farklı dilleri kullanırken kolaylık sağlayacağı düşüncesi hakim. Eee ne de olsa su testisi su yolunda kırılır. Ağır olan bu dilleri orta seviyede yazmanız demek diğer hiçbir dilde zorlanmamanız demek.

Profesyonel Yazılımcıların Kullandığı Programlar

 Bu soru yazdığınız dile göre değişiyor. Bu kısmı üç farklı madde ile açıklamak gerekiyor.

A. IDE (Integrated Development Environment – Tümleşik Geliştirme Ortamı)

Bu araç bizim programlama dilini yazdığımız programdır. Belli başlıca özellikleri yazdığınız kodu tamamlama , kodun belli başlı yerlerini otomatik yazma ve koddaki değişken ya da fonksiyonların rengini değiştirme gibi temel özellikleri bulunur. Her IDE kendine özgü özellikler barındırdığı için keşfetmek bu konuda en güzel yoldur.

   B. Compailer (Derleyici)

 Bu araç Visual Studio gibi tümleşik IDE’lerde hazır olarak gelmekle birlikte bazı IDE’lerden bağımsız olarak kurulması gerekmektedir. Derleyicinin ne olduğuna zaten değinmiştik ama burada biraz daha konunun derinine girmemiz gerekiyor..

 Derleyiciler için birer dönüştürücüdür demek pek yanlış olmaz. Derleyicinin amacı yazılan programlama dilini platformun anlayabileceği bir dile çevirmektir. IDE’yi ya da not defterini kullanarak yazılan kod derleyiciye verilir ve derleyici sonuç olarak karşılığında ‘hex’ uzantılı veya türevi bir dosya verir. Bu dosyanın içinde 16’lık sayı sisteminde kullanılan değerler bulunur. Bilgisayarların 0 ve 1’leri kullanarak işlemleri gerçekleştirdiğini biliyoruz. Derleyicinin 16’lık sayı dönüşümünden gelen değerleri binary sayı sistemine çevirirsek 0 ve 1’lerden oluşan bir veriye sahip oluyoruz.Bu veri aslında bilgisayarlar için anlaşılır bir dildir. Bilgisayarlar bu işlemleri mikro saniye kadar kısa bir sürede yapabildikleri için bizim haberimiz bile olmuyor . Tabi ki de her programlama diline göre,  derleyicisi ve sonuç dosya değişiyor ama temel olarak bu prensipte çalışıyor.

C. Diğer geliştirme araçları(Framework – Library)

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Tarayıcı Tabanlı 10 Efsane Oyun

Normalde IDE ve derleyici bile kendi başına yeterli iken günümüzde sadece IDE ve             derleyici kullanmak çok büyük bir eziyet çünkü günümüzde neredeyse hiçbir şey sıfırdan     yapılmamış, her yazılım illa ki başkalarının yazdığı kodun değiştirilmiş yada eklenmiş           halidir. İşte bu sebepten dolayı diğer geliştirme araçları  oluştu. Bu bölümdeki araçlara       Framework ya da Library (kütüphane) diyoruz. Buradaki amaç ise kodu sıfırdan inşa           etmek yerine daha önce hazırlanmış olan kodlar ile zaman kazanmak.

Özgüven ve Özveri

Aslında onca bilginin kullanılması için en temel unsur kişinin kendine güvenmesi ve zorlu bir sürece hazırlıklı olmasıdır. Onlarca hata, kodlama dünyasına girecek olan adayları bekliyor. Hata ile ne yapacakları ise tamamen onlara kalmış. Kimisi ders çıkarıp devam edecek, kimisi ise dayanamayıp pes edecek.” Ders çıkarıp devam eden ve araştırmalarla kendini geliştiren kişi, uçsuz bucaksız yazılım dünyasına hoş geldin.”

 

Geleceğin teknolojisinin yeteneklerinin kullanılabilmesi olanak sağlayacak kodlama ile ilgili bilgileri madde madde sizlere aktarmaya çalıştık. Soru ve önerileriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yazı: Mehmet Nuraydın & Erkan Karacar

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Başarılı 15 Indie Oyun

Outward İncelemesi