in ,

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Yeni Başlayanlar İçin Bannerlord Taktikleri

Mount and Blade: 2 Bannerlord rehberi

Yıllar süren hasretin ardından gelen Mount and Blade: 2 Bannerlord’u hemen hemen hepimiz çıktığı günden beri kör olana kadar oynuyoruz. Hazır şöyle oyunu 40-45 saat oynamış, haritada atımın toynağının dokunmadığı yer kalmamışken erkenden öğrenmenin avantaj sağlayabileceği birbirinden önemli Bannerlord taktiklerinden ve ipuçlarından bahsetmek istiyorum. Zira oyun öğreticilik konusunda pek yeterli değil, birçok şeyi kendiniz çözmeniz gerekiyor. Neyse, hadi daha fazla beklemeden Bannerlord rehberine geçelim!

1- Ansiklopedi

Oyunda bulabileceğiniz en değerli bilgileri bulunduran bir ansiklopedi var. Aradığınız kahraman en son nerede görüldü, hangi kahramanların nasıl kişilikleri var, taraflar ve tutumları nasıl gibi birçok sorunuza yanıt bulabileceğiniz yer oyunun içinde bulunan ansiklopedi. “N” tuşuna basarak açabiliyoruz ansiklopediyi.

2- Ana Görev ve Klan Seviyesi

Oyun silik bir “On kişiyle konuş, neler olduğunu öğren.” göreviyle açılıyor fakat oyunun size söylemediği şey kendi krallığınızı kurmak istiyorsanız bu iki görevi yapmak zorunda olduğunuz. Görev detayları ve hikaye ile ilgili spoiler vermemek adına durumu detaylandırmıyorum fakat eğer oyun içinde kendi krallığınızı kurmak istiyorsanız ilk iki ana hikaye görevini yapmak zorundasınız.

Klan seviyesi de oyundaki çoğu aksiyona girebilmeniz açısından kilit önem taşıyor. Krallıkların emrine girmek, bir imparatorluğun parçası olarak toprak yönetmek istiyorsanız klan seviyenizi yükseltmeniz gerekiyor. Bunun için de çapulcuları kovalayabilir, köyler yağmayalabilir, arena turnuvaları kazanabilir veyahut kaleler kuşatabilirsiniz.

3- Esirleri Sakın Otomatik Satmayın!

Satılacak esirleri elle seçtiğinizde oyun size ekstra serserilik puanları veriyor ve gerçekten epey fazla veriyor. Serserilik yeteneklerini erken açmak istiyorsanız hemen hemen en iyi kaynağınız esirleri elle satmak.

Esirlerin bir diğer avantajlı takası ise onları müttefik şehirlere bağışlamak. Esirlerinizi kraliyetinizdeki şehirlere bağışlamanız durumunda diğer yöntemlerden çok daha fazla influence puanı kazanıyorsunuz. Bu puanları daha sonra ele geçirilen kalelerin sahibi olmak, kraliyet içinde istediğiniz kanunları geçirmek gibi yerlerde kullanabilirsiniz.

4- Üşengeçler İçin F6

Bazen savaşlarda orduyu yönetmek sıkıcı olabiliyor veyahut direkt bu işi üstlenmeye üşeniyor olabilirsiniz. Savaş içinde F6’ya basarak ordularınızın kendi başlarının çaresine bakmasını sağlayabiliyorsunuz.

5- Yeniyseniz Çift Elli Silah Kullanmayın!

Warband’den tecrübeniz varsa, Bannerlord’a da hatrı sayılır saatler verdiyseniz savaş sistemini aşağı yukarı kavramışsınızdır FAKAT eğer Bannerlord’a yeniyseniz kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik çift elli siahlardan uzak durmak olacaktır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mount And Blade II: Bannerlord'dan Yeni Ekran Görüntüleri Geldi!

Oyundaki düşmanlar Warband’in aksine çok daha tehlikeli ve görmediğiniz bir yerden gelen mızrak kafanızı karpuz gibi dağıtabiliyor. O yüzden eğer yeniyseniz geniş kuvvetli bir kalkan ile tek elli kılıç kullanmak çoğu savaşta canınızı kurtaracaktır. Savaş sistemini iyice anladıktan sonra ise çift ellilere geçebilirsiniz ama yine de savaş sistemini anlamak kafaya giren mızrağı durdurmuyor.

Aşağıda çift elli kılıç kullanırken çekilmiş fotoğrafımı görebilirsiniz:

6- Partinize Para Harcamaktan Çekinmeyin

 

Partiniz gerçekten harcadığınız paraya değiyor. Oyunun başından beri asla kaybetmediğim yoldaşlarımla geziyorum ve artık çoğu “elit asker” sınıfına geldi ve kazandıkları her tecrübe puanını seviye atlamaları için harcıyorum. Bir noktadan sonra askerler o kadar güçlü oluyor ki 1’e 3, 1’e 4 oranlı savaşlar kazanabiliyorsunuz. Partinize, yoldaşlarınıza ve kendinize para harcamaktan çekinmeyin.

Askerleri seviye atlatmanın bir diğer çok önemli bonusu ise çapulculara karşı. Askerleriniz 3. seviye ve üzeri olduktan sonra çapulculara asla ölmüyor. Çapulcuların attıkları taşlar ezici hasar sınıfına girdiği için askerleriniz yaralansa da asla ölmüyorlar.

 

7- Erkenden Para Kazanmanın En İyi Yolu

Tek kelimelik cevap: Kervanlar.

Uzun açıklamaya hemen geçelim, eğer savaşta değilseniz kervanlar aşağı yukarı şu şekilde çalışıyor:

15000 dinar verip aldığınız kervan önce haritada gezmeye başlayıp ürün alıp satarak kendine yaklaşık 10000 dinarlık bir bütçe ayarlamaya çalışıyor.

Bu süreç yaklaşık bir hafta sürüyor ve kervanımız 10000 dinarına ulaşıyor fakat süreç içinde sürekli zarar ediyoruz o yüzden kervan oluştururken sadece oluşturma masraflarını değil bir hafta içinde harcayacağınız 2000-3000 dinarı da göz önünde bulundurmanız gerek

İlk haftanın zararları kapandıktan sonra kervan ufak karlar elde etmeye başlıyor 10 dinardan 250 dinara kadar kar ediyorsunuz. Dönem dönem yine zararlar olabiliyor.

Ticaret yetenek ve kabiliyetlerinize bağlı olarak 3. haftadan sonra ise işler açılıyor kervanınız en azından günde 1000 dinar kar etmeye başlıyor ve burası aslında ticari olarak oyunun bittiği nokta. 2-3 hafta görev yapıp, çapulcu kovalayıp bir kervan daha alıyorsunuz. Sonra bir tane daha ve bir tane daha…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mount & Blade II: Bannerlord'un Çıkış Tarihi ve Fiyatı Duyuruldu!

5-6 kervan aralığına vardığınızda cebinizde en azından 200.000 dinar olacağı garantileniyor oyunun geri kalanı için. Bu noktadan sonra ise şehirlerin içindeki dükkanları satıl almaya başlıyorsunuz ama burada üretimlere dikkat etmek gerek. İçinde hiç demir madeni olmayan bir şehre demirci açarsanız zarar edersiniz pek tabii, bunun gibi üretim örneklerine dikkat ederek şehre uygun işletmelerle ekstra dinar kazanmak epey kolay.

Maksimum sayıda da dükkana ulaştığınızda dokunulmaz oluyorsunuz. Son seviye zırhlar, kılıçlar, atlar, at zırhları, askerler, yoldaşlar, ne isterseniz bu noktadan sonra sizin.

8- Kale ve Yerleşim Yerlerinize Para Harcayın

Kale ve yerleşim yerlerine yaptığınız yatırımlar hem bölgenin korunurluğuna faydada bulunuyor, hem aldığınız vergilere. Kaleler ve yerleşim yerleri koyduğunuz paradan günde 500 dinar çekerek devam eden projelerini 2 kat hızlı yapıyor ve çekilen her 500 dinar için yöneticilik yeteneğiniz gelişiyor. Hiçbir şey yapmadan 90-100 level yöneticilik istiyorsanız kalenize para yatırmak sizin için en iyi kısayol olacaktır.

9- Al-Sat Yapmak Karlı Bir İştir

Yerleşim yerlerinin ticaret bölümüne girdiğinizde piyasadan ucuza satılan ürünler yeşil renk ile kodlandırılıyor. Bu ürünleri toplayıp daha sonra uzak bir yerde 2-3 katına satabiliyorsunuz. Örnek vermem gerekirse oyunun başladığı noktadaki Poros şehri ve köylerinde yün ve benzeri hayvancılık ürünleri ucuz. Bu ürünleri toplayıp güney çöllerinde satıp, geri gelirken Poros’ta bulunmayan tuz ve demir gibi ürünleri alıp tekrar Poros’a satarak sürekli bir kazanç zinciri oluşturabilirsiniz. Karınızı yükseltmek için ara ara mekan ve ürün değiştirmenizi öneririm.

Karakteriniz Aserai soyundansa ticaret bonusundan faydalanarak bu karı daha da katlayabiliyorsunuz. Ayrıca karakterinizin ticaret yeteneği ilk kabiliyeti almanıza izin veriyorsa alışveriş ürünlerinde %5 indirim alabiliyorsunuz. Kulağa az gibi gelse de bu bonus gerçekten karınıza kar katıyor.

Evet, bu Mount & Blade: II Bannerlord rehberi sayesinde artık oyundaki ilk acemiliğinizi üzerinizden atıp savaş meydanlarında kendinizi göstermeye başlayabilirsiniz. Sizin de kullandığınız farklı Bannerlord taktikleri veya ipuçları varsa bizimle yorumlarda paylaşın. Kale kuşatmalarında bol şans!

6 Yorum

Bir Cevap Yaz
 1. Oyunu oynayan arkadaşlara bir sorum olacak. Benim kendi ülkem var ancak kendi aldığım şehre ya da kaleye teklif sunamıyorum hep derebeylerim alıyor. Aynı sorunu yaşayan var mı? Nasıl yapılıyor?

  • Halil selam,

   Teklifleri kendin sunamıyorsun ama alınan yerleşim yerlerinden sonra çıkan oylamalarda kimse seni desteklemese dahi yönetici olarak yerleşim yerini kendine verebiliyorsun. Infulence kasmanı öneririm bu noktada, sürekli kendi etkini arttıracak yasaları geçirerek etkini arttırabilir, o etkiyle de krallığındaki lordlarla aranı iyileştirebilirsin. O noktadan sonra seni daha fazla aday göstermeye başlıyorlar.

 2. Merhabalar, ben ana göreve çok takmadan gittim derebeyi oldum. Şimdi ana görevi bitirdim. Şu an bir krallığı destekliyorum. Görevlerde bir krallığı destekle veya kendi krallığını kur diyor. İlk desteklesek sonra kendi krallığımızı kurabilir miyiz? Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Test ettiğim bir senaryo değil bu o yüzden net bir şey söyleyemeyeceğim ama sahip olduğun şehirlerin kültürüne göre tekrar Istiana ya da Arzagos ile konuşmayı deneyebilirsin. Sonuçları da yazarsan sevinirim, yazıya eklemek isterim bu bilgiyi.

 3. Yanlış bir bilgi var en kolay para kasma yöntemi başta kervan alana kadar turnuvalarda bahis oynayıp kazanmaktır. Ben bu şekilde hem kaliteli zırhlara silahlara sahip oldum hem de hızlıca kastım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karantina Biter, Bu Oyunlar Bitmez! #2

Saints Row: The Third Remastered Duyuruldu!