in

Yıllara Kafa Tutan 10 Oyun!

Hay lanet olsun, yine başlıyoruz…

League Of Legends

Klasiklerin yeri, biz oyuncularda çok farklıdır. O çok sevdiğimiz oyun serilerinin unutulmaz yapıtaşları olan bu oyunlar, bazen de yıllara meydan okurlar ve inatla piyasada kendilerini canlı tutarlar. Biz oyun severleri bir türlü bırakmayan ve yıllar geçse de oynamaya devam ettiğimiz, hatta yüksek ihtimalle oynamaya da devam edeceğimiz oyunların 10 tanesini sizler için sıraladık. Duygu seli başlasın mı? Başladı bile:

10-) TEAM FORTRESS 2

Team Fortress 2

Bu oyunu ücretsiz yapmak gibi çok cömert bir hamle uygulayan Valve, üstüne de yıllar boyu oyuna güncelleme getirmeyi de sürdürerek kendisine yapılan eleştirileri biraz olsun savuşturmayı başardı. Kendilerine oyun geliştirme ve oyunlarına destek verme konusunda çok tepkiler gelse de Team Fortress 2 oyununa bunlar pek yansımadı. 10 yıldan fazladır piyasada olan Team Fortress 2, sahip olduğu atmosfer ve oynanışla şahsımca Fortnite gibilerine taş çıkartacak cinsten. Aksiyon-FPS oyunları arasında bu oyun farklı bir yere sahip ve Valve’ın desteklemeyi vazgeçmemesini ya da en azından 3. oyunu çıkarmasını dilediğimiz bir oyun aslında Team Fortress 2. Ücretsiz olması da yine büyük bir artı. Valve’dan böylesine bir cömertlik beklemezdik açıkçası, ne diyelim.

9-) PORTAL 2 

Portal 2

Bu oyunun sahip olduğu grafikleri düşünürsek eski bir oyun olduğu düşüncesi akla gelmiyor bile. Source oyun motorundaki başarısıyla sektörde büyük etki yaratan Valve, bu oyun motorunun kapasitelerini biraz daha zorladı ve Portal 2 ile Portal serisini devam ettirdi. Hikayenin daha da derinleşmesi ve kısa süreli bir bulmaca oyunundan ziyade daha fazla detayın oyuna dahil olması biz oyun severleri sevindirdi. İlk oyunda yaptıklarından sonra GLADOS’u bir patates içinde hapsolmuş halde görmek de ne yalan söyleyeyim “Tatmin edici değildi.” diyemediğim bir olay. Bulmacaların daha da detaylandırılması ve topluluğun da çalışmalarıyla bu oyun günümüzde de canlı kalmayı başardı. Arkadaşla oynadığınızda daha da zevkli olan bu oyun, farklı mekaniklerin tanıtılmasıyla da sempati kazandı ve ilk oyundan ileriye doğru atılan çok büyük bir adım olarak oyun tarihine adını yazdırdı. 2009’dan sonraki oyunları almamaya kararlıydık ama bu oyun da bizim bu kuralımızı kırmamıza sebep oldu.

😎 HALF LIFE

Half Life

Bazı yazılarımızda bir Half Life vurgusu olduğunu fark etmişsinizdir muhtemelen. Bunun sebebi de, bu oyunun ciddi anlamda FPS oyunları arasında büyük bir örnek teşkil etmesi ve bazı başarılı FPS oyunlarını da olumlu yönde etkilemiş olması. Half Life’ın hem hikaye tarafını, hem de multiplayer oynanışını oldukça başarılı buluyorum. Şu an bile Steam üzerinde biz bu yazıyı hazırlarken 655 kişi oynamakta. Steam üzerinde oynamayanları ve ara ara internet kafelerde ya da lokal bağlantılarla oynayanları katarsak oyunun hali hazırda sadık bir oyuncu kitlesi bulunuyor. Valve’ın sektörde patlamayı yaptığı oyun olan Half Life, oyun sektöründe uzun soluklu bir etkinin de başlangıcını yapmış oldu.

7-) MINECRAFT

Minecraft

Minecraft çok tartışıldı ve tartışılıyor da. Kitlesi yüzünden eleştiren de var, oynanışa kaptırıp durmayanlar da var. Ne dersek diyelim, görüşünüz nedir bilemeyiz, şöyle bir gerçek var ki Minecraft sektörde yine adından sıkça bahsettirdi. Reklamın iyisi kötüsü olmuyor cidden. Oldukça popüler yayıncılardan kendi halinde oyun oynayan oyunculara kadar çok geniş bir kitleye yayılan Minecraft’ın oldukça ilginç bir oynanışı da var aslında. Sektör içerisinde çıkış yaptığı dönemde adından oldukça söz ettiren bir oyun olmasının sebebi de aslında sunduğu oynanışın büyük ölçüde kendilerine has ve denk gelinmemiş olmasıydı. Kendi dünyanızı istediğiniz şekilde inşa edebildiğiniz bir oyun olmasının yanı sıra serverlardaki çeşitlilik fazlalığı da oyunun devamlı olarak oyuncu çekmesine ve kitlesine farklı seçenekler sunmasına imkan veriyor. Bu da, 10 yıldır devamlı oynanmasındaki en büyük faktör tabii ki.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL: 8.11 Yama Notları

6-) GARRY’S MOD

Garry’s Mod

Steam indirimlerinde size bu oyunu önermiştik ve önerimizi dinleyip aldıysanız da size teşekkür edelim. Bu oyun, fiyat performans açısından sizi en çok tatmin edecek oyunlardan birisi. Half Life 2 assetleri ile başlayan oyun, daha sonrasında topluluğun oluşturduğu assetler ve çalışmalar ile daha geniş bir hazneye sahip oluyor ve yapabilecekleriniz de artıyor. Aklınıza gelebilecek her türlü senaryoyu bir şekilde hayata geçirebildiğiniz bir oyun olmasından dolayı da 13 yıl geçmesine rağmen Garry’s Mod oyuncu kitlesini bir şekilde korumayı başardı.

5-) GTA: SANANDREAS

GTA Sanandreas

“Oh shit. Here we go again.” herşey bu sözlerle başladı. Açık dünya oyunları arasında adeta V.I.P koltuklarda yerini ayırtıp sektörü izleyen GTA oyunlarının belki de en çok bilineni olan GTA Sanandreas’ın yakaladığı başarı da Rockstar Stüdyoları için çok büyük bir yol gösterici oldu. Vice City her ne kadar başarılı bir oyun olsa da yapılabileceklerin kısıtlı olması nedeniyle oyunda bişeyler hep eksik duruyordu. Sanandreas çıktığında ise kıyafet almak, yemek yiyebilmek ve değerlere göre CJ’in vücudunda değişikliklerin oluşması, spor yapabilmek, uçak uçurabilmek gibi ya üzerine eklemeler yapılan ya da yeni eklenen oyun mekanikleri çok beğenilmişti. Çete savaşları ile bölgelere hükmetmek ve çetenizin adından iyice bahsettirmek de o dönem bizleri adeta gangsterlara çevirip bir gangster ordusu yaratmaya yetebilecek düzeydeydi. Bir neslin başından kalkmadığı ve oyundaki latin bir manyaktan görev almaya korktuğu Sanandreas, bizde çok güzel anılar bıraktı. Bu anılar sağolsun, oyun şu an bile oyuncu kitlesini kaybetmedi ve yapılan capsler sayesinde oyunun canlı kalma süresine kafadan bir 5-6 yıl daha eklemek de isabetli bir hesap olur heralde. Eklememek elde değil ki, çünkü tüm yapmamız gereken o lanet treni takip etmekti.

4-) FALLOUT: NEW VEGAS

Fallout New Vegas

Fallout serisine tepkiler şu dönemde yüksek birazcık. Sebepleri biraz göreceli olsa da genel anlamda tepkiler haklı. Ama Bethesda’nın sevgi pıtırcığı olduğu dönemlere dönersek öyle bir oyunla karşılaşırız ki bu oyun Skyrim gibi bir başyapıt olduğunu düşündüğüm oyunun da önünü açmıştı. 1 yıl sonrasında çıkacak olan Skyrim’in öncesinde Bethesda’nın oldukça başarılı olan bir oyunu olarak karşımıza çıkmış olan Fallout: New Vegas, RPG oynanışını da adeta sarıp sarmalayarak tüm zamanların en başarılı RPG oyunlarından biri olmayı başarmıştır. 2009’dan sonra çıkan oyunları normalde listeye almayacaktık ama istisna olarak Portal 2 ile beraber New Vegas’ı da listeye ekledik. Sonra çıkacak olan Fallout oyunlarına çok güzel bir prototip olarak hizmet vermiş olsa da bu oyunun şimdilerde mezarında taklalar attığını söylemek sanırım doğru olur. Nerde o eski Bethesda?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hız Tutkunları İçin En İyi Araba Yarışı Oyunları

3-) KNIGHT ONLINE

Knight Online

Knight Online’ı duymayan bir oyuncu ile şu an karşılaşmadım. En azından ismini duyanlar mutlaka var ama bu oyundan bihaber olan oyuncularla hiç karşılaşmadım. Kitlesinin çok sadık olduğu gerçeği mevcut ki aradan yıllar geçse bile server talepleri durmak bilmedi. Oyunun sayılı MMORPG’lerden birisi olmasının yanı sıra oyunda insanların resmen hayatlarını kalıcı bir şekilde değiştiren olaylar yaşayıp aynı etkiyi bırakan insanlarla tanışmaları da oyuna bağlılığı arttırdı. Yani oyun teknik taraftaki başarısı ile de oynatıyor ama Knight’ın başarısındaki en büyük faktörlerden birisi de oyunda insanların kurduğu arkadaşlıklar. Türklerin oyundan bir türlü vazgeçememesi ya da vazgeçmeyi tercih etmemesi de yine oyunu ayakta tutan faktörlerden birisi elbette. Öyle ki, oyunda Pay 2 Win olayı da bulunmasına rağmen oyun kitlesini korumaya devam ediyor. PvP oynanışında da şikayetler var ve bazı oyunculardan basit olduğu gerekçesiyle tepki almıyor da değil. Ama biz Türkler, bu oyunu bir 10-15 yıl daha heralde ayakta tutacağız gibi duruyor.

2-) COUNTER STRIKE 1.6

Counter Strike 1.6

Dersanelerden kaçtık, Counter Strike 1.6 oynadık. Okuldan kaçtık, Counter Strike 1.6 oynadık. Bir havuz sefası yapalım dedik, Counter Strike 1.6 oynadık. İki bomba kurup stres atalım dedik, yine Counter Strike 1.6 oynadık. Çocukluğumuzun bu oyunla geçtiği gerçeği var. Bu oyunun ilk başta bir Half Life modu olarak çıkıp daha sonra kendi başına bir oyuna dönüşmesi de video oyunları tarihinin en çok sevilen FPS oyunlarından birisi olmasına sebep oldu. Dust_2’de harcanan saatler, assault haritasında T çıkışlarına CT’lerin pusması, infernoda ev içerisinde oynanan köşe kapmacalarla bir nesil yeri geldi anormal nabızlarla oyunu oynadı ama yeri geldi arkadaşlarıyla harika zamanlar geçirdi. Ortaya karışık duyguları bize yaşatan CS 1.6, bir neslin askerlerle dolu karne getirmesine de sebebiyet verdi ama çoğu da pişmanlık duymadı. Tıpkı Knight Online gibi maziden kopamayanlar ve CS:GO’da hayal kırıklığı yaşayanlar(bu başka bir yazıya kalsın.) için adeta bir nimet olan CS 1.6, günümüzde de zaman geçirmenin en popüler yollarından birisi.

1-) LEAGUE OF LEGENDS

League Of Legends

Bu oyun da tıpkı Knight Online gibi aslında, oyuncu kitlesinin duymamış olmasına imkan verilmeyen bir oyun. Benim gibi MOBA tarzı oyunları pek oynamayan biriyseniz bile LoL muhabbetlerine oldukça aşinasınızdır. 2009 yılında bu oyun çıktı ama şu an bile harika bir oyuncu kitlesine sahip. Riot Games’in elinden çıkan League Of Legends, oyun tarihinin en popüler oyunlarından biri olmasının yanı sıra bağımlılık düzeyiyle yuva yıkıp huzur da bozabiliyor. Ama kitle durmuyor. 10 yıldır da bu oyunun belki de en popüler MOBA oyunu olmasının sebebi de bu aslında. Bir de bazı tatsız olaylarla şirketin adı anılmasaydı daha iyi olurdu. Ama saha dışı olaylar bir yana, Riot Games’in kişileri uzun yıllar ekrana kitlemeyi başararak böylesine alanındaki sayılı oyunlardan birisini piyasaya sürüp piyasada tıpkı ilk zamanlarındaki gibi kalmaya devam etmesi de inkar edilemeyecek bir başarı.

Siz Yıllara Kafa Tutan 10 Oyun listemizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu listede olmayı hak etmeyen ya da olmasını istediğiniz oyunları da yorum kısmında paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix Türkiye’den Sadettin Teksoy’lu Yeni Stranger Things Tanıtımı!

7.22e Oynanış Güncellemesi Notları | Dota 2