in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Yılların Eskitemediği Seri: En İyi 9 Call of Duty Oyunu

Konu Call of Duty’ye geldiğinde fikirler kişiden kişiye bir hayli değişebiliyor. Hangi oyun diğerinden neden iyi sorusuna çeşitli argümanlar sunacağımız fakat bu argümanların hepsine hem fikir olmayacağımıza emin olduğumuz yazımıza hoş geldiniz!

9- Call of Duty: Modern Warfare 3

Aşırı başarılı bir oyun yapmak gerçekten zor, aşırı başarılı ikinci oyunu yapmak daha da zor fakat üçüncü bir oyun yapmak artık biraz zorlamak oluyor. Call of Duty: Modern Warfare 3, sıkıntılı çıkışı ve diğer ikiliye karşı zayıf kalan hikayesiyle iki abisinin bulduğu dev sevgiyi oyun severlerden bulamamıştı. Üstüne bir de Multiplayer modunda fazla yenilik olmayınca insanların gerçekten Modern Warfare 2’den 3’e geçmek için pek bir sebebi olmadı. Satış rakamları ne kadar başarılı olsa da liste dibi oyunlardan biri olarak yerini 10. sırada buluyor.

8- Call of Duty: Black Ops III

black ops 3 ile ilgili görsel sonucu

Modern Warfare 3 için söylediğimiz her şeyi alıp buraya yapıştırsak inanın haksız olmayız. Black Ops’un katmanlı hikayesi ve Black Ops II’nin seçimlere dayalı harika düşmanlı hikayesi yanında sönük kalmamak için sürekli çabalamış ama asla başaramamış bir oyun Black Ops III, “Train go boom.” rezaleti bu konuda her şeyi açıklar nitelikte. Öte yandan kendisini kötü yapan etmenlerin kaynağı önceki oyunları üstüne katmadan kopyalaması değil adeta insanların önceki oyunlarda sevdiği her şeyi atıp tamamen farklı bir şey yapma çabası.

Multiplayer konusunda ise fikirler gerçekten aşırı dağınık. Tatmin edici silah mekanikleri ve aslında haritalara hoş  bir şekilde yedirilmiş “geliştirilmiş hareket sistemi” oyunun multiplayer modunu eğlenceli yapıyor. Ama modun pay to win elementlerle donatılması bütün eğlenceyi almış, bulabildiğiniz nadir bir silah diğerlerinden daha az sekiyor veyahut aşırı uzağa vurabilen bir katanayla koşup herkesi doğrayabiliyorsunuz  bu kadar kötü bir karar nasıl verilmiş en ufak fikrim yok.

Zombies ise oyunun tahammül edilebilir tek modu, Black Ops III’ün çıktığı tarihte 7 yaşında olan mod artık temellerini oturtmuş, hikayesinin yolunu çizmiş; hızını takip edemeyenleri bırakıp fanatikleriyle beraber ilerlemiş. Modun sezonluk hikayesi doyurucu bir hayran servisi sunarken bir de üstüne Zombies Chronicles gibi muazzam bir ek paketle herkesin kalbi kazanılmış.

7- Call of Duty: 2

call of duty 2

“Call of Duty neydi?” sorusuna “Sevgiydi, emekti.” cevabı dışında bir şey arıyorsanız gizli kalmış mücevher Call of Duty 2 size cevaplarla geliyor: Temelini tarihten alan, sizi savaş alanındaki normal bir askerin yerine yerleştiren aynı zamanda etkileyici ve eğlenceli olabilen bir oyun. Modern Warfare 2’ye kadar çıkan tüm oyunları buraya sığdırabiliriz. Biraz eski Call of Duty havası almak istiyorsanız, nostalji ve kalite kokan bu oyun tam aradığınız şey olabilir.

Multiplayer konusunda da gayet başarılı olan Call of Duty 2’yi bugün hala çeşitli yazılımlarla  oynayan yüzlerce insan var ki bu da oyunun zamana karşı ne kadar iyi direndiğini gösteriyor. Öte yandan oyun maalesef dengesiz, Bren LMG kullanan insanlar, sizlere insan demek istemiyorum…

6- Call of Duty: Modern Warfare 2

cod mw2 ile ilgili görsel sonucu

Seriyi oynayan bir çok kişinin favori oyununu bu kadar aşağı koyduğum için muhtemelen dev bir linç yiyeceğim fakat ölmeden önce neden oyunun burda olduğunu anlatmak istiyorum. Call of Duty: Modern Warfare muazzam bir başarıydı, mantık dışında kalmayan hikayesi, unutulmaz karakterleri ve aşırı eğlenceli multiplayerı ile dönemde oyun tarihinin en iyi eserlerinden biriydi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Co-op Tarzında Oynayabileceğiniz En İyi 11 Oyun

Modern Warfare 2 ise Call of Duty’nin kimliğini kıran ilk oyundu. Bu noktaya kadar oynadığımız tüm oyunlarda cephede sıradan bir asker rolünde bulunurken Modern Warfare 2 ile beraber seri bir güç fantezisi haline geldi. Ne demek istediğimi daha iyi anlatmak adına buraya MW‘in ve MW2‘nin fragmanlarını bırakıyorum. Bir yanda savaşın ve kötü yönetimlerin getirdiği yıkımlar ve bu yıkımların yarattığı sıkıntılı insanlar ile verilen bir hayatta kalma mücadelesi görürken; diğer tarafta Eminem’in aşırı gaz şarkısıyla sıka sıka gittiğimiz bir Hollywood filmi var. İlk oyunun “All Ghilled Up” gibi görece sessiz fakat aşırı etkili bölümlerinden uzaklaşıp daracık bir nehirde plastik bot üstünde yüzlerce askeri öldürüp helikopterler düşürdüğünüz bir oyun Modern Warfare 2. Bütün bunlara rağmen iyi ve eğlenceli bir oyun olması sanırım kendisini özel kılan şey.

Multiplayer konusu ise tamamen ayrı bir hikaye, tüm serinin en iyi  multiplayer oyunlarından biri olan Modern Warfare 2, tüm silahların kendine yer bulabildiği dengeli, hızlı ve kaotik bir savaş alanı sunuyor. Bu kaos yeni gelen oyunculara normal oyunculardan sıyrılma şansı verdiği gibi uzman oyunculara da sınırları zorlama fırsatı tanıyor. 360 No scope videolarının, MLG editlerinin yegane çıkış kaynağı olan bu oyunun dünyadaki tüm oyunseverlere etkisi azımsanamayacak kadar çok.

5- Call of Duty: Black Ops IIII

Çetele tablosunda çizik atmadan hemen önce karşımıza çıkan oyun Call of Duty: Black Ops IIII, dev bir kafa karışıklığı. Hikayesinin olmaması ve battle royale trendini körü körüne takip etmesiyle çıkışından önce yerden yere vurulan oyun, aşırı başarılı geçen demo sürecinden sonra hayranların kalbini kazanmayı başardı.

Oyunda tüm silahları kullanırken gerçekten tatmin olmamak elde değil. Multiplayer modun da bir kaç silah dışında aşırı dengeli olması değişik şeyler denemenize ve oyundan farklı şekillerde keyif almanıza olanak sağlıyor.

Zombies ise yine oyunun geneli gibi “kafa karışıklığı” halinde. Oyuncular Black Ops III’ün son haritasında kafalarında oluşan sorulara cevap beklerken Treyarch tamamen yeni bir hikaye oluşturma yoluna gitmiş. Eski Aether hikayesine dair iki şahane harita bulunmasına rağmen serinin çoğu hayranı durumdan hoşnutsuz. Öte yandan yeni Chaos hikayesinin haritalarından sadece birinin (IX haritası) iyi olması da insanların moda karşı soğumasına sebep oluyor.

Oyunun satın alınabilirliğe dayanan kozmetik sistemi de ağır fiyasko. Kesinlikle tüketici düşmanı olan sistem oyuna en büyük zarar veren şeylerden biri konumunda şu an.

Öte yandan bütün bu günahlarıyla beraber Black Ops IIII size kendini oynatmayı başarıyor. Hızlı, keyifli ve etkili bir oyun bıkana kadar değil yorulana kadar oynuyorsunuz. 3 yıllık hayat döngüsünün henüz ilk yılında olan bu oyunun potansiyeli çok daha fazla olduğu için listede olması gerektiğinden biraz daha yukarda yerini buluyor.

4- Call of Duty: World at War:

all call of duty games

Temelini tarihten alan, sizi savaş alanındaki normal bir askerin yerine yerleştiren aynı zamanda etkileyici ve eğlenceli olabilen oyunları seviyor musunuz? O zaman tam yerindesiniz! Call of Duty: World at War, Nazi Almanya’sının Stalingrad kuşatmasında açılıp daha sonrasında sizi savaşın çeşitli cephelerine taşıyan bir oyun. Tabancayla helikopter düşürmek gibi aşırı abartı kahramanlıklar yapmadığımız bu oyun teslim olan nazi subaylarını öldürüp öldürmemeyi seçmek gibi moral kararlara sürüklüyor bizleri.

Multiplayer konusunda da yenilikleriyle gelen oyun, aşırı iyi dizayn edilmiş haritaları ve MP40+Juggernat kombosu dışındaki dengeli silahlarıyla eğlenceli bir deneyim sunuyor. Bunun üstüne bir de mod desteği gelince oyun tadından yenmez bir hal alıyor. Tank savaşları gibi ana oyuna aşırı uzak şeyleri deneyimleyebileceğiniz modlar oyundan alınan keyfi arttırıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Post Apokaliptik Atmosfere Sahip 10 Oyun

Zombies modunu ilk defa bizlere gösteren World at War, karanlık ve ürkütücü bir temaya sahip. Özellikle Verrückt haritasında bu temanın zirvesine çıkan oyun nostalji severler için altın değerinde.

3- Call of Duty: Black Ops II

all cod gamesCall of Duty: Black Ops muazzam yaptığı çoğu şeyi alıp, minik hatalarla geliştiren ve efsaneler serisinde yerini alan bir oyun Black Ops II. Serinin ilk oyunu Vietnam dönemini temel alırken Black Ops II dev bir sıçramalayla 2020lere gidiyor fakat bir gözü hala arkada. Tüm Call of Dutyler arasında ilk defa iki farklı zaman dilimini aynı anda işleyen oyun ikisini de başarılı bir şekilde taşıyor ve anlatıyor. Geçmişin etkilerinin gelecekte neleri değiştirebileceğini ders gibi gösteren Black Ops II, “Gelecek karanlık.” gibi cesur bir sloganla oyuncuların karşısına çıkıyor.

Hikaye konusunda ders olarak okutulabilecek bu oyun adeta “Kötü adam nasıl yazılmalı?” sorusuna cevap niteliğinde. Bir anda Menendez ile empati kurarken buluveriyorsunuz kendinizi. Öte yandan seçimlerin hikayeye etki ettiği tek oyun olan Black Ops II nasıl bitirirseniz bitirin tatmin edici bir son sunuyor.

Multiplayer konusunda abisinin iyi yaptığı her şeyi daha iyi yaparak en iyi multiplayer moduna sahip oyunlardan biri olan Black Ops II aynı zamanda oyunun bugün bile binlerce kişi tarafından oynanmasına sebep olan League Play’e de ev sahipliği yapıyor.

Zombies, Black Ops II ile iki efsanevi yeni harita kazandı: Mob of the Dead ve Origins. Hikayeyi tamamen başka bir seviyeye taşıyan Black Ops II, aynı zamanda ana görevi tamamlanarak bitirilebilen ilk haritaları da içeriyor.

2- Call of Duty: Modern Warfare:

call of duty list

“Burada eskiden 50.000 insan yaşardı, artık hayalet bir şehir.”

Modern Warfare çıktığı dönemde insanların aklını başından almıştı. Kendisine gelene kadar sadece “İkinci Dünya Savaşı oyunu” olarak bilinen seriye tamamen yeni bir çağ açmış. Etkili, oyuncusunu kavrayan bir hikaye ve iyi yazılmış karakterleriyle kısa sürede adını efsaneler arasına yazdırmıştı.

Multiplayer konusunda da hikaye modu kadar başarılı olan oyun Rust gibi efsanevi haritaları barındırıyor. Dengeli bir oynanış sunan Modern Warfare, skor serilerini de başarılı bir şekilde sistemine entegre etmiş.

1-Call of Duty: Black Ops

all call of duty games in order

“Sayılar Mason, onların anlamı ne?”

Daha ana menüsünden tüyleri diken diken eden bir oyunla karşı karşıyayız. Call of Duty Black Ops, serideki açık ara en iyi hikaye yazımına sahip. World at War’dan getirdiği karakterleri bünyesine şahane entegre eden oyunda öğrendiğiniz her bilgi sizi biraz daha sarsıyor.

Multiplayer konusunda küçük kardeşi Black Ops II’nin yanında biraz sönük kalsa da ilk beşe rahatlıkla girebilecek bir oyun Black Ops. Perk sistemi ve iyi dizaynlı haritaları ile keyifli dakikalar vaat ediyor.

Zombies konusunda ise oyun resmen bir efsaneler geçidi. Bugün dahi bir çok oyuncunun favori haritalarını bulunduran Black Ops, World at War’dan aldığı temellerin üstüne harika bir oynanış inşa etmiş.

Ayrıca oyunu çılgınlar gibi övüp, detaylı bir şekilde neden efsane olduğunu anlattığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: Tacoma Ücretsiz Oldu!

30’dan Fazla Oyun Stüdyosu Yaz Dönemi Stajyerleri Arıyor!