in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Zombi Temalı Birbirinden Güzel 10 Oyun!

Beyinnnnnn

Killing Floor 2

Oyun dünyasının artık ayrılmaz bir bileşeni desek yanılmayız heralde zombiler hakkında. Bugün aşağı yukarı birçok oyunda zombilerle karşılaşıyoruz ve karşılaşmaya da devam edeceğiz gibi duruyor. Sizleri bilmem ama benim bununla ilgili pek bir problemim yok. Zombi konsepti aslında o kadar da kötü bir konsept gibi durmuyor. Ölülerin Şafağı ve Yaşayan Ölülerin Gecesi gibi filmlerle yükselen zombi konsepti, günümüzde zirveyi yaşıyor. En baştan söyleyelim, listede The Last Of Us yok. Çünkü oyundaki enfeksiyonlular zombi değil, yani aslında hayattalar. Tıpkı Half Life’daki headcrabler tarafından ele geçirilen insanlar gibi. Eğer ki gerçek zombi olsalardı The Last Of Us mutlaka listenin en zirve bölgelerinde olurdu, bunun teminatını da verelim. Zombi Temalı Birbirinden Güzel 10 Oyun! karşınızda:

10-) PLANTS VS ZOMBIES

Plants vs Zombies

Türüne adeta yön veren bir oyundan bahsediyoruz aslında. Indie oyunlardan son dönemlerde çok bahsediyorduk, bu oyun da tuzu biberi olmuş oldu. Kule savunması oyunlarını seviyorsanız zaten oynanışa aşinasınız. Bezelye fırlatan bitkiler, BUZLU BEZELYE atan bitkiler, psikopat sarmaşıklar ve şirin mi şirin mantarlarla evinizi zombilere karşı savunmanız gerek. Gece gündüz demeden bu zombiler evinizi basıyorlar, ona göre. Işık taneleri toplayıp savunma basarak evinizi savunuyorsunuz. He bi de uyaralım; zombi teyzenin gazetesini düşürmeyin, çok kızıyor sonra.

9-) URBAN DEAD

Urban Dead

Çok mükemmel grafikleri yok, evet. Ama bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Oyunda yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki bu oyun 2005 yılından beri de hala oynanan bir tarayıcı tabanlı zombi oyunu. MMO özelliğinin de olmasının yanı sıra stat sisteminin de sürpriz bir şekilde çok iyi işlenmesi de bu oyunu cazip yapıyor. Son dönemin harika grafiklerine sahip oyunlarına dalıp giderken böyle oyunları göz ardı etmemek gerekiyor. İnsan ırkı ile zombiler arasında çok çekişmeli bir ikili mücadeleyi bizlere tanıtan Urban Dead, oynanışının çok ince detaylarının da işlenmiş olması nedeniyle gönülleri kazanıyor. Oyun güzel bir algoritmaya sahip ve adil bir oynanış sunuyor. Bazı çağımız oyunlarına örnek olması dileğiyle.

8 -) LEFT 4 DEAD 2

Left 4 Dead 2

İlki güzeldi, ikincisi daha da güzel geldi. Üçüncüsünün bilgileri de sızdırıldı, en azından üçüncüsü gelene kadar ikincisi ile devam edeceğiz gibi duruyor. Left 4 Dead 2 için söyleyebileceğimiz pek de kötü bir eleştiri yok aslında. Güzel bir co-op oyunu ve co-op oynamam derseniz 3 botla beraber de oynayabiliyorsunuz. Aradan geçen 10 yıla rağmen Left 4 Dead 2 günümüzde de çok oynanan bir oyun. Co-op modu çok zevkli olmakla birlikte hem düşük sistem dostu, hem de cep dostu. Steam indirimlerinde 2-3 TL civarı bir fiyata bile alabileceğiniz bu oyun ise düşük bütçeli bir Resident Evil aksiyonuna yakın bir aksiyonu sizlere getiriyor. Boomer vurduğunuzda artan o nabızları unutmayın. He bi de cadı uyandığında yaşadığımız o korku telaş var bi de. Onu da unutmayın.

7-) KILLING FLOOR 2

Killing Floor 2

Co-op zombi oyunlarından bahsetmişken Killing Floor 2’den bahsetmemek olmaz ki imkansız da zaten. Şu ana kadar bizlere sunulan en iyi co-op deneyimlerinden birisi de Killing Floor 2 oldu. Zombi çeşitliliğini ihmal etmeyen bu oyun, üzerinize hunharca zombi göndermekten de çekinmiyor. Zombi aksiyonuna kendini kaptırmayıp taktiksel elementlere de yer veren bu oyunda zombi dalgalarını savuşturup hayatta kalmayı başarmanız lazım. Zombi dalgaları bittiğinde de silahlarınızı upgrade etmeniz, mermi almanız ve armorunuzu arttırmanız lazım, armor önemli. Taktiksel elementleri çok iyi kullanmanız gerek aksi takdirde akşam yemeği olursunuz, bizden söylemesi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Steam İndirimlerinde Alınabilecek 10 FPS Oyunu!

6-) PROJECT ZOMBOID

Project Zomboid

8 yıldır erken erişimde olmasa iyi oyun aslında. Ama erken erişim olduğuna bakmayın, belki de tüm zamanların en iyi zombi oyunlarından birisi denebilir Project Zomboid için. Sorun şu ki, oyunun potansiyeli yüksek ve erken erişimden çıkmayı başarırsa belki çok daha harika bir oyun göreceğiz ve bu oyun listenin daha da ilerisine gidecek belki.

Oyunda aslında mutlu bir sondan bahsedemiyoruz. Tek yapmanız gereken, kaçınılmazı biraz ertelemek. İşin güzel tarafı ise oyun size kendini pek anlatmıyor yani tek başınızasınız gibi bir durum söz konusu. Klasik zombi kıyameti senaryosu mevcut oyunda. Yani sürekli erzak arayışına çıkarken zombileri savuşturmanız lazım. Bulunduğunuz lokasyonu da geliştirmeniz gerek. Don’t Starve oyununu biraz hatırlatan Project Zomboid oyununa ise multiplayer modu da geldi. Yani şimdi oyuna başlamanın tam da zamanı.

5-) ZOMBIES ATE MY NEIGHBORS

Zombies Ate My Neighbours

SNES klasiği olmasından dolayı bu oyunu bazı kişiler duymamış olabilirler. Ama SNES klasiklerini oynamanızı şiddetle tavsiye ederken bu oyunu da klasikler arasına mutlaka eklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

O dönemlerde zombi temasında hep korku hakimdi. Fakat bu oyun, korkudan ziyade içinde daha absürt bir oynanış barındırıyor. Kahramana bürünüyorsunuz oyunda ve kurtarmanız gereken kişiler var. Sadece zombilerle değil, mumyalar ve uzaylılar gibi çok farklı düşmanlarınız da var. Bunlar da yetmezmiş gibi devasa bir bebek de sizin düşmanınız olarak yerini alıyor oyunda. Absürtlük üst düzeyde ve oyuna anlam veremiyorsunuz. Zaten güzel tarafı da bu.

4-) DYING LIGHT

Dying Light

Harran’da zombilerle köşe kapmaca oynarken açık dünya bir zombi oyununun sizi nasıl bu kadar sardığını da kolay kolay fark edemeyeceksiniz. Açık dünya oyunları arasında özel bir yere sahip olan Dying Light, zombi temasını da çok güzel bir şekilde bünyesinde bulundurmayı başardı. Mirror’s Edge oyununu hatırlatan koşularla binalardan binalara atlarken oyunun bünyesinde barındırdığı açık dünya mekanikleri size güzel bir deneyim yaşatıyor. Klişe ve kendini sürekli tekrar eden görevleri saymazsanız genel anlamda Dying Light iyi bir oyun. Zombiler konusunda da çok iyi bir iş başardığını düşünüyorum bu oyunun. The Following DLC’si ise oyuna sürüş mekaniklerini tanıttı. Buggyler ile zombileri pas pas ederken bu araçları da yine kendiniz dizayn edebiliyorsunuz. Dying Light, her temadan biraz bişeyler alan bir oyun olsa da bunu çok güzel bir şekilde başaran oyunlar arasında yerini de alıyor.

3-) RESIDENT EVIL 1 VE HD REMASTER

Resident Evil HD

Resident Evil serisi benim zayıf noktalarımdan birisi olduğu için çok da mükemmel olmayan bir remaster versiyonu ön sıralarda görmek hoşunuza gitmiyorsa mazur görün. Ama bu remaster versiyonun yaptığı en iyi şeylerden birisi de, ilk oyundaki o korku ve dehşeti bizlere yaşatmayı başarması. Grafik açıdan bazı hayal kırıklıklarını bünyesinde barındırsa da günümüzde çoğu zombi oyununun aslında kaçırdığı bir element olan yalnızlık hissini çok güzel bir şekilde sizlere yansıtıyor bu oyun ve bazı hatalarını burdan kapatmayı başarıyor. Bu nedenle gerçekçiliği daha yüksek, ve sayılı zombi oyunlarından da birisi. “Aim for the head!” sloganını da unutturmayan oyun unutursanız neler olacağını da size gösteriyor, merak etmeyin.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Resident Evil 3 Nemesis'in Yeni Fragmanı Geldi!

2-) TELLTALE: THE WALKING DEAD 1.SEZON

The Walking Dead 1.Sezon

İlk oyuna baktığımızda, Telltale gibi böyle bir kapasiteye sahip bir stüdyonun Minecraft gibi projeler yüzünden iflas etmesine hala akıl sır erdiremiyoruz. Birçok ödül alan bir The Walking Dead oyunu yapan Telltale, asıl çıkışını da bu oyunla yapmıştı. Hapishaneye doğru yol alan bir adamın bir daha eskiye dönmeyecek şekilde hayatının değişmesi ve Clementine isimli küçük bir kızla tanışması, bizi ilk zamanlarda o kadar da etkilememişti belki de. Ama oyunda yaratılan drama ve hayatta kalma çabasından dolayı aldığınız kararların bir tanesinin bile olumlu sonuçları olmaması, gerçek hayata da yakın bir anlatım sundu bizlere. Zombi kıyametinin insanlarda yarattığı çaresizlik ve dramayı çok güzel bir şekilde bizlere yansıtmayı başaran Telltale: The Walking Dead, atalarını da şu an bile ezip geçen bir senaryoya sahip. Neyseki Skybound Games, bu güzel serinin bitmesi için ortak oldu ve Lee ile başlayan hikaye sonunda bitmiş oldu.

1-) RESIDENT EVIL 2 VE REMAKE VERSIYONU

Resident Evil 2

Remakeleri karşılaştırdığımızda kesinlikle Resident Evil 2 remake versiyonu ilk remastered oyunun önüne geçmeyi başarırken orjinalleri karşılaştırdığımızda da Resident Evil 2’nin birinci oyundan daha iyi olduğu kanaatindeyim ki normalde devam oyunları ilk oyunları kolay kolay geçemez ve o oyunların kalitesinin aşağısında kalır ama sanki bu seride tam tersi geçerli. Özellikle remastered versiyonlar genel olarak ilk oyunların ruhunu öldürse de bu oyun için bu da geçerli değil. Resident Evil 7 ile beraber çok değişen bir Capcom gördük ve bu değişimin en güzel esintilerini bu remastered versiyon ile de görmüş olduk daha fazla detaylı bir şekilde.

Resident Evil 2’nin remastered versiyonu üzerinden yorum yapmak gerekirse grafikler ve sinematiklerin kalitesini anlatmaya gerek yok zaten. Hareket sisteminin de modern standartlar ile başarılı bir şekilde oyuna eklenmesi güzel bir detay. Seriye aşinaysanız zaten Resident Evil serisindeki o atmosferi gayet olması gerektiği gibi bu oyunda da görüyorsunuz. Orjinal oyunun sahip olduğu ruhu ve atmosferi terk etmeyerek yaptığı hatalardan ders alan Capcom, harika bir remake ile karşımıza çıkmayı başardı.

Siz zombi temalı en iyi 10 oyun listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken başka zombi temalı oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

 

LPL Şampiyonu Invictus Gaming!

En İyi 10 Dövüş Oyunu!