in

Dota’ya Yeni Başlayanlar İçin Birkaç Tavsiye

Gün geçtikçe ülkemizde Dota oynayan oyuncuların sayısı artıyor. Yeni başlayan bu oyuncular için bu yazımızda birkaç tavsiyede bulunduk. Faydalı olmasını dileyerek yazıya başlayalım.

 

Kolay Kahramanlar

 

Oyunda bazı kahramanlar diğerlerine oranla oynaması kolay. Bunun sebebi ise kahramanların sahip oldukları yetenekler. Sniper, Phantom Assassin, Abaddon, Wraith King gibi pasif özellikleri olan kahramanlar ile oyunu öğrenmeniz biraz daha kolay olacaktır.

 

Güncellemeler

Kendi türündeki diğer oyunlara oranla daha az günceleme geliyor olsa da bu güncelemeler kahraman yasaklamadan tutun da oyun içinde alacağınız eşyalara kadar etki eden geniş konuları kapsadığı için takip etmeniz önemli.(Güncellemeleri sayfamızdan kolayca takip edebilirsiniz.)

Mümkün olduğu kadar hızlı ve doğru bir çeviri ile güncelleme notlarını sitemizde bulabilirsiniz.

 

Videolar

Youtube üzerinden veya bazı kişisel bloglardan ulaşabileceğiniz, size oyun içinde rolleri, kahramanları, eşyaları ve genel olarak oyunun ana hatları açıklayan videolar mevcut. Bunları izlemek size genel olarak bir göz aşinalığı vereceğinden izlemeniz faydalı olacaktır. Fakat şunu unutmayın siz oyuna yeni başladınız, birçok profesyonel oyuncunun hareketlerini veya eşya düzenlerini bire bir yapmak sizin ve takımınız için coğu zaman yük olacaktır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dota 2 | 15 Şubat Güncelleme Notları (Türkçe)
Kevin Godec (nam-ı diğer Purge) kendisi oyuna yeni başlayan ve kendisini ilerletmek isteyenlere yardımcı olan bir e-spor oyuncusu.

 

Roller

Genelleme yapacak olursak carry (hasarı yüksek olan ve takımı taşıyacak eleman), support (Aldığı itemler ve yetenekleriyle oyunun seyrini değiştirebilecek eleman), tank (zırh ve can değeri yüksek olup takımına gelen hasarları üzerine alan) olarak 3 gruba ayırabiliriz. Takımca seçim yaparken dikkat etmeniz gereken şeyse bu rollerden yeteri kadar takımınızda bulunması.

Temel 3 rolü öğrendikten sonra diğer rollerde oynamak daha iyi olacaktır.

 

Dereceli

Herşey güzel gidiyor, yeni birkaç kahraman öğrendiniz ve oyunda seri maçlar kazanmaya başladınız ve bir zaman sonra dereceli maçlara katılmak için gereken seviyeye ulaştınız. Burda küçük bir tavsiye verelim. Hemen dereceli maç oynamak burada bir hata olacaktır. Çünkü 10 maç sonunda sahip olacağınız ED (eşleştirme derecesi) puanınızı değiştirmenin tek yolu maç kazanmaktan geçiyor. Bu yüzden oyunda biraz daha tecrübe sahibi olmadan buraya uğramayın.
Eğer yeteri kadar beklediğinizi düşünüyorsanız ilk olarak takım dereceli maçlarına girmelisiniz. Sizinle en azından aynı sürede oynamış birkaç arkadaşınızla oynamak, hatalarınızı görmek ve kendinizin durumunu anlamak açısından güzel olacaktır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dota 2 | 7.16 Güncelleme Notları | Türkçe

 

Koçluk Sistemi

Oyun içinde bulunan ve çok kimsenin kullanmadığı sistem. Başlarken şunu belirteyim, eğer bir arkadaşınızın veya profesyonel birisinin oyununu izliyorsanız siz oyunu 2 dakika gibi bir gecikme ile izliyorsunuz. Yani oyunun 20. dakikasında iken siz 18. dakikada oluyorsunuz. Bunun sebebi ise oyuna dışarıdan birinin müdahale etmesini önlemek.
Koçluk sisteminde, bir arkadaşınızın takımınıza koçluk yapması olarak gösterilebilir. Koç olarak seçtiğiniz arkadaşınız oyunu bu anlattığım gecikme olmadan sizin maçınızı izleyip size yardımcı olabiliyor. Eğer oyun hakkında bilgili bir arkadaş bulursanız bu sistem size baya faydalı olacaktır.

 

Setler

Dota, LoL gibi oyunlardan ayrıldığı noktalardan biri ise kahraman kostümleri. Bu kostüm setleri genellikle diğer oyunlarda setler arasında değişiklik yapmanıza izin vermez. Dotada ise başka bir setin eşyasını başka bir set ile kullanabilirsiniz. Burada ufak bir tüyo, diyelim ki Sniper adlı kahramana bir set alacaksınız. Set içinde bulunan parçaları pazardan tek tek almak, seti paket halinde almaktan çok daha ucuza gelecektir.

Teemo ile Death Prophet kahramanlarının kostümlerinin karşılaştırması.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 11 Temmuz 2017 Güncelleme Notları

Dota 2 | 12 Temmuz 2017 Güncelleme Notları