in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Yeni Başlayanlar İçin Valorant Oynanış Taktikleri

Valorant taktikleri ile kazanan siz olun!

Riot Games’in 5v5, rekabeteçi, karakter tabanlı taktiksel nişancı oyunu Valorant; 7 Nisan 2020 tarihinde kapalı beta olarak çıkış yaptı ve kapalı beta oyuncularına açıldı. Bundan dolayı herkes oyunda kendini geliştirebilmek için Valorant taktikleri geliştiriyor. Biz de sizler için hem genel oyun taktikleri konusunda hem de karakter (ajan) taktikleri konusunda detaylı bir Valorant rehber içeriği hazırladık. Ayrıca oyunu derinlemesine incelediğimiz yazımız ise işte hemen burada.

Valorant’ın kapalı beta olarak çıktığı andan bu yana oynadığımızdan dolayı tecrübe ettiğimiz ve gördüğümüz şeylerden çıkardığımız Valorant taktiklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tabii Valorant ipuçları konusuna geçmeden önce eğer hala Valorant karakterter özellikleri rehberimizi okumadıysanız buraya tıklayabilirsiniz.

Oyunun kapalı beta versiyonuna girmeye hak kazanan kullanıcılar oyunu öğrenmeye devam ederken birçok oyuncu da key günlerinde yayınları izleyerek Valorant kapalı betaya giriş hakkı elde etmeye çalışıyor. Valorant kapalı beta sürümüne nasıl giriş hakkı elde edeceğinizi hala bilmiyorsanız ve Valorant drop düşürmeyle ilgili sorularınız varsa sizi şöyle alalım. Hiç vakit kaybetmeden… İşte Valorant’ta kazanmak için taktikler!

Valorant Genel Oynanış Taktikleri

1- Ayak seslerini önemsememezlik yapmayın!

Oyunda ayak sesleri oyun takibi yapmanız için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri. Eğer oyun sırasında arkadan müzik açıyorsanız size tavsiyem yapmayın. Müzik ayak seslerini duymanızı engeller rakiplerinizin sizi alt etmesine olanak sağlar. Bazen hiçbir şey yapmayıp bir duvar kenarından rakiplerinizin ayak seslerini dinlemek takım için daha büyük fayda sağlayabilir.

2- Haritayı öğrenmek için elinizdenden geleni yapın!

Harita bilgisi olmayan bir oyuncu… Buna bir benzetme dahi bulamadım. Harita bilginiz olmadan oyun kazanamazsınız. Valorant yeni çıkmış bir oyun ancak bu haritayı öğrenmemeniz için bir bahane değil. Bunu kendi avantajınıza çevirebilirsiniz. Tek başınıza özel bir oyun oluşturup haritayı bol bol gezin. Bomba alanlarına nerelerden en kolay ulaşabileceğinize, rakiplerinizin nerelerde pusabileceğine iyice bakın. Unutmayın haritayı ne kadar çabuk öğrenirseniz rakiplerinizin önüne o kadar çabuk geçersiniz.

3- Kendiniz için doğru hassasiyeti bulun!

Valorant bir FPS oyunu. Oyunu kazanmak için rakiplerinizi vurmanız gerekiyor. Ama sadece vurmanız yetmez. Onları alt etmeniz gerek ki oyunu kazanabilesiniz. Fakat rakibiniz sağınızda ve bir anda ateş etmeye başladı. Şanslısınız ki ilk mermileri kaçırdı. Farenizi bir anda çevirdiniz ve o da ne? Küçük bir hamleyle etrafınızda bir tam tur döndünüz. Rakibiniz mermileri ayarladı ve siz düzelene kadar sizi öldürdü. İşte bunu yaşamamak için kendinize uygun hassasiyeti bulmanız gerek. Bunu alıştırma haritasında yapabilirsiniz. Ayrıca silahınızı ateşlemeye rakiplerinizin kafasından başlamak sizi her zaman bir adım öne geçirecektir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mount and Blade 2: Bannerlord En İyi Askerler ve Özellikleri

4- Takım ile iletişiminizi doğru kurun!

Eğer savunucuysanız tüm takımın tek bir alanı koruması doğru olmaz. Takımınız ile konuşun ve alanları eşit şekilde koruyun. Eğer bomba kurması gereken tarafta iseniz takımınzıı asla yalnız bırakmayın. Taktik yapacağım diye onlar bir tarafta savaşırken başka tarafta tek başınıza ölmeyin. Takımınzıı asla bilgisiz bırakmayın. Z tuşuna basılı tutarak nereyi koruyacağınızı veya nerenin tehlikeli olduğunu takımınıza bildirebilirsiniz. Bunu asla ihmal etmeyin.

Valorant Karakter Taktikleri

1- Breach Oynanış

 • Breach oynarken Q yeteneğiniz olan Gözkamaştıran’ı kullanmayı unutmayın. Birçok ajanda bulunmayan bir yetenek taşıyorsunuz. Attığınız Q yeteneğiniz ile sizi bekleyen rakiplerinizi kolayca kör edip alt edebilirsiniz. Eğer hepsini kullandıysanız her raunt başında en az 1 tane almayı unutmayın.
 • Unutmayın, siz yeteneklerinizi duvar arkasından atabilen bir karakter oynuyorsunuz. Kendinizi rakiplere fark ettirmeden onlara hasar verip canlarını sıkabilirsiniz. Bu yüzden arkalarına pusabilecekleri duvarları keşfedin ve hamlelerinizi o duvarlara yapmaya çalışın.

2- Brimstone Oynanış

 • Diğer karakterler görüş kısıtlayıcı yeteneklerini oraya gidip kullanmak zorundayken siz haritadan seçebiliyorsunuz. Bu yüzden takımınızla iletişim halinde olun. Zor durumda kalacaklarını anladığınız anda onları rahatlatmak adına taktiksel giriş çıkışları kapatarak takımınıza raundu kazandırabilirsiniz.
 • Toplu baskın yapacağınız durumlarda C yeteneğiniz olan Kuvvet İşaretini kullanmayı unutmayın. Silahınızın rakiplerin silahından daha hızlı vurması karşısında ellerinden gelen tek şey onları tutturamamanızı dilemek olacaktır.

3- Cypher Oynanış

 • Attığınız gizli kameraya, izlemek için geçerken dikkatli olun. Çok açık bir yerde geçerseniz kendinizi savunmasız bırakırsınız. Düşmanlar için açık bir yem olmak istemeyeceğinize eminim. Önce kendi güvenliğinizi sağlayın, daha sonra rakiplerinize göz atın.

4- Jett Oynanış

 • Diğer karakterlere kıyasla Jett’in görüş engellemeye yeteneği Duman Bulutu, daha kısa bir süre engelleme yaratıyor. Diğer şampiyonların uzun süren yeteneklerine güvenip bir anda ortada kalmayın.
 • Ultinizi (Keski Fırtına) uzaktaki rakiplere fırlatırken sakın hepsini bir anda atmayın. Tek tek atın ki tamamını tutturabilesiniz. Eğer hepsini bir anda atarsanız en az 2’si veya 3’ü tutacaktır.

5- Omen Oynanış

 • Ultinizi (Gölgelerin İçinden) kullanmadan önce takımınızdan bilgi bekleyin. Ultiyle gittiğiniz yerde bir anda karşınıza 5 rakip çıkarsa sizi parça parça ederler. Önce bilgi alın. Gelen bilgiye göre stratejik bir bölgeye ışınlanın. Unutmayın, onların acıması yok.
İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Valorant Kapalı Betası Tamamen Türkçe Geliyor!

6- Phoenix Oynanış

 • Q yeteneğiniz Falso’yu kullanırken dikkatli olun. Rakipleri kör edeceğim diye duvarda patlatıp kendinizi kör etmeyin. Sizi kendi yeteneğinizle kör edilmiş bir şekilde bulacak rakipler, sizinle sadece alay eder.
 • Sıkıntılı olduğunu düşündüğünüz bölgelere girerken asla ultinizi (Yakardöner) unutmayın. Ultiniz bir süre sonra yeniden gelir. Ama kaybettirdiğiniz o raunt asla gelmez.

7- Raze Oynanış

 • Raze oynarken bizim de en çok yaptığım hatalardan birisi bu. Ultinizi (Nefes Kesen) elinize aldığında kullanmadan yeniden yerine koyarsanız kullanılmış sayıyor ve ultiniz geçersiz kalıyor. Eğer elinize aldıysanız o ultiyi kullanın. Asla bekletmeyin.
 • Duvara yapışan C yeteneğiniz (Patlayıcı Çanta), diğer yetenekler gibi elinizde beklemiyor. Tıkladığınız an atıyor. Bu yüzden sadece atacağınız zaman C’ye tıklayın. Yoksa yeteneğiniz boşa gider ve çıkardığı sesle rakiplere yerinizi belli eder.

8- Sage Oynanış

 • Unutmayın, siz bir destek karakterisiniz. Önden koşup ölmeniz takımınıza büyük bir dezavantaj sağlayacaktır. Arkada kalırsanız canı az takım arkadaşlarınızı tedavi edebilir, onların daha uzun savaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Rakiplerin gelmesi muhtemel olan bölgeleri kapatmaktan asla çekinmeyin. Hem C yeteneğiniz olan Bariyer Küresi’ni hem de Q yeteneğiniz olan Yavaş Küre’yi kullanarak rakiplerin içeriye girmesini engelleyebilirsiniz. Bu yetenekleri rastgele kullanmak yerine her zaman stratejik kullanız ve doğru zamanı bekleyin.

9- Sova Oynanış

 • Attığınız okların sekme sayısına ve gerginliğine çok dikkat edin. Doğru geremediğiniz bir ok istemediğiniz bir yere gider ve işe yaramaz. Boşa bir yetenek kullanımı asla istemeyeceğiniz bir şey olmalı. O yüzden mesafeyi doğru ayarlayın ve yayınızı ona göre gerin.
 • Ultinizi duvarların arkasından kullanabileceğinizi unutmayın. Kendinizi açıkça rakiplere göstermek yerine duvarların arkasını kullanmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Attığınız ulti ile yerleri belli olan ve hasar alan rakipler, atağın nereden geldiğini anlayana kadar takım arkadaşlarınız içeriyi çok rahat temizleyebilir.

10- Viper Oynanış

 • Zehir deponuzu doğru yönetin. Q yeteneğiniz olan Zehir Bulutu ve F yeteneğiniz olan Zehir Perdesi ortak bir zehir deposu kullanır. Yetenekleriniz aktifken bu depo hızla tükenirken yetenekler kapatıldığında depo tekrar dolmaya başlar. Bunları ne kadar iyi oranlarsanız rakiplerinizi o kadar çileden çıkartırsınız.
 • Eğer tehlikeli bir durumdaysanız ultinizi (Viper’ın İni) atın ve içinden çıkmayın. Siz ultinin içindeyken ultiniz asla son bulmaz ve içine giren rakiplerinin görüşü kısıtlanacağı için onları rahatlıkla alt edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valorant Sistem Gereksinimleri

Resident Evil 3: Remake İncelemesi