in

YouTuber Röportajları: Mösyö Pikselans

Bugün pek çok nostalji severin veya 8bit severin severek izlediği bir kanal olan Mösyö Pikselans ile röportaj gerçekleştirdik. 2015 yılından beri yayında olan bu kanal hakkında çoğu kişi yaptığı videolar dışında hiçbir şey bilmiyor. Bu sebep ile biz de kanal hakkında biraz ayrıntılı sorular sorduk diyebilirim. Mösyö Pikselans hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yaptığımız röportajı hemen aşağıdan okuyabilirsiniz!


Pek çok yeni ve güzel video oyunu varken neden eski oyunları seviyorsunuz? Ya da niye yeni oyunlardan hiç bahsetmiyorsunuz da diyebiliriz.

Aslında yeni oyunlara karşı olumsuz bir tutumum olduğundan değil fakat eskilerden aldığım tadı yeni oyunlardan alamıyorum. Oyun oynamak ana akım eğlence aracı olunca iş paraya döküldü, bu yüzden de sektör ruhunu kaybetti sanırım. En azından ben böyle hissediyorum.

Bir de işin duygusal yönü var tabii ki. Normal hayatımda da eski olana, nostaljiye fazlasıyla takılı yaşayan birisiyim. Çocukluğumu, geçmişi hatırlatan şarkılar dinler, filmler izlerim. Eminim benim gibi pek çok insan da var. Bu duyguları onlarla paylaşmak, eskiyi yad etmek ve tabii ki o dönemin zorluklarıyla bezenmiş başarı öykülerini anlatmak hoşuma gidiyor.


Yaptığınız videolar genel olarak cidden emek isteyen videolar. Bu videoları tamamen kendiniz mi yapıyorsunuz yoksa yardım aldığınız ekip arkadaşlarınız var mı?

Tamamen benim elimden çıkmalar. Mösyö Pikselans için seçtiğim formatta videolar hazırlamak gerçekten zor. Memur gibi sabah 8, akşam 5 çalışmak gerekiyor. Tabii bu memurluk aşaması metni, kurguyu, ve gereken görselleri tek tek hazırladıktan sonraki aşama… Format adeta bir ekip işi istiyor ama çevremde de bu konulara ilgili insanlar olmadığı için mecburen her şeyi kendim yapıyorum. Eh, tabii yoruluyorum haliyle ve sık sık ara veriyorum bu yüzden. Kamera karşısında oturup konuşarak video hazırlayan Youtuber arkadaşlara da gıcık oluyorum! Şaka bir yana, güzel tepkiler alınca o zorluklar, yorgunluk falan unutuluyor. Yoksa zaten devam etmezdim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  GameX 2017: The Last One Röportajı

Peki ileride kanalda farklı sesler duyabilir miyiz? Çünkü Türkiye’nin en büyük bilgi arşivini oluşturmak tek kişi için oldukça zor bir iş.

Aslında fazlasıyla teklif alıyorum diğer Youtube içerik üreticilerinden… Birlikte video hazırlamak istiyorlar ama çoğuna sıcak bakamıyorum. Daha erken gibi geliyor. Yapmış olmak için yapmak da olmaz. Sadece “Senin abonen bana gelsin, benimki sana gitsin” amacıyla yapılan ortak videolar samimiyetsiz geliyor. Kanal biraz daha büyüdüğünde belki farklı isimlerin, farklı bölümler hazırladığı bir formata bile bürünebilir tabii. Neden olmasın?


Youtube’a başlarken genelde herkes kendine bir takım hedefler koyar. Siz bu tarz hedeflere sahip miydiniz yoksa eski oyunları seven gelsin biz bize yeteriz mi dediniz?

Aklımda “Türkiye’nin en kapsamlı eğlence/popüler kültür ansiklopedisi” sloganıyla bilgisayar başına oturduğumu hatırlıyorum. Kanalın açıklamasında da bu yazıyor zaten. Hedef hala aynı ama Mösyö Pikselans içinde birden çok köşe barındırıyor. Bu yüzden hafif bir deneysel tarafı da var. Yeni köşeler, konseptler deniyorum sık sık. Hangi köşenin devam edip etmeyeceğine de aboneler karar veriyor. Gelen tepkilere göre tutan köşelere devam ediyorum, tutmayanları kanaldan kaldırıyorum.


Sesiniz bu işe oldukça yatkın ve ilgi çekici. Bunun için eğitim aldınız mı yoksa doğuştan mı?

Bana küçükken “Büyüdüğünde ne olacaksın?” diye sorduklarında “Disney filmlerindeki kötü adamları seslendireceğim” derdim. (Kötü adamları kahramanlardan daha çok severim nedense) Hala hayalimdir. Ama samimi söylüyorum Youtube’a başlayana kadar insanların hoşuna giden bir sese sahip olduğumun farkında değildim. Çünkü lisedeki bir öğretmenim dışında sesimle ilgili bir iltifat, yorum vs. almadım. Bu yüzden de eğitimim ya da üzerine gitmişliğim yok. Biraz doğuştan, biraz da konuşma üslubuyla alakalı sanırım. O üslup da aileden geliyor. Bizim ailede herkes naiftir mesela. Kibar konuşulur, kimse küfür etmez vesaire…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ETS 2'de Kendi Direksiyon Setini Yapan Bir Genç İle Röportaj

Youtube’da uzun süredir varsınız ve tecrübeler edindiğinizi varsayıyorum. Yaşadıklarınıza göre yeni Youtube’ta başlayacak kişilere tavsiyeler verebilir misiniz?

Youtube’a ne amaçla girmek istediklerine göre tavsiyeler değişir… Bunu iş haline getirmek, para kazanmak isteyenler özgün olsunlar. Alanlarında tek olmaları gerekir. Milyonlarca oyun kanalı var mesela. “İnsanlar beni niye takip etsin?” sorusunu sorup fark yaratmaya çalışmak lazım. Gönül işi (ben böyle diyorum) yapanlarsa içlerinden ne geliyorsa ona yönelsinler. Mutlaka takdir eden birileri çıkıyor. O takdir de gerçekten mutluluk veriyor. Bir de sabır gerekli tabii. Çoğu Youtube kanalı 2. senesinden sonra büyümeye başlıyor. 5-6 sene sonra patlayanlar bile oluyor. Biraz da şans işi…


Kanalınızın ismi Mösyö Pikselans. Peki bu isim nereden geliyor? Bir hikayesi var mıdır acaba?

Şimdi durup çok etkileyici bir hikaye anlatmak isterdim ama ne yazık ki ismin arkasında bir hikaye yok. Kanalı açmadan önce temsili oluşturduğum avatara bakınca içimden bir ses “Mösyö Pikselans!” dedi ve öyle de oldu. “Akla ilk gelen cevap her zaman doğruluk olasılığı en yüksek cevaptır” diye bir şehir efsanesi var ya, ben de ona güvendim sanırım. Ama kanala ve konsepte yakıştı bence.


Eğer Mösyö Pikselans kanalını incelemek istersen şuraya tıklayarak videolarına ulaşabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Riders of İcarus

CS:GO 7 HAZİRAN 2017 GÜNCELLEMESİ